Автор Тема: Направи си сам Супер Кондензатор  (Прочетена 189104 пъти)

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Направи си сам Супер Кондензатор
« Отговор #30 -: Февруари 13, 2013, 08:06:19 pm »
Земята с 1F така, че внимавайте да не измислите нещо повече от 1 мили пико 1 F
(F е голяма б.) Математиката на хартията и тази в ....да речем в природата май се разминават.
Спам преписан от руснаците: Имаш 2....кюфтета умножаваш ги на 0, колко кюфтета ще изядеш? Имам 2 пържоли умножавам ги на 0 - изяждам ги ;).
И още малко спам. Най-точната наука използва числото пи и не само. Но след това ни казват, че то няма край след запетаята. Значи... че не е много точно. А щом не е точно, да го премахнем от най-точната.....Ми това е ерес....
« Последна редакция: Февруари 13, 2013, 08:15:44 pm от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: Направи си сам Супер Кондензатор
« Отговор #31 -: Февруари 13, 2013, 08:57:56 pm »
valex , май най добре е човек да си го поръча фабричен този суперкондензатор , защото иначе не се знае какво ще стане ако се изработи в домашна обстановка с подръчни материали  :)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Направи си сам Супер Кондензатор
« Отговор #32 -: Февруари 13, 2013, 09:08:16 pm »
Като си го купиш се спестява доста време в експерименти. По-добре да се насочат усилията към приложението на суперкондензаторите. А аз си мисля, че единственото им достойнство за сега при тези цени и предлагане е при рекуперирането на електрическа енергия в електровелосипеди. Но трябва добре да се сметнат нещата.

rpavlov

  • Гост
Re: Направи си сам Супер Кондензатор
« Отговор #33 -: Февруари 13, 2013, 09:13:01 pm »
                                  Защо?
         Защо да си правим суперкондензатор?
         Като гледам параметрите на тези, които се продават не стават за захранване на електродвигатели.
         Като чета за тези, които може да направим с медна плоча и каша от нещо си и с напрежение по малко от волт даже не ми идва на ум за какво да се ползва.
         За смяна на акумулатора на колата със суперкондензатор и дума не може да става.
         Как ще се зарежда суперкондензатора? Ако трябва да го включа в контакта и с изправител да го зареждам, къде е смисъла?
Ако го зареждам с фотоволтаичен панел няколко месеца и го използвам няколко часа, има ли смисъл упражнението?
         Досега съм срещнал само едно смислено приложение на еднофарадов кондензатор.
       

@praktik

  • Гост
Re: Направи си сам Супер Кондензатор
« Отговор #34 -: Февруари 14, 2013, 08:04:41 pm »
Цитат
Ако го зареждам с фотоволтаичен панел няколко месеца и го използвам няколко часа, има ли смисъл упражнението?
Зависи от суперкондензатора , ако е около 3000 фарада и примерно 6 волта , може за няколко часа да се зареди от фотоволтаик , а преимуществото му е че е в пъти по лек от акумулатора.

rpavlov

  • Гост
Re: Направи си сам Супер Кондензатор
« Отговор #35 -: Февруари 15, 2013, 07:38:53 pm »
Като гледам графиката на разряд на кондензатора, с  бързо падащо напрежение ще стане безполезен много скоро до към 4.5V и трябва пак да се зареди, така че не може да се използва капацитета му напълно, а някаква малка част от него, не може да го изстискаш докато стане 0,1V.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Направи си сам Супер Кондензатор
« Отговор #36 -: Февруари 15, 2013, 07:50:24 pm »
Значи! Повечето от вас изпускат от вниманието си, че цитираният в началото производител Maxwell, говори за Суперкондензатор - хибрид от кондензатор и акумулатор... Измислили са там нещо, покрай тия два наелектризиращи се слоя, така че "набиваната" в Суперкондензатора енергия да се И акумулира... и оттам вече имаме съвсем друго устройство, не прост кондензатор само... Там е цаката!
А някои като са се запънали да кълцат по известните вече на всички проблеми на кондензаторите, или пък само на акумулаторите...
Е, не! Друго е положението! И не става въпрос само за някакво си Фарадче, или за някакво си Волтче, а за доста по-големи стойности... виж на картинката...
Вижте отново тук http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80
« Последна редакция: Февруари 15, 2013, 08:05:46 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Направи си сам Супер Кондензатор
« Отговор #37 -: Февруари 15, 2013, 08:22:10 pm »
Майсторе,
Отделно си има направени комбинации на акумулатор+суперкондензатор. Не знам защо, но пишеше че имат общ + и два отделни минуса - един за акумулатора друг за кондензатора. Може да е заради по-лесно управление  на комутациите.
А относно разряда: затова се слага електроника в модулите (в някои) за да подържа постоянно напрежение на изхода въпреки разреждането.
« Последна редакция: Февруари 15, 2013, 08:28:31 pm от valex »

@praktik

  • Гост
Re: Направи си сам Супер Кондензатор
« Отговор #38 -: Февруари 15, 2013, 08:52:21 pm »
Цитат
Като гледам графиката на разряд на кондензатора, с  бързо падащо напрежение ще стане безполезен много скоро до към 4.5V и трябва пак да се зареди,
Зависи от консумацията на  ток ,  и капацитета на кондензатора , 1C= 1A/s , 1F=1C при 1v потенциал между електродите на кондензатор Величините заряд Q съответстваща на С и V потенциал са реципрочни  по формулата C=Q/V ако се навържат паралелно много кондензатори с нисък капацитет, напрежението няма да пада толкова бързо.
« Последна редакция: Февруари 16, 2013, 08:03:24 am от Maistora52 »

rpavlov

  • Гост
Re: Направи си сам Супер Кондензатор
« Отговор #39 -: Февруари 15, 2013, 09:19:44 pm »
за знаещите руски от горецитираната статия накратко

Недостатки
Удельная энергия симметричных ионисторов меньше, чем у аккумуляторов (5–12 Вт·ч/кг при 200 Вт·ч/кг для литий-ионных аккумуляторов).
Напряжение зависит от степени заряженности.

Преимущества
Высокие скорости зарядки и разрядки.

Плотность энергии

Плотность энергии ионисторов пока еще в несколько раз меньше возможностей аккумуляторов. Например, плотность энергии ионистора BCAP3000 3000Ф x 2.7В массой 0.51 кг составляет 21.4 кДж/кг. Это в 7.6 раз меньше плотности энергии свинцовых электролитических аккумуляторов, в 25 раз меньше литий-полимерных аккумуляторов, но в десятки раз больше плотности энергии электролитического конденсатора.

накратко на български
Недостатъци
отдаваната енергия е по малко, отколкото от акумулатор (средно около 20 пъти по малко от  литий-ионен аккумулатор).
Напрежението зависи от степента на  зареденост.

Предимство
Високи скорости на зареждане и РАЗРЕЖДАНЕ.

Плътност на енергията
Плътността на енергията е 7.6 пъти по-ниска от оловен электролитен акумулатор, и 25 пъти по-малка от  литий-полимерни акумулатори.

Моля като се цитира статия, поне да се чете преди това.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Направи си сам Супер Кондензатор
« Отговор #40 -: Февруари 15, 2013, 09:33:19 pm »
Както бях пуснал: http://engineering-review.bg/engineering-statii.aspx?br=19&rub=183&id=438 тук има доста от възможните приложения на суперкондензаторите въпреки недостатъците им.

@praktik

  • Гост
Re: Направи си сам Супер Кондензатор
« Отговор #41 -: Февруари 15, 2013, 10:11:40 pm »
Мисля да поекспериментирам  разряд - заряд на суперкондензатор. Идеята за DC-DC преобразувател , не е лоша . Мисля че бъдещето е на суперкондензаторите , особено тези базирани на нанотехнологиите.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Направи си сам Супер Кондензатор
« Отговор #42 -: Февруари 16, 2013, 08:42:37 am »
@praktik
Препоръчвам ти такъв преобразуветел, но е на малък ток:

@praktik

  • Гост
Re: Направи си сам Супер Кондензатор
« Отговор #43 -: Февруари 16, 2013, 09:39:19 am »
Значи! Повечето от вас изпускат от вниманието си, че цитираният в началото производител Maxwell, говори за Суперкондензатор - хибрид от кондензатор и акумулатор... Измислили са там нещо, покрай тия два наелектризиращи се слоя, така че "набиваната" в Суперкондензатора енергия да се И акумулира... и оттам вече имаме съвсем друго устройство, не прост кондензатор само... Там е цаката!
А някои като са се запънали да кълцат по известните вече на всички проблеми на кондензаторите, или пък само на акумулаторите...
Е, не! Друго е положението! И не става въпрос само за някакво си Фарадче, или за някакво си Волтче, а за доста по-големи стойности... виж на картинката...
Вижте отново тук http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80

Ми всъщност  акумулатора си е един  йонистор  със  огромен  капацитет. С тази разлика  че  при  акумулатора настават  химични  промени  , докато  при  йонистора  не  стават  такива .
« Последна редакция: Февруари 16, 2013, 09:41:58 am от @praktik »

@praktik

  • Гост
Re: Направи си сам Супер Кондензатор
« Отговор #44 -: Февруари 16, 2013, 11:29:58 am »
@praktik
Препоръчвам ти такъв преобразувател, но е на малък ток:

Ето  един  преобразувател, за висок ток http://www.ppmpower.co.uk/udio60_25/power_supplies подходящ  за  захранване на двигателче за електровелосипед със  суперкондензатор. Само  не  знам  как може  да  се  поръча и  колко  ще  струва , защото   е  английски .
« Последна редакция: Ноември 13, 2013, 10:09:08 pm от Maistora52 »