Автор Тема: Разни идеи на хора с "пламнала глава"  (Прочетена 342101 пъти)

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #105 -: Октомври 03, 2014, 08:42:59 am »
Идеята за загряване и изпаряване на горивото е добра - така то изгаря много по-добре, а и част от отпадъчната топлина се връща обратно в работния цикъл на двигателя, НО... (както винаги и има едно голямо "но") парите на горивото заемат много по-голям обем отколкото течното гориво, докато ние по принцип се борим (чрез турбота, компресори, интеркулери и т.н.) да вкараме в двигателя колкото се може повече въздух (кислород), а също така и да постигнем колкото се може по-голяма степен на компресия в цилиндрите на самия двигател. Това, което правим с изпарението на горивото обаче, действа точно в обратната посока.

Най-елегантното, но и доста трудно за постигане, решение е реакторът на Пол Пантон, който взима отпадъчната топлина от изгорелите газове, както и част от самите тях, и в присъствието на водна пара превръща всичко това в газообразно гориво (предполагам главно H2 и CO). Механизмът, по който става това, не е достатъчно добре изучен - включва сложни термодинамични, електромагнитни и в крайна сметка химични взаимодействия (както самият Пантон казва "процесът е подобен на тези, които протичат в облаците при гръмотевична буря"). От ауспуха, при добре настроен Пантон-реактор, излиза студен въздух, който дори може да се заледи. Това показва, че отпадъчната топлина на двигателя по един хитър начин се преобразува и се използва отново, което повишава неимоверно много КПД-то на системата като цяло.
Всичко това работи най-добре обаче при двигатели, които поддържат общо взето постоянни обороти и натоварване (електрически генератори, косачки за трева и т.н.). При автомобилните ДВГ, където оборотите, натоварването и въобще режимите на двигателя се променят постоянно, ефектът от Пантона рядко надвишава 20%. Най-добре е, примерно, реакторът да се настрои за режима, при който се кара извънградско при долу-горе постоянна скорост и обороти. Тогава икономията може да достигне 35 и повече %.
Още по-големи икономии на гориво могат да се постигнат, ако в реактора се добавя не просто чиста вода, а и някакво - да го наречем "алтернативно гориво", например старата шльокавица на тъста ви, която изобщо не става за пиене, но затова пък алкохолното й съдържание добавя чудесни и почти "безплатни" калорийки към работата на двигателя ви :)
« Последна редакция: Октомври 03, 2014, 09:19:08 am от Maistora52 »

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 370
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #106 -: Октомври 03, 2014, 12:53:42 pm »
Е това е то, благодаря за оценката, представям си се къф луд учен ще стане от мен ако имах лаборатория- оня пощръклял, ококорен с почернели обгорели от някой неоторизиран взрив косми на главата и бяла нацапана от незнайно какво манта дето ги дават по филмите ;D.....Убавец!

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #107 -: Октомври 03, 2014, 03:19:27 pm »
Гледай филма "Завръщане в бъдещето" (Back to the future) - има няколко части даже. Там д-р Emmett Brown - самотният учен-маниак ми е един от най-най-любимите филмови герои! :) И до днес с удоволствие гледам филмчетата покрай децата :)

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #108 -: Октомври 03, 2014, 03:38:12 pm »
Ейй Веско и аз съм така ... даже сме в очакване на 4-та серия :)

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 370
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #109 -: Октомври 03, 2014, 05:06:28 pm »
А!! Именно Еммет Браун от въпросния филм си представих- оня дето все разсъждава четиридеменционално и в миналото и в бъдещето си е все еднакъв по поглед и еднакъв по външен вид- ни млад ни стар :))))))))

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #110 -: Октомври 03, 2014, 07:33:08 pm »
Да, и всеки път когато ДеЛориан-а се връща от пътуване е винаги скрежасъл, защото кондензатора на енергия извлича енергия от пространството  - Стивън Спилбърг е обърнал внимание на детайлите още през 85 година.
« Последна редакция: Октомври 04, 2014, 08:09:55 am от Maistora52 »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #111 -: Октомври 03, 2014, 07:52:07 pm »
Това е за мен ИДЕАЛНИЯТ СЕ-генератор - да смуче топлина от околното пространство и да я превръща в полезна работа! (Бог дал - Бог взел.) Всеки друг вариант, който смуче енергия от непознато измерение рано или късно ще прегрее Земята, понеже без съмнение ще започнем грубо да злоупотребяваме с него. За съжаление, полезната работа накрая винаги се превръща в отпадъчна топлина.
Мисля че имаше някакъв фантастичен разказа по въпроса - на Азимов ли беше... не си спомням вече...

P.S. Сетих се коя беше - "Самите богове" на Азимов: http://chitanka.info/text/1124/30
Невероятна книга! Прочетете я, няма да съжалявате! Ако не сте го сторили вече.
« Последна редакция: Октомври 03, 2014, 08:29:19 pm от PyroVeso »

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 370
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #112 -: Октомври 04, 2014, 12:07:14 am »
Ей хора припомнихте ми тоя уникален филм, на който съм се и кефил и смял много! Браво! Иначе от много мислене да обясним нещата и да направим нещо наше като концепция, забравихме че Пантон го е измислил вече и то по един доста интелигентен начин. Не сме пробвали как работи на градско и извънградско, но със сигурност ще е по- добре от всичко, което мислим тук! За мен ДВГ в сегашната му форма би бил най- полезен ако се сложи в оранжерия наместо печка и се направи да гори на метан, като ауспуха му се направи достатъчно дълъг, за да отдаде всичката си топлина на оранжерията и тогава се изкара навън за да пусне изгорелите газове, а въртящият момент на вала да дава ток за реотани, които също да топлят оранжерията и евентуално да захранват някоя крушка. Така метанът ще се оползотвори, поне на 90%, но въпросът е колко изгодно ще излезе въпреки това!
За останалото, обаче, смятам че един ДВГ може да работи пълноценно и с достатъчно КПД като се постави ГЕЕТ на Пантон и се направят подобрения по коляновият вал подобни на тези дето е направил Стефан Стоянов, и като казвам подобни имам в предвид да се направят не така един срещу друг, а в една линия- поредната ми рисунка която не сте разбрали, но понеже не е сложно като идея, убеден съм някой ще се сети как да се наредят онези черупки там. Аз имам и други идеи за това, но по натам че да ми насмогнете ;) И разбира се въпросният автомобил трябва, или да е дизел и да върви на отработени масла, олия и масти, или да е бензинов и да е на метан.
 И разбира се ето и основната причина поради която караме скъпо! Направил съм проучване около всичките неща, които се горят в стар дизелов ДВГ без електроники  и се оказва, че никой не рискува да си потроши старата бричка за експерименти, пробвайки с различни видове горива, но след година- две, я изхвърля за скраб, въпреки всичко. Иначе ако се вярва на слуховете върви с всички видове мас, масло и олио с минимална преработка и минимално подгряване на горивото през зимата, което се оказва непостижимо и едва ли не неизгодно!

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 370
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #113 -: Октомври 04, 2014, 12:50:00 pm »
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=430879 опаааа!!!!!!
Цитат:
"Моторът е измислен през 1816 г. от шотландския свещеник Робърт Стърлинг. Задвижва се от взаимодействието на горещ въздух под налягане и студен въздух, който има по-малък обем. КПД на Стърлинговия двигател достига 70%, което означава, че е практически "вечен двигател", който стартира с енергоемък тласък.
... издирили немска фирма, която прави модели... моделът е с размери 15/10/6 см. В единия край има газена лампа. Когато тя се запали за кратко, моторът тръгва и не спира с дни".

Любимият ми Стърлинг можел да се превърне във вечен двигател! Как става това и как така се подарява на Доган?! Аз се сещам за няколко отговора и на двата въпроса, като за отговорите на втория Майстора шме изхвърли заради цензурата!!!
« Последна редакция: Октомври 05, 2014, 03:59:36 am от Maistora52 »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #114 -: Октомври 04, 2014, 03:36:28 pm »
Това са абсолютни глупости, разбира се.. Дупетатите пак са нещо в дълбока грешка...  Със 70% КПД двигателят няма как да е "вечен"... Подобно моделче имам от 2005-година, дори моето е много по-добро, понеже върви от само 3-40С температурна разлика (от топлината на човешка длан), струваше бая $ (фина механика, US-изработка).
Това на Доган върви докато гори спиртника и най-много още 2-3 минути след това - докато изстине епруветката... какви ти ДНИ?!
Както казваше един съкилийник в казармата: "Неграмотия и безхаберие...".

Някои хора много лошо бъркат желаното с възможното...

Както винаги съм твърдял - разликата между 100% и 100,001% КПД не е количествена, тя е КАЧЕСТВЕНА!
В тази хилядна от %-та е скрита цяла една Вселена (както при Азимов).
« Последна редакция: Октомври 05, 2014, 04:01:39 am от Maistora52 »

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 370
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #115 -: Октомври 04, 2014, 05:40:39 pm »
С други думи казват, че подаряват на дупедав Доган вечен двигател, за да дразнят! Нормално- не им е за сефте. Иначе браво за $ фината механика и us изработка, мене ку питаш стърлинга си е сериозно нещо и може да стане вечен двигател с постоянната поддръжка на температурна разлика между цилиндрите, което не може да е толкова сложно. Около нас температурата никога не е еднаква дори когато не пече слънце. За това и животните постоянно търсят дупки и завет, освен това дори и да е еднаква винаги има някъде вода, било то и подпочвена, която не е с температурата на въздуха. Мисля че просто трябва да се направи и постави на място където стърлинга да улови и извлече ползата от тези разлики за да стане вечен.
И зер съм почнал да пиша да дам идеята за още един хибрид- знаем че електричеството в ел. генератор се получава когато завъртим ротор с намотки, които пресичат магнитни линии от статични магнити (или обратното). До тук добре, но какво би станало ако направим генератор на електричество на принципа на бобината - тоест от линейно движение на (вече условно) ротора напред - назад да генерираме електричество, като в единият край на такъв "ротор" поставим бутало и горивен цилиндър, а в другия някаква пружина? Магнитите на статора ще обгръщат ротора както при обикновена бубина, а намотките ще се движат напред-назад за да генерират ЕДН., или обратно - намотки на статора, а магнити на ротора? Предвид на високото КПД на ел. двигателя това не би ли подобрило КПД и на самия ДВГ, който вече няма да предава въртеливо движение на колянов вал, а напред-назад движение на бобина (или магнит)? Знам, че това на пръв поглед изглежда прекалено просто, но нямам обяснение защо не е направено, или по-скоро защо принципът се използва само при работата на обикновена бобина? Другата ми идея има твърде много художествена самодейност и то с мишка, така че за сега поствам само тази!
« Последна редакция: Октомври 05, 2014, 04:06:12 am от Maistora52 »

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 250
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #116 -: Октомври 04, 2014, 10:21:02 pm »
С бобина вместо колянов вал не печелиш нищо - големия проблем на ниското КПД на ДВГ е топлината и налягането, които изхвърляш през кюнците и радиатора.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #117 -: Октомври 04, 2014, 10:30:50 pm »
Светльо иска да каже генераторът да не е роторен, а да ползва възвратно-постъпателното движение от буталото - магнит се лашка напред-назад в бобина=индукция.
Ако ти трябва променлив ток, Светльо...това е начинът, иначе не виждам особен смисъл!
Имай в предвид обаче, че параметрите му ще са много непостоянни и ще е доста нискочестотен (като средна стойност).

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 370
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #118 -: Октомври 05, 2014, 12:55:06 am »
Смисълът е в две неща- единият е в това, че това нещо е идеално за хибрид(не е кой знае какъв проблем да се изправи тока и да зарежда батерия) а другият излиза наяве ако поогледате двигателя на Стефан Стоянов- огромен процент от КПД то се губи именно в коляновия вал, защото при горна и долна мъртва точка натискът на обикновената биела върху рамото на коляновия вал е най- неефективен. Стефан Стоянов е решил тоя проблем като се е сетил за онези черупки, които си прехвърлят онези кръгове представляващи рамената на неговият съвсем различен колянов вал. Благодарение на това изобретателя казва, че натискът и ефективността му са еднакви през целият такт и в крайна сметка преработените газове които излизат през ауспуха са с температурата на околната среда. Ако се позагледате във всичките механични изобретения за подобряване КПД на ДВГ ще забележите че всички гледат коляновия вал. Те го и градския с компресора също! Съвременният модел на колянов вал е възможно най-неефективен откъм КПД и за това колите правят разлика между градско и извънградско и имат толкова много скорости!
« Последна редакция: Октомври 05, 2014, 04:08:54 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #119 -: Октомври 05, 2014, 04:57:41 am »
Здравей, Светльо!
Понеже си много запален по Стърлинг, ето ти един братушка какви ги върши - Игор Белецкий - много грамотно момче - има много негови клипове и за други работи.
Виж колко "стърлингчета" ги е нацъцкал:
https://www.youtube.com/watch?v=dfXOKR3sSNA
Няма лъжа, няма измама... въртят се!
Има и компютърно моделиране на същите - от втората половина на клипа нататък.