Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Тунелен ефект
@praktik:
Здравейте, от квантовата механика (КМ) е известно едно явление наречено "тунелен ефект" - когато енергията на електрон е по-малка за преодоляването на правоъгълна потенциална бариера, (електростатично, гравитационно, също и магнитостатично поле). Множеството от електроните с по-малка енергия за преодоляване на бариерата Е<Pb се отразяват от нея, подобно на вълни отразили се от брега на водоем, но съществува вероятност малка част от електроните да преминат бариерата. Това не нарушава ли закона за запазване на енергията (ЗЗЕ) ? В квантовата механика частиците се държат като вълни, и аз си обяснявам това преминаване на бариерата подобно на звуковите вълни, които преминават през преграда , стена или др. преграда, чиято енергия на звуковата вълна е многократно по-малка от енергията необходима за разрушаване на преградата, защото ако разглеждаме електрона като частица, а не като вълна, то тогава за да преодолее преградата ще му е необходима енергия по-голяма от потенциала на тази бариера, тоест за да премине бариерата "топчето" електрон трябва да е с достатъчно енергия която да разруши стената бариера,и да премине отвъд нея. Разглеждано от към класическата физика, обекти с по малка енергия от тази необходима за преминаването им през потенциална бариера , не могат да преминат бариерата поради ЗЗЕ. Но при вълните не е така. Квантовата механика определя частиците като едновременно и вълни и частици (Тук може да се поспори) при този казус се оформя едно полу-нарушение на ЗЗЕ, защото при този вълново-корпускуларен дуализъм, излиза, че електрона хем нарушава ЗЗЕ, хем не го нарушава. Ето и един линк към документ, който обяснява от позициите на квантовата механика, явлението тунелен ефект. http://old.inrne.bas.bg/wop/ARCHIVE/wop_4_2007/Dinev_naukata.pdf Трябва да се отбележи също, че при този ефект, електроните в бариерата надвишават скоростта на светлината във вакуум. Лично мое мнение е, че всички елементарни частици от познатите на съвременната физика, са квази-частици - не истински частици. На субквантово ниво не съществуват частици, а само една не-локална не-квантова реалност, непрекъсната реалност, физичен вакуум, етер, ефир и т.н определения. Едно от обясненията на КМ е, че се взема енергия на заем за много кратък период от време, но откъде се взема тази енергия ? Явно "празното" хомогенно пространство, в много малки области от него, съвсем не е празно и хомогенно.
mi68:
Здравейте,
Тунелният или коридорният ефект е интересен. От електротехническа гледна точка имаме преход електрон-ток на разместване-електрон. Около всеки електрон имаме сателити /луни/ от неутрино /ток на разместване/. Да разглеждаме дуализма вълна-частица и частица-вълна е лесно, но - Как става този преход? Това лесно се обяснява с два потока-ток:
-електронен ток
-ток на разместване.
Веднъж са общо - разделят се - после пак общо. Няма никакви сложни трансформации едното да преминава в другото.
При синтез или анихилация наблюдаваме тези трансформации, но има яко гама лъчение и неутринен поток/ток на разместване в широкия смисъл/.
@praktik:
Какъв е този ток на разместване ?
mi68:
Този въпрос ме хлърли в тъча. Ток на разместване, ток на отместване, ток на сменяване е едно и също понятие въведено от Максуел, бащата на електродинамиката.
Вода не може да премине през балон но електрон може. Електронът има заряд и зарежда бариерата, преминава тока на сменяване, след бариерата имаме електрон но откъснат от нея. Създава се впечетлението, че имаме преход-тунел.
Та този принцип работи транзистора. Поради тази причина ползвам полупроводници /диоди, вилка на Авраменко/ за регистрация на този ток. Това коренно противоречи на зонната теория. Важното е, че на практика работи.
@praktik:
Извинявай, но в литературата по електродинамика, не съм срещал понятието ток на разместване или отместване. Възможно е обаче да не съм се натъквал на това понятие. Електрони също като, вода през балон, не преминават през диелектрик, иначе диелектриците щяха да са проводници. Разбира се при доста високи напрежения става пробив в диелектриците, и електрони преминават през тях.Но това не означава че енергията на електроните е по малка от тази която е необходима за преодоляване на бариерата . Можем да си представим диелектрика като множество от бариери със отрицателна и положителна стойност на електростатичното поле, но се пита, каква кинетична енергия би притежавал един електрон от полюса на един източник на постоянен ток например при отворена верига ? тоест до момента на пробива в диелектрика. Навежда ме мисълта че електростатичната кулонова сила е проявление на кинетичната енергия на електроните, ти спомена че около електроните кръжат частици неутрино, според теб това е електричното поле на електрона ?
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия