Справочници, схемотехника, теория > Батерии, зарядни и десулфатизиращи устройства

Направи си сам Супер Кондензатор

(1/13) > >>

Maistora52:
Хайде сега, след цялата "шумотевица" покрай местоположението на заряда в Кондензаторите, да преминем към ПРАКТИЧЕСКИ ДЕЙСТВИЯ!
Така, нека НАПРАВИМ сами Кондензатор.
Имам в наличност две рула домакинско алуминиево фолио... знаете ги, дето загръщат с него мръвката преди печене.
Имам и едно руло с почти 10 метра (може и повече да е) тънко прозрачно полиестерно фолио - с ширина 252 мм и дебелина 0,3-0,4 мм, на макара, от някакъв ученически прибор е...
Сдвоявам  полиестерното фолио, пускам и алуминиевото фолио помежду - слой алуминий, слой полиестерно фолио...
И навивам! Обаче трябва да е стегнато, и да има някакъв гел, който да обере въздушните луфтове и мехурчета...
Кажете какъв да бъде този гел?... Може ли да е восък, или парафин, или гелообразен колофон, или някаква грес, или някаква епоксидна или полиестерна смола и прочие? - или да го навия без никакъв гел - на сухо?
После - от единия край на намотката ли да свържа изводите, или от противоположните им краища на двата листа алуминиево фолио, и може ли свръзката да бъде чисто механична, или да мисля за някакво запояване - мед за алуминий или нещо от сорта?
Ще се получат две повърхности с площ около 1,26 квадратни метра всяка.
И после - как да измеря капацитета на този самоделен кондензатор?
Ще се получи доста емък кондензатор, май?!
Давайте акъли всякакви, и ще отделим темата като самостоятелна: "Направи си САМ Суперкондензатор"
А който знае нещо повече за устройството на супер кондензаторите - също да се изкаже тук!



Maistora52:
...е ми, златен си братко 'Ристе!
Имаш ли личен опит в направата на кондензатори?

valex:
Майсторе,
Ако ще гониш въздуха от слоевете според мен най-добре е с трансформаторно масло. А може изцяло да се потопи в маслото.
http://texnik.my1.ru/publ/samodelnyj_kondensator/1-1-0-134
http://www.youtube.com/watch?v=rIInm0iwVa0 технологии.
Това е калкулатор за кондензатори:

@praktik:
Има  едни  графитни  спрейове , дали  няма  да  стане  ако  се  напръска  от  двете  страни  парче  найлон , така че  по  средата  ще  имаме  диелектрик ,  а  от  двете  страни  на  диелектрика  ще  бъдат проводящите  плочи  на  самоделният  кондензатор.

valex:
@praktik
Аз имам такъв спрей. Самия слой става с голямо съпротивление и не много здрав- изтрива се ако го търкаш.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия