Справочници, схемотехника, теория > Батерии, зарядни и десулфатизиращи устройства

Направи си сам Супер Кондензатор

<< < (8/13) > >>

rpavlov:
Като гледам графиката на разряд на кондензатора, с  бързо падащо напрежение ще стане безполезен много скоро до към 4.5V и трябва пак да се зареди, така че не може да се използва капацитета му напълно, а някаква малка част от него, не може да го изстискаш докато стане 0,1V.

Maistora52:
Значи! Повечето от вас изпускат от вниманието си, че цитираният в началото производител Maxwell, говори за Суперкондензатор - хибрид от кондензатор и акумулатор... Измислили са там нещо, покрай тия два наелектризиращи се слоя, така че "набиваната" в Суперкондензатора енергия да се И акумулира... и оттам вече имаме съвсем друго устройство, не прост кондензатор само... Там е цаката!
А някои като са се запънали да кълцат по известните вече на всички проблеми на кондензаторите, или пък само на акумулаторите...
Е, не! Друго е положението! И не става въпрос само за някакво си Фарадче, или за някакво си Волтче, а за доста по-големи стойности... виж на картинката...
Вижте отново тук http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80

valex:
Майсторе,
Отделно си има направени комбинации на акумулатор+суперкондензатор. Не знам защо, но пишеше че имат общ + и два отделни минуса - един за акумулатора друг за кондензатора. Може да е заради по-лесно управление  на комутациите.
А относно разряда: затова се слага електроника в модулите (в някои) за да подържа постоянно напрежение на изхода въпреки разреждането.

@praktik:

--- Цитат ---Като гледам графиката на разряд на кондензатора, с  бързо падащо напрежение ще стане безполезен много скоро до към 4.5V и трябва пак да се зареди,
--- Край на цитат ---
Зависи от консумацията на  ток ,  и капацитета на кондензатора , 1C= 1A/s , 1F=1C при 1v потенциал между електродите на кондензатор Величините заряд Q съответстваща на С и V потенциал са реципрочни  по формулата C=Q/V ако се навържат паралелно много кондензатори с нисък капацитет, напрежението няма да пада толкова бързо.

rpavlov:
за знаещите руски от горецитираната статия накратко

Недостатки
Удельная энергия симметричных ионисторов меньше, чем у аккумуляторов (5–12 Вт·ч/кг при 200 Вт·ч/кг для литий-ионных аккумуляторов).
Напряжение зависит от степени заряженности.

Преимущества
Высокие скорости зарядки и разрядки.

Плотность энергии

Плотность энергии ионисторов пока еще в несколько раз меньше возможностей аккумуляторов. Например, плотность энергии ионистора BCAP3000 3000Ф x 2.7В массой 0.51 кг составляет 21.4 кДж/кг. Это в 7.6 раз меньше плотности энергии свинцовых электролитических аккумуляторов, в 25 раз меньше литий-полимерных аккумуляторов, но в десятки раз больше плотности энергии электролитического конденсатора.

накратко на български
Недостатъци
отдаваната енергия е по малко, отколкото от акумулатор (средно около 20 пъти по малко от  литий-ионен аккумулатор).
Напрежението зависи от степента на  зареденост.

Предимство
Високи скорости на зареждане и РАЗРЕЖДАНЕ.

Плътност на енергията
Плътността на енергията е 7.6 пъти по-ниска от оловен электролитен акумулатор, и 25 пъти по-малка от  литий-полимерни акумулатори.

Моля като се цитира статия, поне да се чете преди това.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия