Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Други нагревателни устройства

Индукционен нагревател с токове на Фуко

<< < (5/6) > >>

x_name41:
Ето тук http://realstrannik.ru/forum/19-svobodnaya-energiya/41817-energoeffektivnye-i-energosberegayushhie-ustrojstva.html колегата "mustafa007" от руския форум се е постарал да направи индукционен котел на резонансен принцип за, който бях споменал по горе. Вижда се, че човекът е посочил консумация от 470-520Вт., но би трябвало да е възможно тя да се намали до около 30Вт. при което би било възможно и непосредственното и захранване от акумулатор.

madsatbg:
Здравейте,
опитвам се и да си направя индукционен отоплител от готов китайски котлон.
Има ли някой колега да му се намира схемата на индукционен котлон.
имам проблем с запускането на котлона,
"гадината " познава , че индуктора не е оригинален и отказва да го запусне.
Изписва ми Е01 - грешка в управлението.
Схемата , навярно, работи на квазирезонансен принцип.

p.s. Допускането ми за  квазирезонанс ще излезе грешно.
Намерих схема на един индукционен котлон.
До колко разбрах, със компаратори се следи пада на напрежение - тока  през индукционната бобина.

v.donchev:
Здравей madsatbg и аз се интересувам от такъв начин на загряване на водата. Ако имаш напредък със запуска на котлона пиши. И успех.

x_name41:
Във посоченото котлонче някъде вътре около бобината би трябвало да има безконтактен датчик за наличие на съд и затова може и да не тръгва със друга външна бобина.

madsatbg:

--- Цитат на: v.donchev в Март 11, 2012, 08:30:14 pm ---... и аз се интересувам от такъв начин на загряване на водата. Ако имаш напредък със запуска на котлона пиши...
--- Край на цитат ---

Здравейте,
за сега опитите продължават с частичен успех.
Няма датчици за наличие на метален-феромагнитен съд. Поне в моят котлон .
При поставяне на метал над спиралната бобина, индуктивността й се променя от 100 uH
на 30 uH.
Това води до промяна на тока, а от там компаратор дава разрешение.
Направих следния опит:
навих на един ферит бобина 100 uH.
Включих я на мястото на оригиналната.
При включване на котлона / on - off /, собствения теста минава  и котлона застава в изчакване .
При подаване на команда за включване / задаване на температура например /
процесора включва за две секунди, разбира / вероятно по тока / че няма съд и изключва
 след което започва да мига индикацията.
Тогава аз добавих  една намотка на късо, на ферита със бобината от 100 uH, индуктивността й стана 30 uH.
Процесора бе "излъган" успешно и котлона се включи , но намотката накъсо, буквално, се взриви в резултат на което изгоря и IGBT.
Сега работя върху това как да огранича тока през бобината.
Благодаря на Росен за схемата.

п.с. На просторите на Нета ми попадна още една схема.
Извинявам се на автора, че не мога да цитирам името му :(

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия