Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Други нагревателни устройства
Торсионни топлогенератори
sbk1:
Компания ООО «Альтернативная энергия», произвеждаща ВИН (вихрови индукционни нагреватели) основана през 2007 г.
С над 20 изделия на пазара, с всички технически характеристики и параметри.
http://akoil-teplo.ru/index.php?option=com_content&id=91
mengel:
Като новобранец във форума искам да попитам какво стана с Деметра-Гея и топлогнераторите. Преди време чух че били засечено гама-излъчване и затова били спрени...
altium: http://www.demetra-geia.org/bulgarian/generators/index.htm - там има и раздел "Контакти". Резултатът беше изваден след 0,1 секунди търсене в google. :)
epwpixieq-1:
Интересно филмче, с малко по-различна конструкция на ротора на машината, но нагледно с подобен топлиенен ефект при кавитацията на водата:
https://www.youtube.com/watch?v=DjGSXKSLpfY (конструкцията на ротора се вижда във филмчето, след 03:20)
dmitarp:
Само да напомня, в зората на термодинамиката изменението на температурата на водата, съответно измерването на нейния капацитет се е извършвало именно с кавитационни нагреватели. Не си спомням Джеймс Джаул да е споменавал за нещо изключително или, че е влагал по-малко енергия, а водата да се е нагрявала ненормално. Само за потвърждение един линк:
http://www.eoht.info/page/Mechanical+equivalent+of+heat
Ето и оригиналната статия на Джаул:
http://rstl.royalsocietypublishing.org/content/140/61
epwpixieq-1:
Привет dmitarp,
Благодаря за линка, прочетох го с интерес, много полезна информация, не бях попадал преди на него.
Интересното е, че докато го четях, и си представях уреда на Джаул (графично изобразен в публикацията), и веднага се набива на очи разликата с това което е представено на клипчето. Джаул прави заключение базирано на определена конструкция на неговия апарат при триенето на различни видове флуиди ( въздух, вода и меркурий), при продавана определена мощност в foot-pounds. Забележете, че апарата не се променя, той е с установена конструкция, тоест не се прави сравнение с това дали различни видове 3-D кухини, които имат различни флуидно-динамични свойства при разпространяването на вълните (сравнение може да се направи с акустиката в пещера, или вълновите резонаторни свойства на магнетрона) имат различни нараствания на температурите на флуида при подаване на едни и съща механична тяга.
Такива свойства, при положение че са доказуеми, биха могли да бъдат лесно обяснени с факта, че кавитацията създава огромно триене, когато имаме геометрични форми по ротора и статора (и те имат малко разстояние за работния флуид между тях). Представете си, че става едно люшкане на флуида, в тази кавиатационна динамика, ако може така да се нарече явлението, което предполага по-високо триене на работния флуид с една и съща въведена механична енергия а от там и по-висока температура.
Това може още лесно да се представи с ефекта на лоста. Неравностите по ротора и статора се явяват точно лоста както при вдигане на тежест с помощта на лостов механизъм и опорна точка.
Разбира се това са само спекулации, но според мен пасват добре на познатите закони и може, според мен, сравнително лесно да се проверят с експерименти.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия