Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Вашите експерименти

Нов проект за ветрогенератор

(1/4) > >>

kokouaz:
Здравейте,

Първо искам да отбележа, че имам за цел да изработя ветрогенератор с любителска цел, но ми липсват познания и затова се обръщам към Вас. Предполагам, че на повечето от Вас ще им е безинтересно нивото на което се намира моята тема, но ще съм благодарен на всеки помогнал ми в начинанието.

Моята цел:
Изработка на ветрогенератор, който да произвежда ток за нощното осветление на вилата (4-6 енергоспестяващи крушки 11-18W) и в последствие ако системата се окаже работеща и надеждна да прехвърля осветлението на цялата вила.

С какво разполагам:
1. Ветровит район.
2. Алтернатор (тук е момента да си призная, че не знам дали е алтернатор или генератор) от трактор 24V - 26A.
3. ЮПС
4. Много желание ;D

Какво съм решил до момента:
1. да поставя генератора на покрива на вилата (ето тук търся съвет) или да да го монтирам на стар бетонен стълб (не знам с каква височина е, но лежи на 20м от вилата и никой няма да го търси)
2. генератора ще е с три перки изработени от ПВЦ тръба. Ще потърся дебело-стенна около 10мм и смятам перките да са около 1000 мм дълги( тук отново очаквам съвет)
3. ще направя или закупя някакъв прост редуктор
4. от тук на сетне вече имам сериозна нужда от помощ.......това което си мисля е да вържа 2 акумулатора последователно и единия от тях да вържа към ЮПС-а (като ще ги въртя, за да съхраня по-дълго батериите) Ако някой има по-добри идеи как да реализирам схемата ще съм благодарен да сподели.
5. вече от ЮПС-а да си захранвам каквото е нужно.....
6. перфектният вариант е да монтирам някаква спирачка за този генератор, но тук също ми липсват идеи. Това, което мога да направя е ръчна механична спирачка, но не е вариант. Видях, че се продават устройства, които включват някакво натоварване, но това не ми е вариант, и също гледах един сайт (май американски) с един човек, който е направил електро-механична спирачка и май ще целя да намеря нещо такова......

Не целя да произвеждам кой знае какъв ток, на този етап просто искам да реализирам един проект и да видя, че работи и с времето ще го усъвършенствам, така че ако някой може да помогне ще съм му благодарен.

Поздрави на всички!

Maistora52:
Братко, това видя ли го цялото?: http://mazeto.net/index.php/topic,6637.0.html
Има и други сходни теми - във "Ветро генератори", виж ги.

mzk:
Особено важна според мен е и тази тема: http://mazeto.net/index.php/topic,5572.0.html
В пост 6 има данни за типа ветрогенератор спрямо условията.

Seeker:
Всички сметки и избор на определен тип ветрянка, опират до натрупана статистика от самото място като:  скорост, турбулентност, посока, вариации на посоката, пулсации в скоростта и други параметри. Определението за мястото като "ветровит район" не означава нищо.  Алтернаторът трябва да се върти с над 4000 об/мин за да почне да генерира нещо. Мултипликатора (а не редуктор) трябва да е над 1:30, но ще  има КПД<70% .  Има и много други битови особености, които трябва да се отчетат, за да не отиде цялата пара в свирката на кораба!

"2. генератора ще е с три перки изработени от ПВЦ тръба. Ще потърся дебело-стенна около 10мм и смятам перките да са около 1000 мм дълги( тук отново очаквам съвет)" - зависи какви са ветровите условия, лопатите ще се изчислят за конкретни скоростни напори. Оттам нататък ще се определи технологията за изработка (надлъжникови, полумонокок или монокок).

"4. от тук на сетне вече имам сериозна нужда от помощ......." - всъщност оттук нататък е много по-лесно. Защото става въпрос за електроника. Има достатъчно готови модули за менажиране на мощностите.

"6. перфектният вариант е да монтирам някаква спирачка за този генератор, но тук също ми липсват идеи. Това, което мога да направя е ръчна механична спирачка, но не е вариант."  - можеш да използваш някакъв спирачен барабан от кола, което се задейства от жило (  ръчна спирачка), и един двигател за чистачки с запазен редуктор. Към рамото на редуктора закрепяш жилото на спирачката.  Отделно на върха на мачтата се поставя ветромер - три чашки на една ос въртят двигател от вентилатор с премахната навивката на късо (за да почне да генерира някакво напрежение), после напрежението се изправя и така полученото напрежение задейства пряко или непряко реле, което включва двигателя на чистачките и така освобождава или натяга жилото към барабана. Така при силен вятър спирачката ще се задейства, а при слаб ще се освобождава. Трябва да се въведе хистерезис в схемата, за да се избегне бързото включване и изключване на спирачката, при вятър който се колебае около критичния.

Радико:
Темата посочена от майстора съм я започнал аз. Понаправил съм някой неща по въпроса но нещата по ред причини вървят по бавно отколкото ми се иска. Аз също съм се спрял на алтернатори "4 на брой при това" защото това е най евтиното рационално решение "алтернатори по моргите колкото искаш за малко пари" С удоволствие ще помагам с каквото мога.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия