Автор Тема: Микропроцесорно зарядно устройство за Li-Po и Li-Ion акумулатори  (Прочетена 35834 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 493
  • Z - Оркестър Вагнер
Ето схеми на зарядни устройства, които ми се виждат добри. Предназначени са за Li-Io батерии, но няма пречка да се ползват за всякакъв вид акумулаторни батерии и всякакъв вид напрежения. Съдържа генератор на ток и напрежителен компаратор за край на заряда.

Първа схема: http://www.belza.cz/charge/liich.htm
Втора схема: http://vrtp.ru/index.php?act=categories&CODE=article&article=1485

Трябва да се знае основното: Батериите се зареждат с 20% над номиналното напрежение, т.е. ако акумулатора е 12 V, изчисляваме 12х1,2=14,4 V, ако е 3,6 V, изчисляваме 3,6х1,2=4,32 V - това важи за всички видове батерии !!!

Следващото, което трябва да се знае е, че зарядния ток при всички акумулатори е 1/10 от техния капацитет, т.е. ако акумулатора е 10 A/h, то той се зарежда с 1 А. Разбира се може да се ползва и по-голям заряден ток за по-бърз заряд, но това скъсява броя на циклите дадени от производителя.

И накрая също нещо важно! - никога капацитета изписан на батерията не е номиналния такъв, т.е. никога при разряд, дори и с 1/10 от капацитета няма да се достигне обявения капацитет. Този капацитет е максималния възможен при идеални условия, такива при които има нищожни загуби от вътрешното съпротивление на източника. Това се постига при минимален разряден ток, вероятно с по-малко от 1/100 от капацитета.

От практиката съм установил, че реалния капацитет е около 70-80 % от максималния, а със стареенето на батерията пада още. Казвам тези неща, понеже видях неправилни коментари в някой от темите. Дано на някой му свършат работа.

Схема1:
Цитат
R1   2,2 Ohm, SMD 1206 (pro 230 mA, 4,7 Ohm pro 110 mA)
R2   470 Ohm, SMD 1206
R3   100 kOhm, SMD 1206
R4   22 kOhm, SMD 1206
R5   680 Ohm, SMD 1206 viz text
R6   15 kOhm, SMD 1206
T1   BCP68-25
T2, T3   BC857 (kód 3F)
T4   BSS138 (kód SS nebo J15)
IC1   TL431C, SMD
deska s plošnými spoji bcs53

Схема2:
Цитат
R1 1 kOhm
R2 2,2 Ohm @ 220 mA
1,5 Ohm @ 330 mA
jinak podle potřeby
R3 470 Ohm
R4 15 kOhm 1 %
R5 220 kOhm, viz text
R6 22 kOhm 1 %
R7 10 kOhm
C1 1000 µF/25 V
C2 100 nF, keramic.
D1 - D4 B250C1000 (kulatý)
D5 1N4001
LED1 červená, 2 mA
LED2 zelená, 2 mA
T1 BD675
T2 BC548 apod.
IO1 TL431C
Tr Transformátor 3,2 VA
230 V / 9 V
TR EI38/13,6-1x9
Pro nabíjecí proud do 250 mA
deska s plošnými spoji bcs24

« Последна редакция: Май 08, 2011, 10:51:55 pm от altium »

emilvtc

  • Гост
EDM electronics,
не съм 100% сигурен, но ми се струва, че втората схема не е работеща.
Не виждам как TL431 би ограничил изходното напрежение.

Схемата има ограничение по ток, но когато тока не надвишава зададения -Т2 ще е отпушен. В този момент ако TL431 се опита да се "отпуши" - или той или Т2 ще изгори.

Дай някакви обяснения към схемата ако имаш.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 493
  • Z - Оркестър Вагнер
EDM electronics,
не съм 100% сигурен, но ми се струва, че втората схема не е работеща.
Не виждам как TL431 би ограничил изходното напрежение.

Схемата има ограничение по ток, но когато тока не надвишава зададения -Т2 ще е отпушен. В този момент ако TL431 се опита да се "отпуши" - или той или Т2 ще изгори.

Дай някакви обяснения към схемата ако имаш.

Колега по принцип си прав.

Но ако се вгледаме внимателно ще видим, че Т2 се отпушва директно от входното напрежение през R3, обаче стойността на този резистор е 100к, т.е. достатъчно голяма за да не може да насити Т2, т.е. той ще има някакво съпротивление на прехода С-Е, което от своя страна ще ограничи тока през последователната верига на Т2 и ИС1.

Това е моят коментар. Мога само да предполагам, без да знам колко е коефициента на усилване на транзистора. И тези схеми не са мои, не съм ги разработвал аз, но пък са елементарни и ми се виждат добри. Впрочем всеки, който има понятие от електроника би могъл да си ги напасне, донастрои или да вмъкне във веригата един резистор за токоогреничение или пък да импровизира нещо друго и т.н. и т.н.

Аз винаги съм ползвал подобна схема за заряд на устройства с акумулатори, макар тези да ми се виждат още по-добри, понеже имат и генератор на ток.

Поздрави!!!

CPU

  • Гост
Първоизточника на схемите с обяснения е този сайт:
http://www.belza.cz/index.html

« Последна редакция: Май 08, 2011, 09:58:48 pm от altium »

CPU

  • Гост
Трябва да се знае основното: Батериите се зареждат с 20% над номиналното напрежение, т.е. ако акумулатора е 12 V, изчисляваме 12х1,2=14,4 V, ако е 3,6 V, изчисляваме 3,6х1,2=4,32 V - това важи за всички видове батерии !!!
при  литиево-йонните батерии не важи това, там максималното напрежение е 4,1 волта, при някои видове до 4,2, но не повече.

Особеното при тези батерии е, че голяма част от капацитета се зарежда в последната фаза на заряд - при поддържане на постоянно напрежение и намаляващ ток.
« Последна редакция: Януари 24, 2012, 11:30:39 pm от altium »

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Мисля, че това е подходящото място да споделя опита си със ZB2L3. Това е устойство за тест на акумулатори. Дава информация за напрежението, тока и ампрчасовете на акумулатора. Аз го използвам от два дни и мисля, че си струва парите - 5 до 7 долара.
Прикачвам кратка информация.