Автор Тема: 6 тактов ДВГ с използване на пара за охлаждане след работния цикъл  (Прочетена 21543 пъти)

kaneto

  • Гост
Идеята е много добра, но е съпроводена с 2 големи технологични трудности. Едната е,  че част от водата би попадала в картера и би влошила бързо качествата на маслото. Това би могло да се избегне, като се ползва не разделно мазане, а двутактова смес, която, за съжаление, е неекологична. Другият начин е чрез по-добро уплътняване, но това е трудно и скъпо. По-големият проблем е опасността от задиране на буталото при рязкото охлаждане, както и опасността от топлинни деформации при многократното рязко нагряване и охлаждане. Първото може да се избегне, чрез по-голяма хлабина м/у буталото и цилиндъра при студен двигател, което обаче ще затрудни пускането и началната работа. За справяне с втория проблем са необходими висококачествени материали.

Между другото имам една собствена (може би някой се е сетил преди мен, но поне аз не знам) идея за намаляване на топлинните загуби. За съжаление конструкцията би била твърде обемиста и тежка за автомобил, но ми се стува идеална за стационарен агрегат за електричество. Идеята е следната:
Използва се конвенционален ДВГ с водно охлаждане, но без охладителната му система (с изключение на водната помпа); някакъв тип парен двигател или турбина; котел, подгряван от изгорелите газове; охладител и  резервоар за кондензираната вода. За охлаждане на ДВГ се засмуква вода от резервоара. При преминаването си през ДВГ тя го охлажда и на свой ред се загрява. След това водата преминава в котела, където завира, нагрявана от изгорелите газове, а образуваната пара се подава към парната машина. Отработената пара се подава към охладителя, където кондензира и се оттича в резервоара, откъдето се засмуква отново за охлаждане на ДВГ и цикъла се затваря.

ilia_92

  • Гост
....Идеята е следната:
Използва се конвенционален ДВГ с водно охлаждане, но без охладителната му система (с изключение на водната помпа); някакъв тип парен двигател или турбина; котел, подгряван от изгорелите газове; охладител и  резервоар за кондензираната вода. За охлаждане на ДВГ се засмуква вода от резервоара. При преминаването си през ДВГ тя го охлажда и на свой ред се загрява. След това водата преминава в котела, където завира, нагрявана от изгорелите газове, а образуваната пара се подава към парната машина. Отработената пара се подава към охладителя, където кондензира и се оттича в резервоара, откъдето се засмуква отново за охлаждане на ДВГ и цикъла се затваря.

Да ама някой вече го е патентовал под гръмкото име Ендотермичен реактор или GEET. Принципа е доста близък до твоя и толкова прост, че не знам защо Пантон го обяснява с плазми, намагнитвания и т.н.

kaneto

  • Гост
Да ама някой вече го е патентовал под гръмкото име Ендотермичен реактор или GEET. Принципа е доста близък до твоя и толкова прост, че не знам защо Пантон го обяснява с плазми, намагнитвания и т.н.
Моята идея няма почти нищо общо с реактора на Пантон, като изключим използването на топлината от изгорелите газове. При GEET топлината се използва за осъществяване на хим. реакции за синтез на гориво, а при мен- само за генериране на прегрята пара за задвижване на парна машина. Тази идея никък не е нова, но мисля, че още никой не се е сетил (доколото знам) да използва охлаждането на самия ДВГ за предварителен подгрев на водата. А що се отнася до реактора ма Пантон, всичко е елементарна химия. Всички тия приказки за плазма и намагнитване са прах в очите и придаване на важност.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Темата е залиняла, но тъй като днес разглеждах двигатели с външно горене от всякакъв тип и раздел и в следствие на това ми дойде наум същата идея! Пиша тук просто за да дам адмирациите си! С този несъвършен ДВГ с който си караме колите просто се получават невероятни теми за размисъл- как в 21 век няма да можем да подобрим едно КПД което е едва 25% (при двигател с вътрешно горене)- цялото това охлаждане с радиатора, вентилатора, датчиците и пр. представлява едно ненужно усложнение, което има единствената цел да отнеме топлината от двигателя и да я елиминира, без въобще да я използва, освен може би за парното зиме!!!

Неактивен dbonev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 27
     Аз направих експеримент с моят автомобил, КПД-то на бензиновият двигател е твърде ниско. При 10 литра употребено гориво, едва 2,5 -3литра (приблизително) се използват за полезна работа. Останалото гориво се превръща в топлина, която се отделя в атмосферата чрез охладителната система и горещ пушек от ауспуха.   
      Заради голямото количество горещи газове  (с температура няколкостотин градуса), реших директно от колекторните тръби на мотора да нагрявам "топлоприемната глава " на моя мощен Стърлингов двигател .
       Изходящият вал на Стърлинга чрез подходяща предавка и чрез еднопосочна механична връзка (тип Бендикс), го свързах с коляновия вал на двигателя на колата.
       Разходът ми в момента е на 50%, мощността по субективна оценка,  е доста по висока, защото преди подобрението не можеше да "върти гуми", ама сега-а.а, пищят Ви казвам и пушат. 
       От големия шум ли, от пушека ли, ама като се събудих установих, че съм се отвил и доста настинал.
       Сънищата ми никога не са се сбъдвали
« Последна редакция: Март 08, 2013, 03:21:40 pm от Maistora52 »

Ctah

  • Гост
     Аз направих експеримент с моят автомобил . КПД-то на бензиновият двигател е твърде ниско .При 10 литра употребено гориво ,едва 2,5 -3литра(приблизително) се използват за полезна работа.Останалото гориво се превръща в топлина ,която се отделя в атмосферата чрез охладителната система и горещ пушек от ауспуха.   
      Заради голямото количество горещи газове  (с температура няколко стотин градуса) ,реших директно от колекторните тръби на мотора да нагрявам "топлоприемната глава " на моя мощен Стърлингов двигател .
       Изходящият вал на Стърлинга чрез подходяща предавка и чрез еднопосочна механична връзка (тип Бендикс) ,го свързах с коляновия вал на двигателя на колата .
       Разходът ми в момента е на 50% ,мощността по субективна отценка , е доста по висока ,защото преди подобрението не можеше да "върти гуми", ама сегааа , пищят Ви казвам и пушат . 
       От големия шум ли , от пушека ли ,ама като се събудих останових ,че съм се отвил и доста настинал.
       Сънищата ми никога не са се сбъдвали

    Голям си - спор няма!
« Последна редакция: Март 08, 2013, 03:23:48 pm от Maistora52 »

ЦВЯТКО

  • Гост
http://www.youtube.com/watch?v=UskFplqn1YM
Може да се каже че това е двигателя .........
Излиза че липсват конструктивни елементи на 4 stroke  сравнено с 6 stroke engine
.......2 клапана и 2на (вихрова камера).........
Има и други методи и решения ultra long  2 stroke engine   (L/D) =4-5 пъти
Но са корабни  ДИЗЕЛИ и т. н . .......  ПОД 150  обр./мин.
Те при( разширението) са усвоили :
 РАЗПОЛАГАЕМИЯТ ТЕМПЕРАТУРНО ЕНТАЛПИЕН ПАД;
 ТОЕСТ -  t на изх. газове е 150 -170 С, а не 220 или 350 и нагоре...
 ЯВНО ИМА НАЧИНИ. КОЛЕГИ КАК ЩЕ ГО НАПРАВИМ НИЕ........

« Последна редакция: Април 03, 2014, 06:59:55 pm от Maistora52 »

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
https://www.youtube.com/watch?v=b4RMQg0Rj3I

Това не ми изглежда много трудно за репликация, дори на един дизелов генератор да се върже.
Някой в България пробвал ли го е?