Справочници, схемотехника, теория > Батерии, зарядни и десулфатизиращи устройства

Теория на заряд на акумулаторните батерии

<< < (4/17) > >>

Радeв:
Насочил съм се към нещо с кондензатори /повечко в паралел/ + малко зарядно което да допълва загубите.
За сега ключа към зарядното не го мисля, само с 3 мосфета мисля да го пробвам.
Ако метода работи и си засужава мога да сложа контролер с който да се организира цикленето, т.е. след достигане на дадено минимално напрежение 10.5 да включва към заряд до към 14.4V след което пак разряд и така ....

mzk:
Здрасти Радко,

Да разбирам ли, че си се отказал от метода на японците? В предпоследния си пост си написал, че зареждаш акумулатор с нефилтрирано импулсно захранване.  ::)

Радeв:
Японския метод не даде осезаем резултат за стари SLA акумулатори.... Просто търся нови по-ефективни методи с още по-ударен заряд/разряд и по-малко загуби, за съживяване на съвсем скапани батерии.

Vetap:
Аз си поиграх с това- виж картинката. Навих бобините на феритен пръстен. Получават се импулси от порядъка на 150 - 200V. Изпробвах го на един акумулатор, който е на 10 години и даваше 0.1V, тоест беше на практика "умрял". След 3 часово зареждане даде 7.5V. Вероятно се е де - сулфатизирал. Схемата е елементарна и тръгва "от раз". В нета е известна като Joule Thief. Колко е "крадец на джаули" е отделен въпрос.
Успех инженере! 

Радeв:
Vetap, благодаря за споделения опит!
На читав акумулатор /с ниско съпротивление/ е трудна работа да му направиш 200V пулс на клемата. Японския активатор правеше 40V импуси но минавайки по 10-15см кабел 3мм^2 на клемата имаше не повече от 8-10V импулси .... при положение че е с 50-60A VMOS-Fet  RDS=0.01Ω.
Тези дни ми се върти из главата идея за BURP зарядно/активатор със симисторно управление. Идеята ми е с прецизно регулиран симисторен регулатор който да свързва мрежата директно със акумулатора. И с регулиране на ъгъла м/у 160° - 170° би трябвало да се получи доста добро циклене - заряд/разряд даже и със необходимите паузи.
Какво мислите, има ли хляб?

П.С. Всъщност чувал съм за тиристорно зарядно на акумулатор директно от контакта, но не съм виждал.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия