Справочници, схемотехника, теория > EDA софтуер, изработка на печатни платки

Изработка на печатни платки в домашни условия

<< < (4/7) > >>

EDM electronics:
Последните опити с принтерния метод направих с ХАРТИЯ ОТ ДЕТСКО ГЛАНЦОВО БЛОКЧЕ. И както някой обичат да се изразяват във форума:
- Оооо......чудо  ;D!!!

Става най-добре в сравнение с всички други хартии. Ютията на средно положение, първоначално нагряване с цялата плоскост, после разтривка с върха, навсякъде, без да се пропуска, пак един тегел с цяла плоскост и веднага под чешмата. Кисне 2-3 мин. и с гъбичка за миене на съдове, твърдата, абразивна част се прави разтривка на хартията с добавяне на малко "веро", като силата на натиска трябва да бъде само от тежестта на гъбата, напоена с вода. Така платката става на 100%. Цялата процедура отнема около 10 мин.

Тази хартия не позволява тонера изцяло да се впие в нея, в противен случай, власинките на негланцовата хартия се впиват, като фитил в тонера и разяждащия р-р навлиза в пистите в дълбочина, следствие на което стават на язви. С нея се постига баланс нито да се размазва, нито да се впива пркалено много тонера, толкова че накрая пистите са идеални, без никакви язви, личат си следите от предварителната обработка с шкурка. Предполагам ще може да се ецва и с железния трихлорид, без проблем.

Върху тонера остава един много фин слой - гланц от хартията, който не бива да притеснява, напротив запечатва допълнително тонера. Тази хартия, след накисване под чешмата се маха сравнително лесно, понеже е много тънка. Най-важното в този метод е доброто обезмасляване с 95% спирт на платката, поне 2 пъти и това да не се пипа шаблона с пръсти, за да имаме 100% залепване. По-ранните ми неуспешни опити се дължаха именно на това условие.

И накрая, опитно установих, че най-бързо и лесно тонера на вече готовата платка се премахва с тел за съдове, с две три търкания!

Последно изпробвах ецване с р-р на кислол + перхидрол, получи се перфектна платка. Нито имаше отлепване на писта, нито язви, което се дължи на хартията.

velstar:
Браво EDM electronics! Метода се подобрява и поевтинява, като се използва обикновенна хартия за принтер. Следващия път, като ми се наложи да правя двустранна  платка, ще снимам и опиша стъпките и ще обесня подробно особеностите при двустранния печат.  Поздрави  :)

EDM electronics:
Даа..., забравих да кажа, че ползвам оригинална касета на НР, най-доброто. Обаче има един тонер, съвсем малко по-скъп от китайския, вероятно също е китайски, но качеството му е същото, като но НР, без разлика!!!  ;D

slowdead:
Колеги живачната лампа става ли да е такава която е без дросел.. такава ми предложиха и ми се стори добро решение имайки предвид че дросела е 15 лева... и след като се счупи външния балон какво се прави с светещата жичка... ако се премахва кое към кое се връзва ... ? http://constructor.bg/shop/images/Electronics/Practice/broken_lamp.gif така като гледам снимката на младконструктор не мога да се ориентирам въобще... а що се отнася моята лампа е ето такава но и с нажежаема жичка... http://www.lamptech.co.uk/Images/Illustrations/M%20MBF%20Lamp.jpg

velstar:
Да, живачна лампа без дросел става за експониране на печатни платки, по фотолитогравски метод. Нужно е повечко време за експониране, в сравнение с ултравиолетовите лампи.  :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия