Автор Тема: Как да сглобим евтин ел. велосипед  (Прочетена 192603 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #120 -: Ноември 13, 2019, 09:34:21 am »
Предполагам е неволна грешка, но в книгите, с които лягате и ставате, не пише ли, че капацитет се измерва в Ah?
Тъй като си лягаме и ставаме с книги  :D, не е грешка!
Капацитета не се измерва в А/h.

Има ли разлика в капацитета между батерия 1V на 50A/h  и батерия 24V на 50A/h? - и двете батерии са с един и същ A/h.  :D

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #121 -: Ноември 13, 2019, 10:17:34 am »
Капацитета не се измерва в А/h.
Правилно, измерва се в A.h
Грешката ви е в аритметичните знаци. Може и във W.h, когато става въпрос за батерии с различни напрежения.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #122 -: Ноември 13, 2019, 11:01:38 am »
Правилно, измерва се в A.h
Грешката ви е в аритметичните знаци. Може и във W.h, когато става въпрос за батерии с различни напрежения.
Караш ме да влизам в нежелана полемика.
Капацитета показва какво количество енергия може да побере един акумулатор. Енергията е мощността, която може да се отдаде за единица време, не тока. Като си плащаш сметките за ток, не плащаш А/h, а W/h, защото не може само с тока да определиш количеството енергия. Дори стойността на напрежението в електрическата мрежа е променливо, то варира, то е различно у всеки.

Това, че в бита се е оформило разбирането от лаици, че всички акумулатори са автомобилни и всички са на 12V, и за определяне на капацитета се е наложил A/h поради еднаквост на напрежението, то това не е правилният начин, защото няма как да определиш капацитета днес - в 21 век, без да отчиташ и напрежението. Днес литиевите акумулатори са с най-различни напрежения, каквито си ги направиш, те не са на 12В и за да ги съпоставиш по капацитет, трябва да се измерват във W/h - енергията е W/h, не е A/h.

Технически грамотният трябва да говори с правилните понятия, в противен случай издава своята неграмотност.  ;)
« Последна редакция: Ноември 13, 2019, 11:26:33 am от EDM electronics »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #123 -: Ноември 13, 2019, 12:17:29 pm »
Затуй енергията се измерва в джаули. Това че на разни производители на акумулатори им е хрумнало да пишат ватчасове или амперчасове не означава, че те са най-прави.
Ако на един акумулатор е написана енергията в джаули, ще ти е пределно ясно колко вода можеш да затоплиш, или колко високо можеш да вдигнеш 1 килограм с него. Не само колко дълго ще свети една крушка.
И не са W/h или A/h, a W*h или A*h (Wh и Ah). Един дажул е една ватсекунда (ват умножен по секунда), а не ват разделен на секунда.
Технически грамотният трябва да говори с правилните понятия, в противен случай издава своята неграмотност.  ;)

:)

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #124 -: Ноември 13, 2019, 12:56:22 pm »
Цитат
Като си плащаш сметките за ток, не плащаш А/h, а W/h
Колега, правите ли разлика между знак за умножение и знак за деление?
Аз сметките си ги плащам в kWh, за вас не знам. Ако 3 kW бойлер работи 2 часа ще платя 6 kWh, а не 1,5 сметнато в kW/h
Освен това, и двата параметъра са важни, защото Wh се изчисляват на база Ah и не само, поне така пише в моите книги.
И дайте да не се обиждаме на тема грамотност ;)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #125 -: Ноември 13, 2019, 01:30:53 pm »
Продължавайте да спорите. Аз ви отделих достатъчно време. Приемам забележката за W/h, да това е W*h! Много наивно е да си помислите, че ще деля ватове на секунда, това е техническа грешка!

Докато вие спорите EDM electronics си работи по акумулаторите и др. задачи от техническо естество.  Джаули не са ми били необходими никога. Вие си мерете капацитета в "А" и "J", защото виждам ви е по-лесно. :D

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #126 -: Ноември 13, 2019, 01:46:01 pm »
Колеги,
Не разбирам за какво спорите. Акумулаторите от край време имат капацитет, който се измерва в A x h или ако не е ясно Ah. Има и друг начин, ако все още не е ясно W X h ( Wh). Както е известно от дебелите книги, P =I.V, където P е мощност във ватове, I, ток в ампери, V, напрежение във волтове.
Не трябва да се забравя, че ако искате да измерите капацитета на даден акумулатор трябва да поддържате тока и напрежението константни за времето на измеране. Има електронни решения, които осигуряват константен ток по време на измерването.... но това е извън темата

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #127 -: Ноември 13, 2019, 02:42:41 pm »
... Не трябва да се забравя, че ако искате да измерите капацитета на даден акумулатор трябва да поддържате тока и напрежението константни за времето на измеране.

Няма как да стане. По някое време акумулатора ще почне да "кляка", макар че в него има още много енергия. Кога ще клекне зависи от вида на акумулатора и от тока с който ще мериш.

Да, теоретически можеш да мериш по този начин един 100 амперчасов акумулатор, дърпайки от него примерно 0.1 ампер. Но ще отнеме вечност... Ако искаш да измериш реалния капацитет - т.е. този който ще ползваш в реалност - теглиш постоянен ток докато напрежението не падне под това, указано от производителя за безопасно.
Мен изобщо не ме грее, че някой ми гарантра че мога да тегля 10 000 часа по 1 / 10 000 от капацитета на един акумулатор. За някои акумулатори (и приложения) енергията е необходимо да се отдаде за 2-3 дни (моб. телефони примерно), на други места - за 2-3 часа (батерии на лаптопи примерно), на трети - за 2-20 минути (акумулатори на UPS-и, автомобилни акумулатори, батерии на радиоуправляеми модели и подобни).

Ето една батерия, която е спосбна да отдава 50С, т.е. ако батерията е 3 200 мАч(3.2 Ач), то тя може да отдава ток равен на 50 пъти капацитета си или около 150 ампера (за около минута), без това да я увреди забележимо:


Има и със 100С:

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #128 -: Ноември 13, 2019, 03:04:45 pm »
Измерването става, като се върже товара през един импулсен стабилизатор. Така  винаги върху него ще има константна мощност, независимо колко ще пада напрежението на акумулатора, а то си пада и то доста. Смята се мощността в товара +загубите в стабилизатора. Разреждането спира до минимално допустимото напрежение на акумулатора от производителя. Докато е заредена батерията ще дърпа по-малко ток, като почне да се разрежда стабилизатора ще дърпа по-голям ток, но мощността ще се запазва винаги.

И тогава като се получи капацитета във Wh и се раздели на номиналното напрежение /средното/ за клетка 3,7V, се получава колко Ah е батерията.

Обикновено капацитета се мери при консумация 1С. При качествените елементи той дори го надвишава, заедно с топлинните загуби в батерията.

Като се замисля, и с константен ток ще се измери коректно, защото и тогава мощността в товара ще е константна. Аз винаги съм мерил с константно напрежение, защото най-лесно е да поставя един импулсен стабилизатор и товар.  ;)
« Последна редакция: Ноември 13, 2019, 04:19:55 pm от EDM electronics »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #129 -: Ноември 13, 2019, 06:03:32 pm »
Като искате да мерите нещата точно, си купувате уреди които го правят и не изборетявате колелото. Аз инвестирах 20-тина долара преди години в едно ей-такова:



и не се затормозявам с констатен ток или с константно напрежение става измерването... :) Натискам копчето, лягам да спя (или сядам да пия, или да спамя във форума) и след известно време резултата е на дисплея.

И зарежда, и разрежда, и балансира вързани в пакет клетки, (Li-Ion, LiPo, NiCd, Pb и още някакви дет не ги знам какви са :) ) и за източник на постоянно напрежение и ток става...

Обикновено капацитета се мери при консумация 1С. При качествените елементи той дори го надвишава, заедно с топлинните загуби в батерията.

Премери с 1С батерия за телефон и ще й е за последно (или в най-добрия случай за предпоследно :) ).

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #130 -: Ноември 13, 2019, 06:18:58 pm »
Казва се ZB2L3. Мислех да правя нещо такова, но е толкова евтино, че просто няма смисъл. Товара се вързва отделно и това е едно от преимуществата на тази "въшка". Препоръчвам я на  всички "професори" по акумулаторите. 15 V, ..3A, ... 9999 Ah. Купувайте братя......

Неактивен geordgeo

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 63
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #131 -: Декември 10, 2019, 11:00:09 am »
Здравейте!

И аз да се включа с моя верен помощник, който яздя целогодишно. Минах през много тестове с различни мотори и задвижвания, карал съм още повече модели, някои от които доста мощни, но това, което си сглобих за мен през 2013-та си остана най-сполучливата версия. За период от 05.2013 до днес съм му навъртял 23 000 км само градско в София и съм предоволен от резултата. Имам много данни и замервания за пробег, за батерията, статистика всякаква. Ако някой го интересува - да пита, стига да мога ще отговарям. Първата ми батерия (не тази от снимката) беше сглобена с Li-polymer-ни клетки, призматични, 3.7V, 5000mAh, 30 броя общо (10S3P) - 42V напълно заредена, 15АH се водеше. С нея навъртях 16 000 км и съм я прехвърлил на баща ми на колелото, защото капацитета й е наполовина, ама за 250 ватов мотор върши работа, все още. Моторът е 1000W номинал, с друга батерия (тестова) съм вадил 1500 вата от него без прегряване. Пренавит е, не е от готовите, продавани от китайците. Карах го с 12 mosfet-ов контролер, който тази година пролетта най-после убих по невнимание, сега съм с купен такъв "китаец", който се води 350W и е с 6 транзистора (добре се представя засега). Сега съм с батерията от снимката, направих я миналата пролет с клетки панасоник (18650, 2900mAh), 56 елемента общо (14S4P), на 58.8V, реално измерен капацитет около 10АH. Максимален пробег с едно зареждане (с педалег) - 85 км, нормален - 40-45 км. Тегло на велосипеда - 27,2 кг... Това е накратко, засега ;)

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #132 -: Декември 11, 2019, 09:13:00 am »
   geordgeo--Здравей,моето колело е подобно на твоето карам го вече 5 години мотора е 750 W с три оловни гелови батерии по 12 волта,но почнаха да издават багажа  едва изкарват 3 километра.Въпроса ми е откъде мога да си закупя като твойте батерии на каква цена.Предполагам,че си ги свързал паралено-последоватено.Благодаря.        Моите батерии са свързани последователно,защото мотора е на 36 волта.

Неактивен geordgeo

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 63
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #133 -: Декември 11, 2019, 09:36:52 am »
Здравей lpok, на втората снимка се виждат елементите и съм описал свързването: 14 клетки последователно, 4 в паралел (14S4P). Клетките съм ги закупил от Белгия 2018 година при една командировка, излязоха ми много на сметка, около 4 лева за брой. Иначе са по-скъпи, около 6.50-7 лв/броя, зависи откъде ще ги пазаруваш. По-важният момент е да не се забравя BMS-а за тях (електрониката, която следи заряда-разряда), защото без него вероятността да ги съсипеш е много голяма. И другото, по-важното - с литиева батерия (полимерна или йонна) ще забележиш веднага разликата, колелото просто излита, удоволствието е в пъти по-голямо, за килограмите да не говорим.. Моята тежи само 2.7 кг с кутията...

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #134 -: Декември 11, 2019, 09:59:20 am »
geordgeo--Много ти благодаря за бързия отговор.Явно ще трябва да си избера какви батерии трябва да взема.Какви са за сега най читави(каква марка).На мен ще ми трябват поне 40 бр.около 300лв. Оловните са ми около 120лв,но повече от 5 години не изкарват и са по тежки.Какъв живот им дават на твойте.