Справочници, схемотехника, теория > EDA софтуер, изработка на печатни платки

Изработка на печатни платки в домашни условия

<< < (3/7) > >>

EDM electronics:
Изпробвах метода на velstar - работи на 100%  ;D  Не се налага никаква допълнителна корекция!

За шаблон ползвам само КАРТОН ЗА ПРИНТЕР, НЕ ФОТОХАРТИЯ. Картона може да бъде всякакъв, от всякаква марка с тегло 80 или 160 гр/м. Продава се по 250 листа/пакет. Има го и на дребно. Аз си купих от 8 ст./лист.

След като се откопира на картона, шаблона се нанася с ютията, както го е описал velstar. После на течаща вода с леко протриване с пръст, с кръгообразни движения, за около 10 мин. платката е готова за ецване.

За първи път пробвах да ецвам с р-р от кислол 0,5 л. + перхидрол 12 % 0,1 л. Разяжда перфектно, без да се влияе от температурата, като азотната киселина, НО не ставаааааа.........този р-р надига пистите. Опитах го за пръв и последен път.

Тук е мястото да спомена кой е най-добрия р-р за ецване, това е АЗОТНАТА КИСЕЛИНА. С нея могат да се направят писти 0,1 мм, това няма как да стане със железния трохлорид, за съжаление на неговите привърженици. Не напразно платкаджийниците работят само с азотна киселина. Нейният недостатък обаче е, че не работи на ниски температури.

Платката, която е ецвана, не е станала добре затова, че се надигнаха пистите, но принтерния метод работи на 100% - доказано!!!

velstar:
Браво EDM elektroniks! Чудесна платка си направил! Аз използвам двужелезен трихлорид, но щом казваш че азотната киселина е по добра, значи  е така.  Някой знае ли от къде мога да се снабдя с азотна киселина?
Благодаря предварително!  :)

EDM electronics:
Азотна киселина има във всеки град, просто човек трябва да се поразтърси. Аз моята я взех от Нефтохим - Бургас, преди 10 год. С 1 л. могат да се направят стотици платки, т.е. 1 л. стига до пенсионна възраст  ;D. С търсене в Гугъл всеки ще намери продавач и поръчва с наложен платеж. Другия вариант е: Каниш ме на гости, приготвяш софрата и аз идвам с киселината, хем ще обсъдим СЕ.  ;D ;D ;D

Vetap:
Използвам железен трихлорид. Ако трябва да направя платката по - бързо, използвам солна киселина (за басейни) и добавям на око перхидрол - купува се от аптеката. Платката става за секунди и качеството е стравнително добро

EDM electronics:

--- Цитат на: altium в Януари 13, 2011, 01:30:39 pm ---Аз ползвам само железен трихлорид, считам го за най-добър от всички останали, особено при много тънки пътеки, не отделя отровни газове като азотната киселина и едва ли нещо може да ме убеди в обратното. ;)

--- Край на цитат ---

Когато направиш една платка по гореописаният метод от Velstar, ще разбереш, че железния трихлорид е най-неудачния вариант за ецване!

Направих няколко еднакви платки, които ецнах с различни разтвори. Железния трихлорид прониква в язвите на тонера, и като че ли го разтваря. След почистване пътеките стават целите в язви, а на места дори в микро дупки. Това го сподели и  Velstar. Макар с кислол + перхидрол в края на процеса да се надигат пистите и въпреки, че до крайното изчистване се разтварят част от пистите, като изтъняват малко, без да се засяга ширината, то накрая се получи една доста по-добра платка в сравнение от трихлорида. За азотната киселина няма да споменавам, там нещата са перфектни. Не напразно платкаджийниците ползват единствено и само азотна киселина!

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия