Автор Тема: ИКОНОМИЧНА, акумулираща печка на дърва - Ракетна печка  (Прочетена 145643 пъти)

valspa

  • Гост
Здравейте,
някой правил ли е подобни опити с такава печка?
Много е икономична и гори около 12-17 см дърво на час. Едно дърво с диаметър 10см го цепите на 5,6,7 или колкото искате парчета и го поставяте в горивния сектор, за 1 час изгаря съвсем бавно а топлината която отдава е огромна.
Не знам как става и как се получава ??? но е факт, знам го от личен опит.
Качвам снимки, а след малко и видео.
ОЧАКВАМ ВАШЕТО МНЕНИЕ ЗА РАЗМИСЛИ И ПОДОБРЕНИЕ НА ПРОЕКТА !!! с въздуховоди, водна риза и ....знам ли...?

Много хора се отопляват на дърва и мисля, че този вариант е много добър, ако се разработи добре и е достъпен за всички БЕЗПЛАТНО.
« Последна редакция: Август 23, 2015, 12:07:54 pm от atos »


Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
valspa,
отлична работа! Поздравления!
Одавна я гледам тази печка по разни сайтове за алтернативно строителство.
Доколкото знам модела е изобретен от индианците. Е, не с варел  :).
Кажи лесно ли се разпалва, че с този дълъг хоризонтален комин ...

sheki

  • Гост
и не се ли задръстват тези тръби?

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Тази печка е много интерeсна.
Тук има подробно описание http://www.richsoil.com/rocket-stove-mass-heater.jsp

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Отдавна подозирах, че популярните у нас всякакви модели на печки с твърдо гориво не са ефективни, и тъй като от 8 години отново се отоплявам с дърва и въглища, непрекъснато ме тормозеше факта за тази неефективност. Имам т.нар. "пернишка" печка (висока и тясна, само за отопление), и т.нар. "шпор" - готварската печка с големия широк плот отгоре - и виждам голямата разлика в ефективността на двата модела. Рових се преди време по доста сайтове, и за т.нар. "руски" печки включително...
Изводите ми са събрани като цялостно решение в разработката на Valspa.
Евала, приятелю!
Това е горивна система, при която се оползотворяват докрай горивните газове съдържащи се в дървата на клетъчно ниво. Но само за дървата. С въглища, тази система няма да функционира. За това пък е свръх ефективна и икономична само с дърва, вероятно и с пелети, които не трябва да са от свръх-дребни дървесни частици.
Единствената забележка, която мога да направя, е, отправена към кюнците на Valspa - изглеждат ми като от поцинкована ламарина (като тези на улуците). Ако е така, веднага ги смени с обичайните, защото при нагряване на поцинкованата ламарина се отделят отровни газове и ... някой ще даде фира!!!
А сайта, който дава Oneman e като златно находище!
Страхотни сте, момчета!
Поздрави!
« Последна редакция: Януари 28, 2013, 10:18:20 am от Maistora52 »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Схемата на oneman много прилича на т.нар. "джамал". Тази нова година бях в къща, където имаше стая с джамал, стая с камина и стая с печка "Перник", която се казваше по друг начин и беше без типичните за пернишките печки тухли (само метал).

Джамала изби рибата, акумулира добре топлината и топли много ефективно. Камината и подобието на пернишката печка само дето дърва глътнаха.

ПС: джамала имаше 2 рамена, не само едно. Предполагам си има методи на изчисление, поне приблизителни, да не стане сакатлък.

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Майсторе,
не виждам причини да не гори въглища със същия успех.
Руснаците обсъждаха, че може да изгаря напълно дори нефтопродукти - масла и т.н.
Хитрината на тази печка е че се получава пълно изгаряне. Няма сажди и дим.
На изхода има са мо CO2 с H2O и изходната температура е до 100оС.

Интересно ми е как може да се модифицира горивната камера, така че
да не ползва въздух от помещението, а от външен въздуховод.
Това е начин да не се създава в помещението 'всмукващ' ефект, който вкарва
студ от всички пролуки в уплатнението на стаята.
Явно ще трябва да се затвори херметично входа за дървата.

На който му е интересно тука има обсъждане на всички подробности, както и на
други подобни конструкции. http://forum.anastasia.ru/topic_51677.html
« Последна редакция: Януари 28, 2013, 11:46:06 am от oneman »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Относно въглищата - няма да е същата функционалност понеже въглищата имат други изисквания за своето разпалване и горене... Трябва да се усложни настоящата конструкция с нещо като скара на входа и всички допълнителни атрибути, иначе въглищата ще засипят и задушат пламъка и ще произведем само отровни газове. Освен това произвеждат и голямо количество сгур, за което трябват допълнителни решения. Да не говорим, че нагряването с въглищата ще разкриви до неузнаваемост тези тънки ламаринени варели, а може направо да ги изгори и продъни. В този смисъл виждам проблема с въглищата, но може да се реши със съответните допълнителни конструктивни промени.
Друго е също важно - входящият въздух е добре да си остане да влиза през луфтовете на вратите и прозорците, първо защото в помещението влиза пресен въздух, второ, защото той се затопля преди да влезе в печката, и трето - студеният външен въздух вкаран директно на входа на печката ще отнема много от топлината, ще става и по-трудно началното запалване. И ако говорим за луфтове по вратите и прозорците - те трябва да се допускат само в най-долните 45 см от височината на помещението. Оттам нагоре - топлото излиза обратно навън през тези луфтове и се губи като отопление на коридори и атмосфера.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравейте,
Дървата съдържат C,H,O-високо кислородно съдържание. Въглищата (кокс) основно е С. Трябва да се добави водна пара и да имаме воден генераторен газ, примерен състав СО, Н. Стигаме до разработките на колегата EMM. Той е най-напреднал в практични технологии на горене и отопление с нефтопродукти+вода или ННО. Оптимизацията ще дойде от практично комбиниране на методи. Практически не се занимавам с тези технологии, само теоретично споделям знание.
Успех!
« Последна редакция: Януари 28, 2013, 09:25:27 pm от mi68 »

valspa

  • Гост
Здравейте отново,
днес пробвах с пелети, брикети и олио от тигана, печката е супер гори невероятно, само не мога да се справя с конденза.
Поцинкованите тръби ги смених защото бяха големи и не се нагряваха достатъчно, а на края на комина или тръбата,защото нямам комин, монтирах едно вентилаторче за баня.
Тягата е страхотна, истинска горелка за пелети се получи и всички материали ми излязоха около 200 лв.
Ако, някои иска мога да му дам схема и идея как да си направи такава печка, смятам да вкараМ и водна риза.
А ето и един ентусиаст който се е справил доста по добре от мен.  http://www.youtube.com/watch?v=7wqJQmD-eVo&list=UUnSxSWSpUWwHpr_2WKIF9Xg&index=4
« Последна редакция: Август 23, 2015, 12:17:04 pm от atos »

valspa

  • Гост
Преди време четох за един пич който искаше да си отоплява оранжерията, мисля че това е точно за него http://www.youtube.com/user/web4deb?feature=watch

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Valspa, ПРЕД-последният ти линк показва и още нещо, че с вграждането и на скара на входа (първата схема), могат да се ползват и въглища, за което споменах по-горе. Вградил е човека и подово отопление... Сложил е един автомобилен (прилича) радиатор, сложил е и един вентилатор с голяма перка и ги е затворил с допълнителна конструкция. Супер! Даже и температурите е показал - по Фаренхайт и по Целзий!
Къде получаваш конденз? - в изходната част на варела (котела), или след него по кюнците?

ПС! - нарочно ги качих тези схеми (кадри от клипа), че "утре" може този клип да изчезне.
« Последна редакция: Януари 29, 2013, 12:32:05 pm от Maistora52 »

kalinslav

  • Гост
  Браво момчета, страхотни сте! Това вече е нещо, което може да си го позволят по-широк кръг от хора.
Хареса ми страхотно.

Поздрави!

valspa

  • Гост
Конденза е по кюнците, сложих и свързваща алуминиева лента и пак тече на свръзките
НАЙ-ЛОШОТО  е през нощта когато печката не работи и конденза се изпарява, на сутринта цялото помещение мирише ужасно
За 10 мин се проветрява и после се греем 8-9 часа с половин чувал пелети и малко дърва 3-4 цепеници.
Утре ще и правя и водна риза за да топля още две стаи
Ще се радвам, ако и някой друг пробва да обменим опит.