Начало > Новини от света на технологиите
Разни идеи на хора с "пламнала глава"
ppipilica:
ОК Сори ако ти звучи лошо но това ми е стила на писане, леко телеграфичен, но в никой случай заядлив или менторски дори и така да изглежда.
Та на случая с компресията, не нямам идея за фреона, но колкото и да се нагрява няма да стане нещото по няколко причини. Трябва много добро уплътнение между буталото и цилиндъра да не се изсъска фреона, а доброто уплътнение създава допълнително усилие за преодоляване. Колко трябва да е хода на буталото че дори и силен магнит да има сила да го дръпне от ДМТ че и да почне компресия, е да речем ще туриш маховик да помага.
Как ще регулираш топлообмена ако не успее да се охлади достаъчно бързо системата ще прегрее и ще спре да работи.
До тук за тва се сетих, ти мое да си се сетил и други неща, но помисли и върху това което ти пиша, не е скептицизъм, по скоро е градивна критика, нали знаеш в спора се ражда истината.
Ся се сетих да питам фреона като се компресира се нагрява това добре но дали ще се изстуди достатъчно при разширението в цилиндъра, не знам нищо не разбирам от фреони.
Приветствам те че ръчкаш по нещо и се опитвам да ти помагам като ти задавам въпроси и ти казвам слаби страни, може би не си мислил по тях.
И аз ръчкам по една установка но не съм пуснал тема щото за сега съм до средата, и като чели има заяк в храста ма дали ще го изкарам.
Dedo pop:
Пак изпускате най-важното. За колко време става "превключването " на магнита от едно положение в друго? Каква енергия е необходима за това превключване? Как и за колко време ще се охлади магнита за да си върне качествата?
Бих те посъветвал да се опиташ да направиш енергиен баланс на цялата система и да видиш какво се получава.
valex:
https://www.youtube.com/watch?v=iVyUp_M74KA
Има си формула за смятане на максимално КПД на Стирлин мотор. Формулата е някъде в съорветните теми. Мисля, че за 60 градуса температурна разлика максималното теоретичното КПД беше около 10%.
Аtos:
Мисля, че идеята на Радико е ценна като идея сама по себе си.
Разбира се, че в директно изпълнение няма как да работи без да затихне движението - топлината от триенето ще загрее цялата система до неработоспособност в даден момент.
Скоростта на загряване и охлаждане на металните компоненти няма да е достатъчна, за да се синхронизира с едни "работни обороти". Може би има някакъв шанс ако се изолират топлопоемащия и топлоотдаващия сектори чрез керамично, междинно звено, но...както знаем, тези технологии са много скъпи и неприложими за "гаражна" изработка! Освен това, за рязко охлаждане с такава скорост, може би ще е нужен втечнен газ...
(не ми се мисли кои материали биха издържали умората при няколко цикъла нагряване-охлаждане за секунда)
Не трябва да се прави аналогия със стърлинг двигател, понеже при него работа се върши само чрез температурната разлика, на практика общата температура на системата се повишава с работата, не се гонят фиксирани работни температури. Дали буталото е 150 или 250 градуса, това не пречи на процеса.
Както вече споменах, идеята е интересна и може би ще даде резултат, ако се ползва в комбинация с други принципи...
Радико:
всички тия въпроси вече са дъвкани, но нищо не пречи да ги предъвкаме още веднъж все в един момент ще се случи на някой да му хрумне някоя полезна идея.
та започвам отзад напред.
Атос прегряването да е проблем ще се грееме безплатно и готово. ;D ;D ;D
valex сравнението със Стърлинг е неподходящо двете системи нямат абсолютно нищо общо.
Dedo
--- Цитат ---Как и за колко време ще се охлади магнита за да си върне качествата?
--- Край на цитат ---
Първо не магнита ще се охлажда а една малка и тънка пластинка която магнита привлича.
за скоростта е показателно едно старо устройство използващо този принцип за запис на информация "Lomega ZIP" на времето те постигаха "фантастичната" скорост от 256 килобита в секунда. Т.Е. нещо в това устройство променяше фазата си Точката на Кюри 256 хиляди пъти в секунда. летвата е много високо повдигната нали.
--- Цитат --- Каква енергия е необходима за това превключване?
--- Край на цитат ---
Ами това е фазов преход от втори род. този втори род е различен от първия единствено с това, че не изисква енергия за преминаването през прехода. Точно този "парадоксален факт" създава малко противоречие със закона за запазване на енергията.
ppipilica
Понеже фреона ще извършва работа ще се охлажда повече от колкото се загрява от компресирането
Този факт налага въвеждане на евентуално регулиране по електронен път на процесите в устройството.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия