Автор Тема: Как да сглобим евтин ел. велосипед  (Прочетена 192607 пъти)

Неактивен tosho

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 26
Как да сглобим евтин ел. велосипед
« -: Декември 22, 2012, 10:13:50 am »
От наличните на пазара китове за ел велосипеди най-евтин по моите наблюдения е 290лв в Конрад в него има ел мотор с капла 26инча 500w 36v +контролер 500w 36v и палец за газта  и спирачки с детектори. Към това може да добавите 3 батерии по 12v 9a/ch   по 22лв едната ,значи общо 356лв.Получава се велосипед 26инча вдигащ 30-35км/ч ,тежи 30-33кг

Неактивен tosho

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 26
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #1 -: Декември 22, 2012, 10:19:48 am »
Този вариант го ползвах известно време, удобен е за по-дълги разстояния, като основно се кара като колело, а мотора го ползвах по нагорнища или за по-бързо придвижване. Предимствата са, че може лесно да се кара само като колело, прехода само на батерии е 16км. Недостатък е високия център на тежестта и невъзможността да се пренася с кола.
« Последна редакция: Декември 22, 2012, 10:49:15 am от Maistora52 »

Seeker

  • Гост
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #2 -: Декември 22, 2012, 10:49:53 am »
Можеш да смениш акумулаторите с цилиндрични NiMH 1,2В / 7Ач, 30 бр. Така ще имаш 36В батерия общо 7Ач. Елементите ги разполагаш в тръби, които се закрепват възможно най-ниско (виж картинката), така ще си оправиш центровката и ще подобриш енергийните характеристики. Основен недостатък е цената на   NiMH.

Неактивен tosho

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 26
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #3 -: Декември 22, 2012, 10:52:40 am »
Ето варианта на който се спрях,поръчах си капла и спици 20инча за същия двигател +контролер 500w 48v.Прехвърлих двигателя на 20инча капла и го монтирах на балканче.Този вариант е много удобен за каране основно на ток, педалите ги ползвам само за разходка по равно. Можете да го карате на различни волтажи според волтажа зависи скоростта и малко се увеличава прехода.Много е удобно поради ниския център на тежестта и маневреността, може да се сгъва и пренася в багажника на кола и развива добра скорост на голям волтаж. Ето и ориентировъчна скорост при различен волтаж:     
36в - 20-25км/ч         
48в - 30-35км/ч
60в - 40-45км/ч
Не притежавам скоростомер, така че, скоростите са ориентировъчни, но не мисля, че греша, в момента го карам на 60волта и вдига наистина прилична скорост. Контролера издържа макар да е за 48волта, тъй като волтажа не натоварва много. С оригиналния контролер, който е 36в може да го карате спокойно на 48в, но не съм пробвал на 60в с него. Впрочем тези скорости са за 20инча капла, на 26инча ще са по големи, но не съм убеден,че ще издържи двигателя на повече от 48волта, тъй като оборотите при тръгване и по нанагорнище ще го затрудняват много на 26цола.
« Последна редакция: Декември 22, 2012, 01:42:55 pm от Maistora52 »

Неактивен tosho

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 26
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #4 -: Декември 22, 2012, 01:13:43 pm »
Свързване при зареждане със зарядно за акумулатор 12волта (първата снимка), и свързване при каране (втората снимка).
« Последна редакция: Декември 22, 2012, 01:44:58 pm от Maistora52 »

Неактивен tosho

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 26
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #5 -: Декември 22, 2012, 02:25:10 pm »
Още по-добър вариант ще е да монтирате кит за задно задвижващо колело на велосипед 20инча със скорости,понеже при предното задвижване се появява прибуксуване при рязко подаване на газ или при изкачване на нагорнище с по-голям наклон на черен път.Наличието на скорости ще ви помогне за едновременно каране на ток и педали,за да можете да настигате скоростта на която се движи на ток.Този вариант ще ви излезе значително повече но ще е по удобен.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #6 -: Декември 22, 2012, 03:33:20 pm »
E, много добре! Благодаря ти за споделения опит!
Аз обичам и да въртя, не смятам да местя хъб мотора. Но пък имам едно 600W електромоторче - безчетково, Ако му заравя един малък венец с верига директно зацепено за задната капла ще стане супер.
Наскоро си поръчах по интернет MC33035 за да му направя контролер.

Относно акумулаторите - геловите за нищо не стават! За да имат някаква по-добра ефективнот трябва да се преоразмерят доста, т.е. поне 60Ач да сложиш. Но тогава теглото става значително ....
Литиевополимерните имат най-добри показатели, но са прекалено скъпи и капризни. Аз съм за кадмиеви акумулатори! Ако периодично им се осигурява пълен разряд  до 0 са вечни на практика! :)
« Последна редакция: Декември 22, 2012, 04:58:33 pm от Радeв »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #7 -: Декември 22, 2012, 05:35:59 pm »
Ето това тук са необходимите батерии но е необходимо да се направи някаква колективна покупка защото дават по 1000 най малко.
Това са елементите от който са изградени повечето мощни нанофосфатни батерии.
http://optimum-china.en.alibaba.com/product/431693284-200128904/rechargeable_LiFePO4_battery_3_2V_5Ah_for_all_electric_products.html

Неактивен tosho

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 26
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #8 -: Декември 23, 2012, 08:37:04 am »
Темата е как да направим евтино колело,знам ,че всички други батерии са по-добри от гел-оловните но не се вписват в темата.Впрочем аз го карам от 2години с тези и все още издържат около 15км по равно. 

Неактивен tosho

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 26
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #9 -: Декември 23, 2012, 08:48:43 am »
Особеното при гел-оловните батерии е,че не трябва да се изразходват до край.Винаги оставяйте  малко заряд в тях,защото пълното изразходване им съкращава живота значително.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #10 -: Декември 23, 2012, 10:40:34 am »
Изглежда не съм разбрал нещо. идеята на коментара ми беше "как да си направим евтино 20-30 електровелосипеда" но и ти да беше кръстил темата "как си направих евтин велосипед" и да я беше публикувал в раздела за хвалби  ;)
 Само така ли ми се струва или наистина идеята на тази публикация долу не ти се нрави много. Ако не си гласувал още сега е момента да го направиш.
http://mazeto.net/index.php/topic,7341.0.html
 

@praktik

  • Гост
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #11 -: Декември 23, 2012, 11:21:06 am »
Имам един велосипед "Пасат"мисля че е ловешко производство със 6 скорости, и отдавна си мечтая да му прикача електродвигателче. Някой да каже, какъв електродвигател е най подходящ, откъде може да се намери, и как се монтира ? Продават електровелосипеди , които са и в режим на зареждане на акумулаторната батерия по време на въртене на педали, но са страшно скъпи, по скъпи и от някои автомобили . http://shop.mobile.bg/164-elektricheski-koleleta

Неактивен tosho

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 26
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #12 -: Декември 23, 2012, 08:01:23 pm »
Отговарям на Радико - нямам намерение нито да се заяждам, нито да се хваля, просто споделям своя опит с тези които тепърва са решили да си правят колело. Идеята ти за взаимно пазаруване не е лоша, даже е много добра, но иска организация и нямам нищо напротив да се включа ако се съберат достатъчно хора. Нанофосфатните батерии са много добри и ако се намерят на добра цена, ще е супер. Впрочем призовавам всеки, който си е направил ел. велосипед да сподели опита си, цената, предимства и недостатъци.
« Последна редакция: Декември 24, 2012, 08:38:36 am от Maistora52 »

Неактивен tosho

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 26
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #13 -: Декември 23, 2012, 09:25:55 pm »
До @praktik-виж колко цола е колелото ти - 26-28 - за да знаеш какъв кит да си поръчаш, също трябва да решиш предно или задно задвижване искаш, после напиши в Гугъл (кит за ел. велосипед) и разглеждай.
Повечето готови ел.велосипеди работят на 250 вата, което според мен е доста слабо, особено за по тежки хора като мен. Според мен трябва да търсиш от 500 вата нагоре. В китовете които се предлагат има описание за свързването, ако все пак имаш трудности, питай, готов съм доколкото разбирам да ти помогна.
« Последна редакция: Декември 24, 2012, 08:40:22 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Как да сглобим евтин ел. велосипед
« Отговор #14 -: Декември 23, 2012, 09:52:49 pm »
Ето тези пичове http://evparts.alle.bg/ продават разни неща, за акумулаторите малко са се поизсилили в сайта си "Повечето ги нямат в наличност", но за Ебайкове имат доста. Последно съм говорил лятото с тях имаха и неща на доста по-ниски цени от тези в сайта.
Там има телефон за актуална информация. Мен - за акумулаторите - за съжаление не можаха да ме устроят и затова продължавам да ровя в Интернет, белким изскочи нещо по изгодно. 
« Последна редакция: Декември 24, 2012, 08:42:00 am от Maistora52 »