Справочници, схемотехника, теория > EDA софтуер, изработка на печатни платки

Изработка на печатни платки в домашни условия

<< < (5/7) > >>

slowdead:
Примерно ако не се чупи балона тъй като на тези лампи без дроселите има нажежаема жичка която играе точно тази роля.. и при счупване на балона се поврежда лампата .. горе долу колко време трябва да се свети платката ако разстоянието е 15 сантиметра от лампата която е 160вата .. а платката се центрова със 2 мм плексиглас

slowdead:
Аз светя фотошаблона върху платката с такава живачна лампа 160 ватова без дросел и без да съм счупил външния балон... все още експериментирам но явно си излъчва и ув в необходимия спектър защото вече успях да проявя една платка и тя стана доста добре като за 1ви път...
Светех я от 15 сантиметра 4 минути ном и се струва че трябва по-дълго време да се свети защото и без това бях пръснал тънко покритие... а фотошаблона ми е на лазерен принтер от напълно прозрачното фолио .. закупих го от офис 1 суперстор на скромната цена от 60 стотинки за лист.... и така принтирам 2 еднакфи шаблона и ги надянвам един върху друг за по-добра непрозрачност на тонера ... получава се за сега но както казах все още експериментирам

slowdead:
Ето резултат на една от първите ми платки по фотометод

EDM electronics:
След 2 год. проби и опити, успях да усъвършенствам принтерния метод със 100% успеваемост - винаги, без каквито и да било корекции по тонера!

1. Ползвам само фотохартия 180 гр., без значение марката, само да е лъскава/гланцирана. С тази хартия никога не може да се замаже/деформира тонера, колкото и силен да е натиска, отпечатва се 1:1.
2. Платката се обработва предварително с водна шкурка - грид 600, после старателно се почиства с 98% спирт.
3. Температурата на ютията e почти на макс., около 80-90%. Шаблонът се търка с ютията около 2 мин., навсякъде и старателно. За ориентир може да служи лекото пожълтяване на хартията в края на "разтривката".
4. Веднага след това платката със залепналия шаблон се поставя в течаща студена вода за около 1-2 мин. Топлата вода е забранена - размеква и отлепва тонера!
5. Следва най-важната част - премахването на хартията:

Хартията се разтваря единствено с НАТРИЕВА ОСНОВА /сода каустик, сода за бъчви/. Благодарение на тази основа хартията се премахва бързо без каквото и да било нараняване на тонера. За целта се потапя платката за около 1-2 мин. в концентриран разтвор. После се изважда и се измива на течаща вода. Хартията вече се е размекнала, полуразпаднала. С леко потъркване с пръст тя пада веднага. Остава финният слой хартия, който накрая завършва с лака на хартията. Платката отново се потапя за около 1-2 мин. в основата и пак се изплаква и разтрива внимателно с пръст. Вече всичко ще е паднало. Единствено остава лака на хартията по тонера, леко белее. Хубавото е, че този лак допълнително запечатва тонера от микропукнатини.

Накрая се получават перфектни платки дори и с тънки писти за СМД-монтаж. Пробвал съм до 0,5 мм и няма проблеми - на 100%. Предполагам, че ще може и по-тънки, но лично аз не съм привърженик на тънките писти.

От разтворите за ецване съм пробвал всички видове, най-добри резултати се получават с азотната киселина - тя е за тънките писти. Има обаче и недостатък: силно се влияе от температурата и в студено време на открито не става. За студено време ползвам солна киселина + перхидрол. Най-лош резултат с железен трихлорид.

mzk:
Здравей EDM,

Поздравления за метода. Може ли да кажеш каква точно хартия използваш (марка).

Аз имам успех с тонер трансфер с хартия "mundo" - 160 (или 180) грама. Доста е дебела. Премахвам я с топла вода на чешмата.

Пробвах с гланцирана хартия, но по текстолита остана само найлон (после чистих и ютията доста).

Постигнах минимална дебелина на пистите 0.1 мм, като винаги гледам да е повече. На някои места, обаче, медта е проядена повече, на други пък имаше к.с. и при платки с много писти си е изтезание.

ПС: Добре е да се знае
http://www.pramed.com/otravjane.html

--- Цитат ---Прилагане на противоотрова в следните случаи:
1.      -при поемане през устата на киселини(солна,сярна и азотна) да се даде на пациентът да пие неутрализиращ разтвор на –белтъчна вода(4 яйчени белтъка в ½ литър вода) или ½ литър прясно мляко или сода бикарбонат(1 чаена лъжичка в ½ литър вода) или сапунена вода(10гр. сапун в ½ литър вода), а при липса на изброените и дори само вода ½-1 литър(разрежда значително киселината).Същите антидоти се използват и при попадане на киселини върху кожата.
2.      -при поемане през устата на основи(сода каустик,гасена и негасена вар) трябва пациентът да поеме една от следните противоотрови-Оцет 50-100 гр. разреден с вода 1:4 или прясно мляко 500 гр. или белтъчна вода(4 яйчени белтъка в ½ литър вода) или лимонов сок разреден във чаша вода или при липса на изброените само вода. Същите антидоти се използват и при попадане на основи върху кожата.
3.      -при попадане в очите на киселина-промивка с разтвор на
                                      сода бикарбонат(1 чаена лъжичка в ½ литър вода), а при попадане
                                      на  основа-разтвор на оцет  във вода 1:4.

--- Край на цитат ---

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия