Автор Тема: Българин изобретил първия нискотемпературен двигател  (Прочетена 27166 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Реших пак да поразгледам видеото на двигателя. Това не Стърлинг мотор. Тора е парна машина със затворен контур на работното вещество (фреон). Има 3 пластинчати топлообменника: за топла вода, студена вода и един за регенератор. Помпа върти топлата вода, която загрява веднъж корпуса на цилиндрите (имат входящи и изходящи маркучи) и чрез долния топлообменник загрява фреона. Има и две бутални помпи, които въртят фреона. Работния ход на цилиндрите е нагоре като от горния край над самите бутала има една тръба, която прехвърля фреона (тук може и въздух да е) от единия цилиндър към другия. На горния край на цилиндрите има по един краен изключвател. Към долната част на цилиндрите има един електрически разпределител, който определя кой цилиндър ще работи (предполагам, че е от климатик). Преди него има магнет-вентил за пускане и спиране на фреона т.е. машината.
Как си мисля, че работи: фреона след като се нагрее във топлообменника от протичащата топла вода се разширява и създава налягане, което чрез разпределителния вентил се подава на съответното бутало, което се вдига нагоре. Като се вдигне нагоре крайния изключвател превключва разпределителя към другия цилиндър. "Отработения" вече фреон се разпределя към охладителя, където се охлажда и се свива създавайки по-ниско налягане от топлия фреон.
И всичко се зацикля.
« Последна редакция: Януари 04, 2013, 05:31:31 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Всичко това е ясно че е така, имам само едно съмнение. А именно дали флуида е фреон. Защото фреона е доста неподходящ за такива машини. Обзалагам се, че е обявен фреон с цел заблуда. Аз лично бих използвал етер за флуид.     

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!
Всичко това е ясно че е така, имам само едно съмнение. А именно дали флуида е фреон. Защото фреона е доста неподходящ за такива машини. Обзалагам се, че е обявен фреон с цел заблуда. Аз лично бих използвал етер за флуид.   
И аз си мисля, че е използвал етер защото както казва автора, за доставчик на топлина може да се използва отпадната вода от ТЕЦ-овете, чиято топлина стига да изпари етера. Охлаждането го осъществява с от питейна или вода от кладенец, което също е достатъчно да втечни етера. Така етера осъществява големи обемни промени необходими при този процес!
  Предполагам, че съоръжението като цяло е с ниска енергонаситеност на килограм собствено тегло, но при условие, че е стационарен агрегат и ползва евтини източници на топлина, това е без особено значение. При условие, че при ко-генерацията над 70% от енергията се губи чрез охлаждането на генератора, то този агрегат добре би се куплирал към генератора!

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Това ми хареса:
http://www.stroimdom.com.ua/forum/archive/index.php/t-45953.html
Има и коментари за топлоносители.

N9301S

  • Гост
Колеги,
 бихте ли обяснили защо етера би бил по-подходящ от фреона? И що е то етер,тъй като се споменава за много видове етерни съединения.
 Започвам да си правя Стърлинг.Уви без надеждни чертежи ( в тази връзка ще бъда благодарен на всякаква помощ) и една от идеите ми е да използвам именно фреон.Вероятно ще имам проблем с уплътняването му.
 Дали наистина с"Етер" няма да е по-добре?..........
« Последна редакция: Януари 06, 2013, 03:00:00 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Руснаците препоръчват масово амоняк. По принцип сериозните Стърлинг двигатели са с хелий или водород за оптимум на разширението. Но те са високо температурни обикновено. Зависи в какъв температурен обхват ще работи според мен.
Идеята е по-лесно да се изпарява т.е. по-вече да се разширява. Може опитно да си подбереш работното вещество ако тестваш колко се разширява в работния температурен обхват.
« Последна редакция: Януари 06, 2013, 03:01:06 am от Maistora52 »

N9301S

  • Гост
ХА ХА
Това ми хареса!!
 Естествено , че ако се експериментира ще се разбере! Само малко пари и време (Смях)
Въпросът ми бе съвсем конкретен.
 
 А нима може да има нещо по-добро от нискотемпературен двигател?
« Последна редакция: Януари 06, 2013, 12:30:05 am от N9301S »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Нужен водород или гелий под страшным давлением? Нет, не нужен. Водород или гелий под большим давлением нужны для двигателя, имеющего такие же массогабаритные показатели, как автомобильный ДВС. Если снизить требования к массогабаритным показателям, то можно снизить давление и использовать другие рабочие тела. Известны случаи применения воздуха, аргона, углекислого газа и я даже слышал про пропан, хотя это вызывает сомнение.

С каква температура ще работиш? Ако е до 100 град. Пълниш до някъде един балон с въздух или водород или фреон или амоняк или хелий или въглероден двуокис. Потапяш го в вода 70 градуса (до колкото може да издържи балона) и след като се нагрее газа в балона  отчиташ колко вода измества тест колко се разширява газа. От там си правиш изводи :)
Не ти трябва много пари.
Не съм ги правил тези експерименти ако питаш :)
« Последна редакция: Януари 06, 2013, 04:04:03 pm от Maistora52 »

N9301S

  • Гост
valex,
 понеже ми задаваш конкретен въпрос ще ти отговоря така: Темата е за нискотемпературен двигател!
Кой ли би имал полза да загрява нещо до 300 или повече градуси при положение, че може да се получи ефект при много по-ниски т-ри.  Примерно 60. Па ако ще КПД-то да е наполовина. Ясен ли съм?

 Просто исках да "чуя" нещо повече за Етера, тъй като колегите от по-горните постове са достатъчно категорични за да събудят любопитството ми. А дали някой от тях си е правил Стирлинг?.....

 Благодаря за цитата.Не е нещо ново за мен - изчел съм почти всичко, което съм намерил за стирлинг включително и плявата.
Както споменах минавам на етап реализация пък каквото дойде.

Seeker

  • Гост
Нужен водород или гелий под страшным давлением? Нет, не нужен.
Напротив, нужно е !
Ако смениш работното тяло (водород)  и намалиш налягането ще ти падне КПД. Масогабаритите се отнасят към показателя Вт/кг  или Вт/м3, но нямат отношение към КПД на двигателя.  КПД на термодинамичните цикли се определят от вида вещество,  разликата на температурите и относителните обеми. Повишаване на КПД може да се търси в използването на двуфазни работни тела.

@N9301S
Едно уточнение!  В темата се използва  думата "етер" като химическото вещество етер (примерно CH3-CH2-O-CH2-CH3),  а не физическият ЕТЕР ! 
« Последна редакция: Януари 06, 2013, 04:06:23 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
N9301S ,
За етера не мога да ти помогна. Аз като чуя нещо подобно просто го подминавам :)
Има и друг критерии за избор на газ: топлопроводимост на газа. С други думи скоростта на разпространение на топлината в газа. От това зависи бързото разширение и от там общо оборотите.

Опитах се да ти помогна с нещо.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Сега относно етера или другите газове ползвани за топлоносители.
Ако разгледаме цикъла на Карно, газовете се охлаждат когато при разширяването си извършват някаква работа и съответното количество температурна енергия се превръща в механична. В системите за получаване на течен въздух се използва едно устройство наречено турбодетандер което механично отнема енергията на въздуха и той изстива до течност. Някой от вас виждал ли е, или да е чувал за турбодетандер за климатик. Няма такова устройство защото оскъпява изделието. за целта е намерен по евтин метод, флуида играе ролята и на турбодетандер. Как ли ами много лесно, Използват се флуиди с високо вътрешно триене. Например фреон  ;)
Та целта на фреона е да се премахне необходимостта от механично извеждане на енергия и опростяване на конструкцията на климатика.  Тези му качества го слагат малко в противоречие с целите на колегата N9301S. Докато етера който се използва във всички термоизмервателни и терморегулиращи уреди има голям коефициент на разширение и ниско вътрешно триене, Което го прави много подходящ за такива нискотемпературни машини. По принцип най-ниско вътрешно триене имат водорода и хелия "последния при доста ниски температури обаче" Но за съжаление най-разпространения водород на земята има едно неприятно качество. Положителния водороден йон представлява един самотен протон който има повече качество на лъчене отколкото на материя. Затова всеки йонизиран атом мигновено напуска съда в който е съхраняван, все едно се опитвате да го задържите в пробита кошница.
Далеч съм от мисълта, че етера е единственият подходящ флуид Просто е достатъчно достъпен и удобен за работа.       
« Последна редакция: Януари 08, 2013, 08:12:08 am от Maistora52 »

N9301S

  • Гост
БЛАГОДАРНОСТИ !!

CPU

  • Гост
Темата е за нискотемпературен двигател!
Кой ли би имал полза да загрява нещо до 300 или повече градуси при положение, че може да се получи ефект при много по-ниски т-ри.  Примерно 60. Па ако ще КПД-то да е наполовина. Ясен ли съм?

За да е по-ясно, трябва да се каже и на каква температура ще се охлажда бъдещият двигател. От там може да се изчисли приблизително какъв ще е максималния теоретичен кпд. От това което аз съм чел, реалните конструкции на високо температурните стърлинг двигатели е 30 -35%. За нискотемпературните 1-2 % би било добро постижение. какъвто и газ да се използва.
« Последна редакция: Януари 08, 2013, 03:08:12 pm от Maistora52 »

N9301S

  • Гост
CPU,
 от това, което и аз съм чел излиза, че си абсолютно прав.
Проблема за мен е, че май всички сме чели, САМО!!  Май тук няма никой с практически опит или поне такъв, който е готов да сподели нещо с реална практическа стойност.
 Извинявам се - вече наистина излязохме от темата.
« Последна редакция: Януари 08, 2013, 07:18:37 pm от Maistora52 »