Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Други нагревателни устройства

Торсионни топлогенератори

(1/4) > >>

Тони:
` Преди 6-7г. имах желание да закупя такъв генератор. За 32КW машина цената беше 10000
лв. без ДДС, при коефицент на трансформация 1.2. Използваха тогава белгийски помпи на
високо налягане с висока цена и нисък експлотационен живот. Затова сложих чилър вода-вода с коефицент на трансформация 5.

mzk:

--- Цитат на: altium в Март 05, 2008, 03:21:56 pm ---Дефинирай израза "чилър вода-вода с коефицент на трансформация 5".

--- Край на цитат ---

Подозирам, че става въпрос за климатик/термопомпа.

Тони:
 Термопомпа с два пластинчати топлообменика. От един кладенец се дърпа вода, минава през
изпарителя/зимата/ и се връща в другия кладенец. Използва се температурата на земята.
Зимата 7-9 градуса, лято 12-14градуса. Инвестицията е доста солена, 32кW машина в момента 8000лв. а вентил-конвектор 300-500лв.

Grail:
Аз работя във фирма занимаваща се с ОВК. Инсталирали сме вече 3 термопомпи вода-вода захранвани от сондажи. COP е около 4, водата от сондажа през зимата е 13 градуса, а лятото 15 градуса. Теглим вода от 22 метра от сондаж 80 метра. Много проблеми изникват с пясъка, и инвестицията поне според мен не си струва (или поне докато си жив няма как да е избиеш  ;)

Тони:
 Платих за термопомпата 9800лв. С пясъка проблема се решава лесно. При мен водата е с 3м
стълб и е на 9м. а и кладенеца си беше направен. Термопомпата е със скрул трифазен компресор с фазово-честотно реголиране. Проблема при мен е с ЕОН и калпавото захранване.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия