Автор Тема: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения  (Прочетена 135812 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #60 -: Януари 05, 2014, 04:21:02 pm »
Днес в процес на разговора с колегата брадатия от форума се появи един въпрос: магнитите се продават със сила, която се измерва в килограми. Как се мери силата? Това максималната сила ли е?
Прилагам една картинка от която произлизат въпроси за силата на повдигане на магнит.
Долната част под магнитите е магнитен предмет, който се вдига от магнит.

Въпроса е с какъв материал се мерят килограмите на повдигане? Желязо, желязо с някакви примеси, вид чугин, вид стомана? Как зависи силата от материала?
Как зависи силата от площа на контакт с предмета?
Как зависи силата от формата на контакт с предмета?
Как зависи ако има затваряне на магнитната верига с тип камбана?
А ако се окаже, че силата става по-голяма?
Това трябва да се провери :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #61 -: Януари 05, 2014, 05:20:07 pm »
В една от двете фирми който продават магнити в София и правят и измервания са описали: измерването се прави със стоманена пластина с дебелина един сантиметър. Магнита и пластината, без никакви други магнитни материали.
Пластината е чувствително по голяма на площ от магнита, силата се определя при отделяне на магнита, а не на привличане. 
« Последна редакция: Януари 06, 2014, 10:52:15 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #62 -: Януари 05, 2014, 05:49:47 pm »
Този начин на измерване дали е стандартен навсякъде?
По-скоро въпроса е : Може ли да се усили привличането с допълнителни неща?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #63 -: Януари 05, 2014, 06:15:57 pm »
За мен по скоро въпроса е с какви допълнителни неща би се усилило привличането  ;)
Може би с някакви парамагнетици или антиферомагнетици знам ли
да се използват за предотвратяване на разсейването на полето в страни.
Такова нещо по скоро би увеличило разстоянието от което привлича магнита.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #64 -: Януари 05, 2014, 07:10:04 pm »
Те за това става на въпрос. По-нагоре загатнах някои от начините за увеличаване на силата на магнита. По подобие на начина в темата за двигателя на Стовбуненко.
« Последна редакция: Януари 31, 2014, 03:21:03 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
« Последна редакция: Януари 30, 2014, 12:22:27 pm от valex »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #66 -: Февруари 01, 2014, 03:16:25 pm »
Малко картинки от горните сайтове.
« Последна редакция: Февруари 01, 2014, 03:17:56 pm от valex »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #67 -: Февруари 03, 2014, 03:06:47 pm »
Пробвах тъй наречените скаларни магнити.
Идеята ми е, че ако има усилване на магнитното поле може да се ползва при магнитните двигатели. Тогава ще може да се получи допълнителна енергия от магнитите. А и евентуална промяна на формата на магнитното поле в наша полза.
Пробвах 2 картинка от предния пост. Първо експериментирах с неодимови магнитчета 5х5мм. Не се получи усилване в средата. Пробвах с парчета железни пластини помежду магнитите. Пак не се получи нещо добро. Най-ефективно стана с пластина 10х5х2 между магнитите, а самите магнити в единия край на пластината. Ефекта е изнесен магнитен полюс в другия край на пластината, но с 80-90% от силата на сбора на двата магнита.
Пробвах и с обикновени магнити 10х15х8мм. Ефекта е намаляване на силата на магнитите по всички направления.
Извода ми е, че ефект има или само при магнити с голяма площ (нямам такива за проба) или сметките на руснака не са верни. По-скоро е второто защото да мериш със стрелка на компас сила на магнити не мисля, че е сериозно. Аз меря с едно магнитче поставено в разграфена прозрачна химикалка на отблъскване (тоест колко се вдига нагоре магнитчето в дадено положение). И последно руснака прави огромна грешка като смята, че силата на два магнита се събират директно аритметически.
Ако иска някой да пробва скаларни магнити и да сподели.
« Последна редакция: Февруари 03, 2014, 04:27:06 pm от Maistora52 »

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #68 -: Февруари 03, 2014, 03:44:27 pm »

Най-ефективно стана с пластина 10х5х2 между магнитите, а самите магнити в единия край на пластината. Ефекта е изнесен магнитен полюс в другия край на пластината, но с 80-90% от силата на сбора на двата магнита.

 
Преди време се заиграх с един магнит от високоговорител ,
Залепих 2 дълги ,метални пластини (около 200мм х 40мм)за магнита ,като пластините бяха паралелно залепени на малко разстояние м/у тях (2-3мм),явно се получаваше това което ти наричаш "Ефекта е изнесен магнитен полюс в другия край на пластината" понеже пластините не само че не се привличаха ,но и се отблъскваха една от друга -като ги побутвах ,ест.  се залепяха една за друга ...
« Последна редакция: Февруари 03, 2014, 03:58:23 pm от Vector »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #69 -: Февруари 03, 2014, 04:08:37 pm »
Такъв вид изнесен полюс може да се използва за концентрация в по-малка площ на магнитно поле.
Винаги съм си мислел, че при магнитните двигатели няма значение дали магнитите ще работят на привличане или отблъскване. По логика силата на привличане и отблъскване е една и съща. НО пускам една картинка грубо и грозно начертана която има 'фундаментална идея':)
С тънките червени и сини линии съм начертал силовите линии на съответните полюси на магнитите без да си взаимодействат. Със зелените и оранжевите дебели линии съм начертал еквивалентните получени силови полета от взаимодействието на магнитите.
Получава се следното:
При взаимодействие на магнити на привличане по оста между магнитите (черната линия, по нея може да се движат магнитите) се получава, че има много малка или никаква резултантна сила. Тя естествено няма как да въздейства на малкото магнитче вляво.
При дясната картинка се получава резултантно поле по оста на движението, което  е по-голямо от това на отделния магнит и полето вече може да достигне малкото магнитче и да взаимодейства с него.
Какво се получава:
Малкото магнитче може да е съседен магнит на статор или ротор и без да сме мислили ще се получи взаимодействие!
Значи при повече магнити не е едно и също дали ще  работят на отблъскване или привличане!
Може този ефект да се използва за преодоляване на 'мъртвата точка', чрез 'издърпване' в момента на най-голямо отблъскване!
« Последна редакция: Февруари 03, 2014, 04:30:23 pm от Maistora52 »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #70 -: Февруари 06, 2014, 03:05:19 pm »
Здравей valex,
темата която сте отворили е много интересна. Години съм си блъскал главата по тези въпроси. Дали имам точните отговори това е друг въпрос. Но в едно съм сигурен магнитен двигател - независимо как се казва - от разноименни полюси т.е. магнитите да се привличат  не може да се направи. Това е. Но дори и да успее някой да излъже природата и да го направи, само след месеци магнитите ще се размагнитят.
Бъди!
Иван

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #71 -: Февруари 06, 2014, 03:39:51 pm »
Иван БГ,
Можеш ли да се обосновеш защо ще се размагнитят магнитите. Аз си мисля, че е точно обратното: едноименните магнити ще се размагнитят.
Не съм срещал изследване или опити, които да са свързани с изтощаването на магнитите. А ти имаш ли някакви наблюдения?
« Последна редакция: Февруари 06, 2014, 04:10:40 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #72 -: Февруари 06, 2014, 03:57:28 pm »
Пускам още едни експерименти с обикновени магнити 10х15х8мм. Имам малки неодимови магнити, с които много трудно се работи на отблъскване.
 Това е силата на отблъскване на различни  посоки спрямо последователно наредени двата магнита.
Забелязва се, че отблъскването зависи от площа на едноимените магнити и тя естествено е нелинейна зависимост.

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #73 -: Февруари 06, 2014, 06:17:28 pm »
Здравейте valex,
вече толкова години се занимавам с магнити, но и досега не престават да ме изненадват. На времето, говоря за края на миналия век през 97-98, реших да направя реплика на двигателя на HJ. Намерих магнитите за цилиндъра, направих точно копие по данните от патента. Но не успях да намеря външните магнити. Тогава ми хрумна да си направя експеримент. Купих един хладилник. Сложих го на балкона. Апликирах го от вътре с алуминиево печатарско фолио. Увих цилиндъра с магнитите, както се пакетира месото, поръсих го целият със стружки и го провесих като суджук в хладилника. Известно време правих снимки, за да сверявам състоянието на стружките. Виждах че връхчета ставаха все по-заоблени. Това го отдавах, че отварях от време на време вратата и ставаше проветриво. Тогава реших следното, поставих на пода бяла гланцова хартия, заснех всичко и затворих хладилника за една година. Когато го отворих пода бе целият в стружки. Стенда който публикувах по-рано в "Темата за размисъл" е от 17 години, той е със стъпка 12 гр. Не е мръднала силата на избутване от тогава. Кажете ми защо в единият случай се размагнитва, а в другият случай силата на избутване остава същата, даже мога и да я променя в положителна насока, но това е друга тема?
Бъдете!!!
Иван


Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Магнитни взаимодействия - графики, схеми, решения
« Отговор #74 -: Февруари 06, 2014, 06:47:52 pm »
Здравейте,
Прави ми впечатление че да отлепя 2 силни неодимови магнита,един от друг,ми е най лесно да  завъртя единия на 180 градуса ...
т.е. ако ротора и неговите магнити се привличат от магнитите на статора и има то в един момент за да се "отлепят" мисля че трябва да се завъртят магнитите (на статора или ротора) на 180гр. под привличането на другата 2ка /каскада/ ...
нещо такова ..  :o
Но ,щом Иван,казва че не е добре на привличане- значи не е добре...мн. опити трябва да се "тестват" ,за да имаш някакво становище по въпроса..  :o
« Последна редакция: Февруари 06, 2014, 08:55:26 pm от Vector »