Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Алтернативни горива

ПОЛУЧАВАНЕ НА БЕНЗИН ОТ КОНОП

(1/4) > >>

miroslav_yovchev:
Някой знае ли, как става това?

svetlio760:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BF от коноп се получава само биодизел- в предния пост грешката е моя!

Seeker:
Не бъркайте биодизела (смес от органични масла с нефтен дизел)  и синтетичния дизел получен при химическа синтез от  биомаса.  Органичните масла не са подходящо гориво за дизеловите двигатели, запичат сегментите и коксуват на ниски температури. Синтетичното дизелово гориво е смес от циклични наситени въглеводороди с  най-голямо процентно съдържание на цетан. Конопа има много голям прираст на биомаса за година и затова е подходящ за добив на течно гориво. По време на синтеза се получава бензин и дизел, които в дериватната колона се разделят.

N9301S:
Колега Seeker,
Не ни (за)бърквай с такива понятия.   Био и Синтетичен дизел са едно и също.
Извини ме-уважавам участията ти по всички теми, но просто не се сдържах :)
Може преди да постваш, първо малко да се информираш.Примерно тук:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%BE
 Най- нормално е от БИОмаса да се добие БИОгориво.Опитай от олио да синтезираш бензин пък тогава ще говорим ;)

Seeker:
Точно заради масовото използване на думата БИОДИЗЕЛ за означаване на смес от органични течни мазнини (примерно рапично олио) и нефтен дизел в определена пропорция,  се налагат поясненията от поста ми.  Синтетичния дизел или бензин се получават при синтез на Фишер-Тропш, по няколко начина в зависимост от входните продукти. Един вариант е синтез от биомаса , друг вариант е синтез от въглища  и т.н.
Информирането ми става освен от  Wiki (писания на неизвестни автори), така  и от много други източници, основно научна литература. За съжаление писачите на "популярна наука" често бъркат понятията или в стремежа си да са оригинални и да поднесат някаква новина се объркват в смисъла на повествованието и така започват големите неразбории. 
Смисъла на поставяне  представката БИО е само ако полученият продукт е получен директно от някакви организми и се извлича директно, без да се налагат химически трансформации.  Примерно растения или микроорганизми синтезират директно бензин и той да се извлича чрез пресоване.   Щом обаче има химически трансформации на входните продукти тогава говорим за синтезиране и получените продукти са синтетични.
Надявам се с тези няколко реда да съм ограмотил поне един читател, иначе е пълна загуба на 10 минути.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия