Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Ветро генератори
Вятърна турбина тип Савониус с три перки.
kalinslav:
Здравейте,
Отдавна чета коментарите в този форум, защото се интересувам от възобновяеми енергийни източници. Искам да открия темата за "Вятърна турбина тип Савониус с три перки". Приемам всякакви идеи, мнения и поуки, както и бих помогнал със същото, ако мога да съм полезен. Не бих искал, да разводняваме темата със сравнения, между турбините с вертикална ос на въртене и тези с хоризонтална ос на въртене. Предимствата и недостатъците са ми известни, и на двата типа. Но аз се занимавам само със Савониус. За мен са по-лесни за изработка, защото не се нуждаят от насочване спрямо направлението на вятъра и от спирачна система против саморазрушение. Имам едно реално колело с диаметър 1640мм. и височина 1000мм. На това реално колело все още не съм му свалил характеристиките, по ред причини, нямам подходящият генератор, нямам анемометър и т.н. Започнах по-лесният вариант, чрез изследване на моделно колело с размери, диаметър 400мм. и височина 200мм. Искам да разбера, какъв модел на лопатките е възможно най-удачният, за извличане на максимално добри характеристики. Чрез реални опити и сравняване на съответните показатели при различна форма на лопатките. За съжаление опитите ги правя в домашни условия. Имам само резултати от показателите на моделно колело, с три полуцилиндрични лопатки, свалени в аеродинамичен канал в Русенския университет.Вижте прикачената схема на лопатките. Има и един клип на реалното колело. В домашни условия обдухвам моделното колело с комплект от четири вентилатора, но незнам с каква скорост е въздушният поток, за да направя сравнение между показателите, от аеродинамичния канал и в домашните условия. Ако някой има идея от къде мога да си купя анемометър, на сносна цена или пък назаем...
Ако темата представлява интерес за някой от вас, ще радвам да коментираме. Защо не и нещо повече?
valex:
kalinslav
Добре дошъл !
За анемометър провери в Конрад. Там съм виждал, но е само с поръчка.
Освен теоретично не съм се занимавал на живо с перки, но си мисля че вътрешната част на перките трябва да ти са по-близо една до друга. Идеята е че потока въздух който се изплъзва към средата преминава към другите перки като допълнително ги ускорява.
Нещо като на рис.3 от тук: http://solarhome.ru/ru/biblio/wind/svetlyachok.htm
oneman:
Привет, kalinslav!
Добре дошъл във форума!
--- Цитат ---В нашей стране до войны К.А.Угринский исследовал несколько десятков профилей для Савониуса. Ему удалось найти такую оптимальную форму.
--- Край на цитат ---
Това го взех от тук http://rosinmn.ru/vetro/girland/girland.htm. Интересна статия.
В статията за гирляндните ВЕЦ има подробен чертеж на профила, но там е за вода, не знам дали за вятъра е същият профил.
Тук съм качил книжката http://mazeto.net/index.php/topic,8167.msg48057.html#msg48057. На стр. 25 е даден чертеж на профила.
fade:
--- Цитат на: kalinslav в Януари 26, 2013, 05:56:48 pm ---Здравейте,
....
За съжаление опитите ги правя в домашни условия. Имам само резултати от показателите на моделно колело, с три полуцилиндрични лопатки, свалени в аеродинамичен канал в Русенския университет.Вижте прикачената схема на лопатките. Има и един клип на реалното колело. В домашни условия обдухвам моделното колело с комплект от четири вентилатора, но не знам с каква скорост е въздушният поток, за да направя сравнение между показателите, от аеродинамичния канал и в домашните условия. Ако някой има идея от къде мога да си купя анемометър, на сносна цена или пък назаем...
Ако темата представлява интерес за някой от вас, ще радвам да коментираме. Защо не и нещо повече?
--- Край на цитат ---
Колега мисля, че с вентилатори НЕ симулирате точно обдухване от ламинарен поток. След вентилаторите потока е турбулентен! Би трябвало да поставите жалузи или решетка която да го направи ламинарен. По добре се замислете да монтирате установката на движещо се превозно средство и движейки се с относително постоянна скорост, ще можете грубо да свалите характеристика на ветровият двигател. За целта ви трябва разбира се генератор, за да свалите товарната характеристика. Без генератор просто не сте наясно какво правите. Препоръчително е също така да правите опитите с анемометър защото постоянна скорост на движение се поддържа много трудно, нищо, че стрелката на спидометъра ви показва, че тя е постоянна. Препоръка: засичайте скоростта с GPS...и въпреки всичко пак резултатите ви ще са много груби. Най-добре си закупете анемометър ако имате някакви сериозни намерения, не че с него ще ви бъде по лесно да поддържате постоянна скорост, но поне ще знаете точно скоростта на въздушният поток във всеки един момент.
Накрая, само едно лично мнение ако Ви интересува:
Според мен турбините тип Савониус са меко казано играчки и единствено стават за хоби занимания. Тази система "умира" след 4-5 м/с скорост на вятъра, а скорости на въздушният поток до 4 м/с според мен нямат почити никакво стопанско значение.
Може разбира се да вадите вода от кладенец с тях... да за това стават. ;)
П.П. Не знаех че РУ имат аеродинамичен тунел... каквото и да се крие зад тази гръмка фраза, може ли малко подробности ако знаете нещо повече. Какъв е примерно максималният размера, който може да се изпитва в него? Може ли човек да го наеме за някакви опити, какви са примерно таксите и т.н.
По мое време там нямаше подобно нещо, въпреки, че съм учил точно във факултета който би трябвало да го използва най-много!
valex:
За анемометъра можеш да си направиш груб от малко електродвигателче с перка и волтметър. И да си го тарираш в аеротунела.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия