Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Алтернативни горива

ПОЛУЧАВАНЕ НА БЕНЗИН ОТ КОНОП

<< < (3/4) > >>

N9301S:
Много по-рентабилен е добивът на рапица.Тя също е МАСЛОДАЙНА  култура!
Цитат:
Биоетанолът се добива от алкохолна ферментация на суровини, последвана от дестилация и дехидратация. Могат да се използват два вида растения - растения, съдържащи скорбяла (царевица, картофи, ръж и пшеница), както и растения, съдържащи захар (захар, цвекло и захарна тръстика). Основният материал за био етанола е захар, от която, с помощта на ензими и квасна гъба, се получава алкохол. Докато растенията, съдържащи захар ферментират директно, действителната алкохолна ферментация на растенията, съдържащи скорбяла се предхожда от ензимна реакция на растителния материал. Процесът на ферментация приключва, или когато захарта бъде използвана, или когато се постигне максимална концентрация на алкохол. Полученият етилов алкохол (биоетанол) се отделя чрез дестилация. За да може да се използва алкохолът като гориво, се извършва дехидратация. Остатъчната вода се извлича от алкохола, и се получава окончателно био етанол с чистота над 99 %. В този производствен процес, се получа важен вторичен продукт Schlempe като остатък от дестилацията. Освен това той се използва като хранителен продукт, но може да се използва и директно като субстрат в газогенераторни уредби за био горива за производство на допълнителна енергия

Ksurnev:
В подкрепа на N9301S ще кажа, че може и от щир, ама иска много пари! Даже щира е много по-рентабилен. Едно време имаше разработка на БАН за тази работа, но нещо се замълча.
Ако ви е интересно, имам руска разработка за добив на нещо като бензин от стари гуми, излиза и желязо на слитъци. Мога да я пратя на някой, който се интересува.

Seeker:
Отглеждането на технически култури, в частност рапицата,може да е рентабилно, но  има един неприятен страничен ефект.  След 14-18 години вегетиране на едни и същи тех.култури, земята започва да се осолява и изтощава. Добивите рязко спадат и почти нищо не вирее на такава замя. Ако терена е наклонен, започват ерозийни  процеси.  След такава експлоатация замята може да се възстанови само със  засаждане на широколистна гора и изчакване да се създаде нов хумусен слой , приблизително 50 до 80 години.  Това е опита от отглеждането на рапица, памук и др. в бившия СССР, Сомалия, САЩ, Египет и други страни.

Получаването на етанол от скорбяла или захар е много скъпо и неприемливо решение, защото застрашава прехраната на населението.  Етанол може да се получва от отпадъчна биомаса (всички непотребни части на растенията, включително и  дървесина) след като се подложи на химическа преработка, по подобие на завода в Костенец, където покрай хартията се получава етанол и метанол в промишлени количества. Спирта също не панацея, защото отделя по-малко количество топлина 28МДж срещу  44МДж за парафините, но това е технически проблем свързан с КПД на двигателите. 

Относно забраната на конопа - забранен е Индийския коноп Cannabis indica,  докато култивирания коноп Cannabis sativa никога не е бил под забрана. Това е важно да се разбере, за да няма неудобни извинения.

johnny_fx:

--- Цитат на: Seeker в Февруари 10, 2013, 11:27:42 am ---... докато култивирания коноп Cannabis sativa никога не е бил под забрана. Това е важно да се разбере, за да няма неудобни извинения.

--- Край на цитат ---

Доколкото съм запознат в Щатите индустриалния коноп е забранен, наравно с марихуаната. А у нас ти трябва разрешително, за да отглеждаш обикновен коноп.

Seeker:
Да, трябва  ти лицензиране от земеделското министерство, но културата не е забранена.  Първата забрана в света към конопа е издействана от ДюПонт от Конгреса на САЩ, през '30 години.  Мръсниците са си освободили пазарна ниша за синтетичните влакна. Със сигурност знам, че в щата Калифорния  индийския коноп е напълно разрешен за използване и отглеждане.
   

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия