Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Електромобили

Електромобил в домашни условия

<< < (15/20) > >>

eltransbg:

--- Цитат на: dj_marti79 в Август 05, 2010, 02:14:39 pm ---Стигам до извода, че колата която конвертирам трябва да бъде още по-малка. Та аз тази едва я блъскам сам. 700 кг. са прекалено много. Дори и най-леките автомобили не са по-леки от 650 кг. Аз мисля, че електромобила без батериите, не трябва да превишава 250 кг., но това постижимо ли е?

--- Край на цитат ---
Голфчето което конвертирах без шофьор тежи цели 860 кг. Като седна аз и още един-двама чукваме тон и 100 кг.
Ще кажеш - невъзможно да мръднеш, камо ли да караш  ;D
Така е ама с това тегло минавам около 55-60км, зависи колко се настъпва. Ако съм сам в колата - и повече.


--- Цитат на: dj_marti79 в Август 05, 2010, 02:14:39 pm ---Някой да знае тези акумулатори които се използват в UPS-ите колко цикъла заряд-разряд имат, тоест подходящи ли са за наще цели?

--- Край на цитат ---
Съвета ми е да не се набутваш с оловни... особено ако искаш да не ги сменяш всяка година.
Ако целта ти е да караш от пролет до зима - вземай, ще издържат, после смяна за следващата година.
Литиевите са друга работа, но са и скъпички. Ако имаш възможност вземай от тях ;)

mzk:
Разсъждавам последните дни върху концепцията за евтин електромобил хибрид.

Целта е да се комбинира ел. мотор с електрогенератор, който на момента да произвежда по-голямата част от необходимата електроенергия.

Това, което се получава от размишленията ми и 1-2 разговора с познати въобще не е обнадеждаващо.

Моторът за най-ниски напрежения, предлаган от Костов моторс е 48-96 волта, 20 кВт, DC.

Вариантите от тук нататък са:
1) Батерии, който каквито има. Инвертор - 12в - 100в (поне), с... мнооого ампери. Зор работа, ако се прави самостоятелно, скъпичко за купуване... Неприятна работа
2) 8 тягови акумулатора, осигуряващи необходимото напрежение при последователно свързване. Както и да въртим, цената на акумулаторите, не е под 1000 лв. И понеже са оловни - честа смяна - на 1-2 години максимум.

Електрогенераторът може да се преработи така, че да дава необходимото напрежение, така че да се избегне конвертора. Проблем остава необходимия капацитет от енергия, за да може колата да ускорява нормално, а през останалото време загубената енергия да се компенсира.

За да се избегнат всички горепосочени проблеми, единственото решение, до което стигнах е, колата да се спъне още повече. Да се използват два (или четири, прив възможност) електромотора, за всяко колело, които работят на още по-ниски напрежения. Така ще се редуцира броят на тяговите батерии.

Естествено, кадърен инвертор решава всички гореописани проблеми. Въпросът е кой и как ще се ангажира да проектира устройство, поддържащо стотици ампери и изходно напрежение по избор.

Та, работата никак не е розова. За съжаление нещата опират отново до разни малки проекти - колела, мотопеди, детски играчки дори, но проектирането на цял автомобил ще бъде предизвикателство. Освен ако не си купим всичко неободимо, но инвестицията е около 15 000 лв.

stealthhack:
Аз тези дни мислих върху система за задвижване Едноцилиндров генератор --> контролер --> електромотор като системата работи на 380в.(възможно най високият волтаж, достъпен масово) за да има максимална ефективност!
ДВГ-то ще трябва да работи в оптималната си част от кривата на въртящият момент на двигателя, също вариант да се направи ДВГ-то на газ или водород!

Радeв:
Контролера е най-малкия проблем. Електромотори бол, има дори и такива вглвината:цък
И едни 70-80% от цялата цена са батериите...... :(
Т.е. вече не е трудно да си направиш електромобил /стига да имаш лев/, било е трудно преди 30г. ;)

stambata:
Здравеите колеги. От много време чета този форум но все не ми остава време да пиша.Сега имам малко повече време, защото ми се роди детеннце и триабва да си седя вкъщи.  Така ми остава повече време да се ровиа тук там.Та да си доидем на думата, подкарах саморъчно направен  електромобил преди десетина години :), но тои беше бавен и не изминавах кои знае какви разстоианиа. С годините всичко се промени.Нови електромотори,по надеждни батерий и саморъчно направен контролер. Равносметката: Разходи, не повече от 3000.лева, включиително МПСто,  25-30км. пробег, разход при едно зареждане, около 80ст. при дневна тарифа.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия