Автор Тема: Теория на заряд на акумулаторните батерии  (Прочетена 162672 пъти)

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #30 -: Декември 05, 2013, 06:53:42 am »
Сулфатизацията не е единствения проблем на старите акумулаторни батерии, и особено на тези, пребивавали в UPS-и, зареждани и точени душмански, и след това стояли дълго време. Още по-големият проблем е, че частички от оловната решетка на електрода се отчупват (понякога и до 50% от структурата му) и или падат на дъното, или остават в гела, но така или иначе - работа повече не вършат. Такива акумулатори, разбира се, вече са невъзстановими, освен чрез рециклиране.

Преди време си играх да възстановявам 2 такива батерии, донякъде от любопитство, и по схемите на колегата Радев, и с други средства (разбира се преди това долях дестилирана вода до пълна хидратация). Накрая счупих едната (по-безнадеждната), и това е изводът, до който достигнах.

Иначе 14,4V за заряд е много! "Кипенето" започва някъде към 14,3V. Ta 14,2V ми се струва абсолютния максимум, и то само при екстремни случаи и изисквания. Бях чел преди време някакво изследване на YUASA, от което се виждаше, че най-дълъг живот (брой цикли, Ah, намаляване на капацитета с времето и т.н.) показват акумулаторите, зареждани с 13,8V. Съответно презареждането (ако ползваме батерията за резервно/дублиращо захранване), трябва да започва не при 10,5V, а някъде към 12V - първо за да се намали "дълбочината" на разреждането, и оттам да се увеличат броя цикли живот на батерията, и второ - ако мрежовото захранване отпадне в който и да е момент (дори и когато батерията е разредена до 12V и й предстои зареждане), да има още резерв надолу до 10,5V.
« Последна редакция: Декември 05, 2013, 09:56:32 am от Maistora52 »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #31 -: Март 12, 2014, 11:13:03 pm »
Здравейте!
И аз съм стигнал до същия извод. Единствено доливането  на вода дава живот на позасъхнали гелови акумулатори, но ако са седяли дълго без заряд - безнадежно е.
Направил съм си товарна вилка от 15-ина витки от проволка. На чисто нова гелова батерия 1234 - 12V 9Ah  дава пад до 10.5V.
В UPS-ите често само 1 акумулатор от серията е дал фира. Един такъв 8-9 годишен акумулатор го долях и заредих и при натоварване с "вилката" дава 9.5V. /естествено запазих си го за експерименти/
Старите акумулатори колкото да ги доливам и цикля, натоваря ли ги, клякат на по 2V, фъштят - излиза пара от капачкие и мирише на сяра.
Въпреки това мисля да направя едно десулфатизиращо устройство, което да товари значително акумулатора м/у периодите на заряд. За целта ще използвам 3 или 4 мосфета в паралел и тока на рязряд ще е през реотан от арматурна тел. :)
« Последна редакция: Март 13, 2014, 12:03:41 am от Радeв »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #32 -: Август 02, 2016, 04:03:35 pm »
Здравейте!
Ами забравих да споделя какво стана с последната разбработка. Едно голямо нищо! Жужът яко импуслни токове, но умрялата клетка си е умряла - изпарява сярна киселина! Доста си играх преди няколко години с тези гелови акумулатори. Сега като ми попадне стар гелов, го доливам, чакам 1 ден да попие и зареждам, ако няма живот - на вторични и това е! Оловните акумулатори са допотопна работа.
За батерии използвам 18650 от стари батерии на лаптопи, раздавам сред приятели. Макар и стари 18650 елементите са по-добре от новите китайски 18650, на които даже им дават по 4000mAh ... /а реално са 1000-1500/
За по-големи неща LiFePO4 - инвестицията си заслужава!
« Последна редакция: Август 02, 2016, 10:42:49 pm от atos »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 493
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #33 -: Август 02, 2016, 04:46:37 pm »
Търся лит-йон акумулатор 12В/55-75 Ач. Някаква идея откъде може да се закупи?

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #35 -: Септември 17, 2018, 08:01:40 pm »
Има едни батерии Li - йонни, по 6 лева, пише на тях че са 12 000 mAh, 3,7 V . Това за капацитета на батерията не се ли равнява на 12 Ah?, и ако ги навържа няколко успоредно ще може ли да се заредят от 6V зарядно за акумулатори?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #36 -: Септември 18, 2018, 01:15:33 pm »
Да, на 12 A/h се равнява!
Дали са няколко успоредно или само една - няма голямо значение!
От значение е напрежението на зарядното - 6 волта е малко височко за батерия 3.7 волта! Ако беше около 4 волта, щеше да стане.
Ще ги прецакаш така.
Можеш да ги заредиш с класическо зарядно от акумулатор 12V, ако ги свържеш по 3 броя последователно обаче :D
Но все пак препоръчвам да сложиш една лампа (от мигач на автомобил) последователно във веригата. Тя ще играе роля на "буферен товар".

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #37 -: Септември 18, 2018, 04:09:01 pm »
Да, на 12 A/h се равнява!
Дали са няколко успоредно или само една - няма голямо значение!
От значение е напрежението на зарядното - 6 волта е малко височко за батерия 3.7 волта! Ако беше около 4 волта, щеше да стане.
Ще ги прецакаш така.
Можеш да ги заредиш с класическо зарядно от акумулатор 12V, ако ги свържеш по 3 броя последователно обаче :D
Но все пак препоръчвам да сложиш една лампа (от мигач на автомобил) последователно във веригата. Тя ще играе роля на "буферен товар".

О кей, идеята ми е 10 от тези батерии как да ги навържа така че да дават 12 волта и да им стане капацитета 120 A/h. При този вариант, ако е възможен, ще може ли да се захрани електрически двигател за надувна лодка от 1,1/2  Hp - конски сили?

Активен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #38 -: Септември 18, 2018, 04:47:45 pm »
Идеята ти е че си нямаш понятие че това са пълни китайски ментета, и не стига че надали капацитета им реално е около 1000mah а и издържат не повече от 20-30 презареждания и после внимателно ги поставяш в кошчето за боклук. То на такава цена не можеш да купиш оловен акумулатор с тези параметри а истинските литиеви батерии са многократно по скъпи.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #39 -: Септември 18, 2018, 04:52:41 pm »
М, дааа! Най вероятно бърка 1200 с 12000! Та дори и 1200 за 6 лв. пак са съмнителни. Иначе лития идва от Китай.
https://www.vitolux.com/products.php?catID=59&gclid=CjwKCAjwxILdBRBqEiwAHL2R80JO-0KtKcEVd0sLo7GkVPcUNzhstiw49xZk13jrPUhO6Q6hTMkPwxoCG6sQAvD_BwE

Активен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #40 -: Септември 18, 2018, 05:08:43 pm »
Не Бат Мишо, не бърка пише си го на батерията. Китайците пишат такива параметри че нямам думи, наскоро гледах един китайски асинхронен двигател с такива уникални параметри, на табелата пише 3kW на 220V като на същата табела е написано че консумира само 5A ток.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #41 -: Септември 18, 2018, 05:58:25 pm »
Ами може и да си прав! Аз съм виждал 3000 mah на елемент 18650 само за 3 лв.!

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #42 -: Септември 18, 2018, 06:16:45 pm »
Идеята ти е че си нямаш понятие че това са пълни китайски ментета, и не стига че надали капацитета им реално е около 1000mah а и издържат не повече от 20-30 презареждания и после внимателно ги поставяш в кошчето за боклук. То на такава цена не можеш да купиш оловен акумулатор с тези параметри а истинските литиеви батерии са многократно по скъпи.

Добре, съмнявай се във всичко, но аз обичам да се убеждавам чрез експерименти, а не чрез съмнения, преди да се усъмня в нещо. :)

Активен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #43 -: Септември 18, 2018, 08:14:23 pm »
Е там е работата че не се съмнявам а съм проверил на практика а не си говоря празни приказки. То интересно що питаш като не вярваш, ма както искаш щом имаш време и пари за губене, позанимавай се.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 493
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Теория на заряд на акумулаторните батерии
« Отговор #44 -: Септември 18, 2018, 09:14:51 pm »
Добре, съмнявай се във всичко, но аз обичам да се убеждавам чрез експерименти, а не чрез съмнения, преди да се усъмня в нещо. :)
Колега, кефиш  :D  ;D  :D
Ти рибарче ли си? Да не си от моята секта дето броди по водоемите зиме, лете, деня и нощя? Хвърляш ли мрежи, бракониерстваш ли, обираш ли рибата от водоемите, хищник ли си - все въпроси, на които, ако сгрешиш, няма да получиш отговор на задачата.  ;D  :D  ;D
Интересно ми е, какъв е модела на тоя мотор за лодка 1 PH  2 PH, че първо да изясним какво е електрическа и какво механична мощност /много ми се видяха тези конски сили нещо/, докато ти кажа решение на твоята задача за акумулатора и въобще ел. задвижването на лодки и техните подобия.