Автор Тема: Разни идеи на хора с "пламнала глава"  (Прочетена 336655 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #90 -: Септември 29, 2014, 09:46:00 pm »
Виж сега...не е идеята да се гонят екстремни температури!
Един прост стърлингов двигател не може да струва половин милион долара!
Идеята е да се ползва директно топлината от радиатора, създавайки температурна разлика в цилиндъра на Стърлинг.Тази топлина, която е в излишък пак ще си се отвежда от охлаждането.Поне термостатът автоматично ще си регулира процеса.90 градуса са си сериозна разлика, сравнено с околния въздух-около 20 средно.
Не е чак пък толкова оскъпяващо!Важно е да се преработи такъв радиатор просто.Само дето ще бъде шумно, но те и чистите бензинки преди 100 години са "громели"...

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #91 -: Септември 29, 2014, 11:24:18 pm »
Това съм го мислил макар че беше отдавна, но после ми дойде отнякъде реактора на Пантон и зарязах идеята- иначе ако трябва сега пак да се върна на това си мисля че може всичката топлина от двигателя да се използва- от маслото водата и ауспуха и да се вложи в единия цилиндър на Стърлинг, докато другия се ветрее и това няма да е толкова трудно.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #92 -: Септември 29, 2014, 11:43:29 pm »
Проблема е съотношението кВт/кг. При бензиновия двигател това съотношение е някъде ... 0.5. При стърлинг мотора ще е ... де да знам, ма ако е над 0.05 ще съм много учуден. Така че или се примиряваш със 100 кила тегло отгоре и 5 конски сили печалба, или правиш от колата камион, в който печелиш 50 коня отгоре срещу 1 тон повече ... При бензинов мотор 50 киловата и КПД 30% имаш 100 киловата загуба. За да оползотвориш поне половината ... представи си колко тона ще ти е стълинг-а... При него имаш и ограничения в оборотите...
« Последна редакция: Септември 30, 2014, 10:26:05 am от Maistora52 »

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #93 -: Септември 30, 2014, 01:13:10 am »
Предвид на това че опитваха да направят автомобил със стърлинг, не мисля че съотношението ще е проблем. Според мен всичките топлини дето изброих в предния пост спокойно могат да се съберат в една точка или по-скоро да обиколят един цилиндър, който ще е на мястото на радиатора, ауспуха и още някое гумено съединение, а другият цилиндър ще излезе напред, или нагоре някъде над капака и ще се ветрее. Не мисля че ще натежее много повече от да речем 3-4 радиатора! Въпроса е защо да си правим тази кушия като Пантон го е измислил вече!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #94 -: Септември 30, 2014, 02:38:14 am »
Проблема е съотношението кВт/кг. При бензиновия двигател това съотношение е някъде ... 0.5. При стърлинг мотора ще е ... де да знам, ма ако е над 0.05 ще съм много учуден. Така че или се примиряваш със 100 кила тегло отгоре и 5 конски сили печалба, или правиш от колата камион, в който печелиш 50 коня отгоре срещу 1 тон повече ... При бензинов мотор 50 киловата и КПД 30% имаш 100 киловата загуба. За да оползотвориш поне половината ... представи си колко тона ще ти е стълинг-а... При него имаш и ограничения в оборотите...
Май и двамата не ме разбрахте?
Идеята е да се монтира малък "стърлинг", само като спомагателен!Той би зареждал акумулатора вместо генератора например, че и водната помпа може да върти, черпейки само от прахосваната топлинна енергия!А не вярвам да е по-тежък от 20-40 килограма - все едно сте качили малко по-дебелогъз пасажер:)
Ако двигателят (ДВГ) не е натоварен и с въртене на генератор и водна помпа, ще се отчете значителна икономия.Да не говорим, че сега както има закон за постоянно запалени фарове това са си поне 200-300 вата постоянно харчени...
Не са просто 5 конски сили печалба!Това са поне 5 конски сили от НИЩОТО,сравнено с прахосването на енергия!
А по-нататък може и да се доразвие идеята с нещо подобно на това, което показа juliang, стига да има начин да се концентрира поемането на топлина в една локална област, както каза Светльо...
Ако във формула 1 го ползваш 50-60 секунди, при нормален автомобил може да се разтегне до 10 минути поне - дали 100 коня за минута или 10 коня за 10 минути, акумулатора все една енергия ще изразходи!
« Последна редакция: Септември 30, 2014, 03:23:00 am от atos »

CPU

  • Гост
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #95 -: Септември 30, 2014, 02:24:54 pm »
Като предлагате такива системи, е редно да се направи справка с цикъла на карно, и ентусиазма се охлажда веднага.
Това е отпадъчна топлина, нищо че е много, стърлинг с 20-30 градуса темп. разлика какво кпд ще има? Или на пелтието?
То и затова не се прави, един турбокомпресор ще даде повече, а да не говорим за оптимизаторите - една медна тръбичка и ето ти 20% ефект  :D
« Последна редакция: Септември 30, 2014, 03:32:57 pm от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #96 -: Септември 30, 2014, 03:38:28 pm »
Как 20 градуса разлика, бре?
Зимата ако навън е - 10, в радиатора на колата е + 90...да не говорим, че температурата на колекторните тръби е около 150 градуса, че и повече, стопяват кабелна изолация като масло-изпробвано лично от мен...пък и колкото КПД да даде стърлинга-все е БОНУС!
А оптимизатора и турбото нека си работят и те-лошо няма:)
« Последна редакция: Септември 30, 2014, 03:41:38 pm от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #97 -: Септември 30, 2014, 03:43:17 pm »
2 фара - 110 вата
Останалите габарити по колата - още поне толкова.
Музика в колата - 4х50 вата
Отопление на задното стъкло - 300 вата
Вентилатор на парното - 200 вата.

Дотук ... почти 1 киловат. Разгледай колко ще е голям и колко ще тежи стърлинг мотор, който да дава 1 киловат мощност.
Така че без алтернатора на колата няма да минеш. С поносим по размер стърлинг ще прибираш едни 100 вата, дето са ... 0.1% от мощността на мотора. Демек ще реализираш главозаваймащата икономия от ... 0.01 литър на 100 км. Много повече икономия ще постигнеш дори само ако напомпиш гумите с 0.2 атмосфери повече, или сложиш едни огледала за обратно виждане с по-аеродинамична форма, или скриеш чистачките зад някакъв щит който да им намали съпротивлението... И няма да имаш движещи се части, генератори, жици, допълнително тегло, още агрегати които могат да аварират....
Става само за теоретично доказателство, "за спорта", но на практика е безмислено.

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #98 -: Септември 30, 2014, 05:11:08 pm »
 juliang,
 По принцип си прав, само че като сложиш КПД на генератора, на ремъчната предавка, на ДВГ и на ниски обороти ще се окаже че и до киловат може да излезнат тия 100 вата.  На мене като пусна фаровете оборотите ми падат с 150 някъде. Ако можеш сметни тия 200 вата колко са в бензин.
« Последна редакция: Септември 30, 2014, 05:20:11 pm от az_skeleta »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #99 -: Септември 30, 2014, 11:35:37 pm »
На теория можем да спорим и с дни...който не търси - не намира, а който ЗНАЕ, че няма, той и не търси.
Най-сигурният начин да не спечелиш от тотото е като не си пуснеш фиш!
Не знам кой ще е тоя луд, който може да живее повече от 3-4 минути в кола с аудио усилено до 4х50 вата???
Майката му е практическата постановка, за съжаление нямам условията...иначе ми се въртят едни идеи за стърлинг с тънки бутала и цилиндри, като тялото на амортисьор например...

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #100 -: Октомври 01, 2014, 02:12:26 am »
Атос сега чак те разбрах напълно! Макар по онова време да ми минаваше и тази мисъл, тук определено не съм поствал никъде разсъжденията си! Напълно прав си. Когато премахнеш и събереш на едно място алтернатор, радиатор и ауспух и събереш излишъците от топлина за да задвижиш стърлинг и заредиш акумулатор, нещата стават доста по- различни от тези, които колегите- форумисти описват. Не опираме до ватове! Топлината е много и вероятно достатъчна, за да зареждаме акумулатора, който може и да е двойно по- голям от очакваното. На това отгоре зимата, когато мощността на колата спадне, мощността на стърлинга ще се увеличи. И тук вече това добре се съчетава с моята идея за електрическа помощ за коляновия вал! Вземаме излишъците, превръщаме ги в електричество и ги даваме на двигателя. Предполагам това имаш в предвид! Мислих върху това и си спомням само че тогава отхвърлих идеята и забравих защо, но тя не беше обвързана с този двигател-генератор, който постнах по- горе, а сега вече и не е нужно да е генератор- може да е само ел двигател приемащ ток от стърлинга, като стърлинга е свързан и с акумулатора. Иначе има доза логика, че ако колата е с турбо, тя изсмуква доста от тая температура дето опитваме да използваме тук, но определено не всичката! Това е съчетание на два типа двигатели- външно и вътрешно горене. В този ред на мисли дали не би могло да се направи от охлаждащата вода, подсилена от колекторните тръби парна машина? Махаме радиатора и на негово място слагаме отново двигател с външно горене този път парен и отново събираме ауспуха и маслото да циркулират от там!?
Заключението ми и точката от която изхождам са винаги едни и същи- топлина и налягане от ДВГ, които отиват на вятъра и които се оползотворяват само при огромните ДВГ машини- тирове, кораби и прочие, пък тези колици които караме ние- кучета ги яли- колкото повече разход толкова по- добре за грабителите! При това положение грабителите няма да се напънат да ни кажат как да си ги подобрим!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #101 -: Октомври 01, 2014, 08:57:13 am »
Светльо, схванал си ми мисълта  ;)
Лека корекция само - турбото гълта ТОПЛИНА, не температура :D
Но остава още много...едва ли колекторните тръби на турбо двг са студени?
Да махнеш радиатора е лоша идея- махаш и термостата  и ще трябва да се преработи цялата охлаждаща система.
По- скоро преработен радиатор с бутало на стърлинг,"навряно" в него.
Или колекторни тръби излети в един общ блок с бутало  на стърлинг в него.Предимството на Стърлинговото бутало е, че формата може да варира  от мн.тясно и дълго, до мн. широко и късо-позволява гъвкавост на проектиране.
А относно това дали ще има нужната енергия?Ще я има, спокойно:)
Само си представи обратния вариант - с акумулатор и включен в него нагревател да опиташ да загряваш и то за часове двигателния и колекторния блок до температура 80 градуса например?Пък било то и с КПД 80%.За колко време ще свърши акумулатора според теб?

Парният би бил с по-висока мощност, но за него ще е нужна собствена охлаждаща система,  например серпентини, опасващи купето(парно).Така е, защото температурите в охлаждането на ДВГ  и  на парен дв. са със значителна разлика.Не можем да търсим пара от охлаждането на ДВГ, защото не можем да си позволим такива температури вътре...
« Последна редакция: Октомври 01, 2014, 06:31:47 pm от atos »

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #102 -: Октомври 02, 2014, 05:12:44 pm »
Същност за парният двигател имах идеята да се вземе водата от водното охлаждане на двигателя и да се прибави топлината от ауспуха и маслото, като отново избираме между него и стърлинга. Идеята е в това, че стърлинга работи с въздух и трябва да се постави на определено място заемайки определен обем, докато парният може да се постави къде да е по колата където има място и парата да се отведе до него, а охладената вода пак да се върне в двигателя и да го охлажда, но той има други минуси. Отработената вода все още е на пара, а и да не е пак не се сещам как да я върна обратно в двигателя да охлажда, ако пък я оставим да се изпари трябва отделен резервоар за вода... И въобще идеи имам дал Господ!

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #103 -: Октомври 02, 2014, 05:28:15 pm »
Ето още една в посока съчетание на двигатели с външно и вътрешно горене- нали горивото в ДВГ влиза с нормална температура. Какво би станало ако това гориво се загрява до температурата която излиза от колекторните тръби, влиза в двигател с външно горене, задвижва го и едва тогава влиза в цилиндрите като обработена пара? Разбира се тук изискванията за горивото са да се изпарява на относително ниски температури и да завира преди да влезне в ДВъншноГ и едва тогава да влиза в ДВътр.Г. Другият вариант е гориво с ниско октаново число, което да може да се запали само при нагряване- тогава махаме ДВъншноГ и оставяме да го нагряват само колекторните тръби, за да се стопли и да стане леснозапалимо...... Нали за това слагат изпарители на АГУ-тата!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #104 -: Октомври 03, 2014, 03:30:41 am »
Светльо, ама наистина не мога да ти насмогна, бе, човек:)))
Мисълта ти бяга...та препуска:)
Разбрах ти идеята за парния дв. още от начало.
Топлината от водното охлаждане не можеш да я вземеш ей така, като тухла и да я прибавиш към тази от ауспуха, освен ако не ги преобразуваш в друга енергия преди това, защото става дума за различни температурни режими на различните системи - не може да се смесват директно поради разлика в работните стойности!
С други думи - ако търсиш пара от радиатора, пиши го заминал вече тоя ДВГ...нали това е идеята на радиатора-да не допуска да стане охладителната течност на пара?
Другата идея - да ползваш гориво като работен флуид за ДВнГ е безумна според мен, освен ако не си пироман маниак:))
На подобни характеристики (сега, като се сещам) отговаря само рафинираното рапично масло (и в някои случаи слънчогледово или царевично). Има такива горива.
Запалими само при нагряване и издържащи на налягане, при това са с прилични октанови числа.
Не стават за парен обаче:)
Колкото до газовите изпарители, тяхната функция е (освен подгряване) частичното образуване на начална "горивна мъгла"-дисперсно гориво, което карбураторът върши изцяло по принцип с бензина.
При всички случаи обаче ти се възхищавам на ентусиазма и плама, с който се втурваш в идеите си:)
Ти си като инкубатор за идеи, не е важно в случая дали някой ги смята за добри или лоши, по-добре лоша идея, отколкото никаква!
И от най-тъпото казано нещо, може да се намери човек, който ще съзре нужното му зрънце...
Затова те адмирирам:)
« Последна редакция: Октомври 03, 2014, 03:41:02 am от atos »