Автор Тема: Горелката на Аноди Катодев  (Прочетена 7868 пъти)

Anodi Katodev

  • Гост
Горелката на Аноди Катодев
« -: Декември 04, 2012, 05:21:22 pm »
Здравейте,
Горд съм да представя моята горелка.
http://www.youtube.com/watch?v=6I6QPTBQol8&feature=g-crec

топя пирон...
http://www.youtube.com/watch?v=o3_gyI8e4N4&list=UL

с прибавка няколко капки бензин във втори бъблер за омекотяване на пламъка с цел заварка на желязо,
както и за манипулация на стъкло:
http://www.youtube.com/watch?v=4A-uuzLThxY&list=UL

+нннн-нннн+ (x2), 32A, комп. захранване,
Флашбек арестора е от фас (изключително съм доволен).
KOH, при 32А пълни литър за 31 сек, не съм мерил напрежение, предполагам е 12 волта
Разстояние между плочите 4 мм.
Стомана 316l.
Плочите са с разминати отвори да не се "виждат" от край до край, където напрежението е високо.

      Някои интересни факти:
1. - Клетката отделя газ със забавяне до 1 мин. след спиране ако е отделена от захранването, ако не е отделена ( изгасена от копчето на захранването) вентилатора работи двойно повече на изгасено, все едно се храни от клетката.
2. Ако измерим напрежение между дюзата и нещо метално което нагряваме (в зависимост от големината на пламъка) се измерват 0,9 волта.

Мисля че стана прекрасен инструмент :)
« Последна редакция: Декември 30, 2012, 09:04:20 am от Maistora52 »

Strashimir

  • Гост
Re: Горелката на Аноди Катодев
« Отговор #1 -: Декември 05, 2012, 10:25:49 am »
Браво! Ефектно е!

Колко време може да работи без прекъсване - минути, часове, дни? Загряват ли двете клетки? Водата кога свършва и сменя ли си визията (цвят, прозрачност, мирис)? Ако имаш амперклещи би ли измерил колко ампера гълта от контакта (или пък с някой ватметър)? Колко време може да издържи накрайника от който излиза пламъка - поврежда ли се изобщо от температурата и/или газа?

Anodi Katodev

  • Гост
Re: Горелката на Аноди Катодев
« Отговор #2 -: Декември 05, 2012, 01:49:46 pm »
Благодаря,
   Горелката е работила доста пъти по 5-6 часа без да спира, за този период се качва температурата с около 15 градуса, но това става нелинейно, тоест за първите час-два нагрява до работната си температура. Самата реакция на рекомбиниране К > КОН е екзотермична, тоест леко ми е писнАло да се обяснява наляво-надясно за това как еди-кой-си електролизер е алкален и не загрява ама въобще :o
   Моите клещи не щат да мерят нещо променливия ток - за съжаление, скоро мисля да реша този казус.
   Водата - ако е чешмяна леко покафенява от хлора, аз ползвам вода от обратна осмоза и КОН от магазин за реактиви и е 100% бистра. В началото много часове клетките са пускани да работят с "Mister Muscle", да се кондиционират и да намалее съпротивлението. Явно има доста примеси, защото става като боза и мирише на болница. Вече кондиционирана клетка ако се обърне поляризацията амперите стават 1/3 до 1/2 от иначе постиганите, и се оцветява в странен леко виолетов цвят...
Накрайника съвсем леко се затопля, но може да се държи съвсем спокойно през цялото време защото съм го направил от някаква дебела медна дюза за оксижен, като в дупката съм запоил (пак с горелката) месингов връх от химикалка за да се стесни. Отзад дюзата се държи от конфигурация силиконови тръби, които са много издръжливи на топлина и дават възможност в тях да се сложат филтри от цигара. Филтърчетата дори не е нужно да са влажни, от няколко месеца ползвам един в дюзата и при гасене на пламъка (аз стискам комарчето с пръсти) досега само леко на върха е нагоряло. За отоплителя дето си мисля с кварцови тръби, дюзата за всеки случай ще бъде вкарана в меден радиатор за процесор, все пак идеята е да се остави без надзор да работи.
« Последна редакция: Декември 30, 2012, 09:10:48 am от Maistora52 »

dinko.kolev

  • Гост
Re: Горелката на Аноди Катодев
« Отговор #3 -: Декември 29, 2012, 09:53:08 pm »
Колега, имам намерението да си направя генератор за Браунов гас. Мисля да го използвам за отопление на гаража.
Имам въпрос - при спиране или при работа може ли да върне пламък до генератора?
Ако връща мога ли да използвам едно устройство - воден предпазител видях го при ацетиленовата горелка (мисля, че това е "бъбъла" който съм виждал на клиповете за генераторите на Браунов гас).
А тези "сърч арестори" устройствата които спират дъгата - могат ли да се правят от всеки (хоум мейд) ?