Начало > Новини от света на технологиите
Разни идеи на хора с "пламнала глава"
svetlio760:
Форумци, имам един прост въпрос, който ми се върти в главата от миналата година и все не ми идва музата да го задам тук. Най- накрая мъдростта ме догони и аз целенасочено отворих темата си с цел да напиша този въпрос тук. И така: Защо хладилниците работят с амоняк или фреон, а не използват чист атмосферен въздух, който просто се пълни с компресор от едната страна на бутилка, в която се сгъстява, а от другата се изпуска направо вътре в хладилника? И въобще каква е еволюцията на това откритие- на кой му е хрумнало да сгъстява въздух, като по този начин го затопля, а после заради контакта с околния въздух, сгъстения се охлажда и когато отново изгуби налягането си, е по- охладен от околната среда?
dmitarp:
Защото при едни и същи параметри, минимална и максимална температура, хладилниците, работещи с въздух ще имат много по големи размери. Топло обмена при изпаряване и кондензация на фреона или амоняка е стотици пъти по интензивен от този на газообразния въздух.
Vector:
Отговора е много прост!
Фреона в течна фаза не зъмръзвапри много ниски температури и си циркулира..
С въздух няма как да стане това!
svetlio760:
Значи единия отговор е обема, а другия.... е той и въздуха не замръзва....
juliang:
Отговора ти е "фазов преход". При изпаряването си течностите поглъщат огромни количества топлина (или казано по друг начин "за да изпариш едно количество течност е необходимо огромно количество енергия"). Можеш да се убедиш ако изпуснеш една газова запалка през "пълначката" - тя ще замръзне. Или ако караш кола на газ вероятно си се сблъсквал с проблема "замръзнал изпарител".
Фреона се ползва защото има точка на изпаряване която не налага използването на много високи налягания за да се докара фазовия преход до удобни за работа температури. Също така тази точка е много зависима от налягането така че с промяната му можеш сравнително лесно да я променяш. При атмосферно налягане фреон 134 се изпарява при -40 градуса, а при 20 бара - вече на +70. Това е повече от достатъчен температурен интервал за почти всички битови приложения.
Другия най-близък кандидат е амоняка, но ... много е отровен, много е агресивен и вече почти не се използва. Теоретически можеш да го направиш и с пропан, ма едва ли искаш освен отровен да имаш и възпламеним агент в инсталациите :) Макар че напоследък се ползва някакъв изо-бутан точно за климатична и хладилна техника - бил по-малко агресивен към озона в атмсферата...
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия