Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Къде се съхранява заряда на кондензатора?

<< < (4/6) > >>

mi68:
Здравейте,
Имаме униполярен кондензатор и биполярен. Нещата трябва да се раграничават но принципа е един. Капацитет се образува между две среди с различна диелектрична проницаемост. Формално за електростатиката металите имат безкрайно голяма повърхносна проницаемост, докато диелектрика е с крайна обемна проницаемост. Пласмаса можеш да наелектризираш и да привлича малки хартиики, но и метал може да се наелектризира (компенсира) примерно фарадеев кафез. Нещата са дуални.

The Phantom:
За да съм честен, моят отговор е "Не знам". Никога не съм се питал къде се "крие" заряда в кондензатора.

  Обаче след като изгледах клипчето на руснака и прочетох всички постове тук, ще ви насоча лекичко вниманието в посока "Wimshurst" и "Тестатика" !

@praktik:
Към  mi68 , да не забравяме обаче че около фарадеевият кафез има  диелектрик , въздух.
Към Seeker може и да си прав , но затова трябва да се експериментира , всъщност ако порасъждаваме би трябвало празното пространство помежду два електрода да се наеликтризирва тоест вакуума да съхранява по някакъв начин  това електростатично поле , обаче до сега не е открито такова явление , вакуумът само провежда електричното поле без да го задържа , което може да значи че вакуумът  не е носителят на  електростатичното поле , а самото поле има самостоятелен живот и само се втурва през  празното пространство. А защо не приемем  че  всички полета са всъщност особенна  форма на веществото ?

Velektra:
Здравейте!
Ще се опитам да обясня, защо гласувах "Другаде".
Ще започна обаче малко по-отдалече.
Природата е дуалистична .... и многообразна. Защото е дуалистична.
Между 0 и 1 има безброй много числа.
Между черно и бяло има безброй много цветове.
Всичко в природата се стреми към равновесие и интересното е че в стремежа за постигане на това равновесие се създават енергиите.
Когато имаме област на високо атмосферно налягане и област на ниско атмосферно налягане започва първо да подухва лек ветрец, после силен, после буря, после тайфун (в зависимост от разликата в атмосферните налягания), ураган и изведнъж като се изравнят атмосферните налягания пеква слънце и всичко става тихо и мирно. Всичко е в равновесие.
Същото е и с електрическите заряди. Например акумулаторна батерия. В едната клема има повече заряди, а в другата по-малко. Това е ужас за природата. Тя се побърква, че има наравновесие и започва всякак си да се стреми да уравновеси нещата.
И затова като се съединят с проводник изведнъж зарядите се "втурват" да запушат "дупките" (липсата на ел. заряди).
Нали знаете, че има такова правило или закон (не зная какво е точно), че тока протича (търси) най-краткия път.
А сега за кондензатора.
Например от клипа на руснака с двете плочи.
Източника на напрежение с който се зарежда кондензатора е всъщност този, който създава неравновесието. Електричските заряди на източника на напрежение се стремят да се уравновесят. Преминавайки през медните плочи те стигат до диелектрика и всячески се мъчат да се съединят. Те "усещат" че това е най краткия път (през диелектрика, плексиглас ли беше или нещо такова). Когато се махнат медните плочи то електрическите заряди не се "връзват"  да останат в тях. Те напират и блъскат през плексигласа, защото това е най краткия път и те го знаят (въпреки, че аз не зная откъде те го знаят). А тока търси най-краткия път, нали?
Така че според мен електрическите заряди не се намират "ВЪВ" нещо. Те не са "във" медните плочи. Те не са "във" плексигласа(или какъвто и да е там диелектрик). Те са винаги ОТВЪН. И неистово се стремят да се свържат, съединят, уравновесят и съвокуплят (ако на някой повече му харесва това).
Така че гласувам ДРУГАДЕ.
Ако това другаде не е въздуха то остава да е ... ЕТЕРА???

Strashimir:

--- Цитат на: ndm в Февруари 07, 2013, 09:40:38 pm ---Бих искал да начертая схемата за простия експеримент, но както се казва немам нерви. Три кондензатора(с повече мF) свързани в триъгълник. Към двата края се подава 12V от акумулатор, за по-спокоен опит.  След зареждането измервателните уредите показват интересни показания. Много обичам рибата да е без кости.
П.С. То нищо интересно 'нема', обяснението е почти разкрито от Ледскалнин и Канарев.

--- Край на цитат ---

Все пак ще е хубаво да нарисуваш схемата на свързване, стойностите на кондезаторите и къде си сложил замерващите уреди (и какви са те), както и какви стойности си получил. Нали все пак идеята на форума е да се сподели, ако някой е направил някакъв опит, да се споделят схемата на опита и резултатите от него!

... или пък, ако не си правил опита, да споделиш какво си мислиш, че би могло да стане?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия