Автор Тема: Запалителни системи с управление на предварението  (Прочетена 88547 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Цитат
За да увеличиш енергията на искрата /което наистина е препоръчително за газ/ може да намалиш разстоянието между електродите на свещите.

Това е доста разпространено но много погрешно мнение. на практика е даже обратно енергията на искрата се увеличава при увеличаване на разстоянието, но се увеличава натоварването на цялата високоволтова част и всичко се амортизира по бързо. 

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Радико
Не знам на практика, но теоретично има някаква логика при идея, че е вярно : пробивното напрежение на газта да е по-високо http://www.renault-bg.com/smf/index.php?topic=124237.0
« Последна редакция: Юни 18, 2014, 09:19:10 pm от valex »

koko5

  • Гост
Мисълта ми е, че увеличаването на тока може да дойде от замяната на оригинален дарлингтън(ако такъв е вложен в заводското изпълнение), който има спад на напрежение в отпушено състояните, със един хубав мосфет, който практически няма спад на напрежение. Ето ти ги 1-2 волта повече -> което е 10% ръст на напрежението на бобината и 20% ръст на квадрата на тока.

Относно датчика ми - индуктивен е :(
Но мисля, че би могло да се вземе импулс от инжекторите.... но това ще го направя ако резултатите не са задоволителни. Все пак защо считаш че е плюс? По този начин губиш ориентация с колко оборота се движиш, съответно се внася и грешка в изчисленията.

Относно алгоритъма... каза че не си доволен. Преди това не хареса и алфа бета гама филтрирането. На база на какво съдиш че нещата не са коректни. Тук както и вчера казах са необходими записани данни от времената между импулсите на двигателя, да се обработят с алгоритъма и да се види до колко предсказанията му са коректни.
Аз прави подобно нещо със Saleae като имам записан много малък отрязък от време ~30 секунди. Ще обработя файла и ще видим какво ще излезе.

Относно рязането на импулса...
При 2000 мин-1 имаме 1 оборот за 30 мс,  градуса предварение са: 30/360*6=0,5мс което е ~10 % от времето за зареждане.
Тук има малко инфо по темата: http://www.dtec.net.au/Ignition%20Coil%20Dwell%20Calibration.htm
Оказва се че, тока е малък в началото на зареждането и достига някакъв максимум след изминаване на 75% от времето за зареждане, а режейки последните 10% лишаваме бобината с около 20% от заряда ии.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Инжекторите не стават за това - там времената са обикновенно случайни :)
Плюс е защото в коригираните времена  влизат най-различни параметри като: напрежението на борда, температурата на двигателя, позицията на газта и разни други.
Относно алгоритмите : направил съм точно сравнение между очакваното и полученото отклонение и от време на време грешат алгоритмите с няколко градуса .
За орязването си прав, но ако няма проблеми какво значение има % на орязване :)

altium

  • Гост
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #79 -: Ноември 10, 2015, 01:27:17 pm »
Преди няколко години с програмистчето написахме аванс процесор с PIC18F26K22, таблицата на предварението от оборотите на който се вкарва ръчно в софтуера под Windows и после се зашива през USB във флаша на пик-а.

После в реално време, като махнеш джъмпера за флашването, процесора почва да бълва по RS232 (пак същото USB де) информация за оборотите на двигателя + ъгъла на предварение. Както и смята допълнително някои благинки: времето от подаване на искрата до достигането горна мъртва точка (между другото то остава почти постоянно за всички обороти - и е около 1ms, така исках да видя косвено за колко време се развива горенето), времето на закъснение на реакцията на процесора вход/изход според таблицата и т.н.

Така чрез софтуера и USB кабел в реално време се прави диагностика на системата и точката на предварението я гледаш как се мести по графката като навиваш оборотите.
Всяка таблица се записва в текстови файл под някакво име, примерно "Honda CB500 v1", след което може да се импортва от софтуера, по този начин създавам лесна база данни с графиките на предварението на всички зашити до този момент двигатели.

Повода за тази разработка беше някакъв олигофрен почитател на марката Renault, който уж правел аванс процесори и с който НЕ успяхме да се разберем в продължение на няколко дена обсъждане на конкретни технически неща като закъснения, графики и т.н.
Човека не си знаеше графиките на авансите и не искаше да покаже нещо в графичен вид, а само се оправдаваше и избягваше темата.
 
А относно схема... не ми се дава, поне не входната част. :)

koko5

  • Гост
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #80 -: Декември 06, 2015, 01:51:02 pm »
altium,

Щом не ти се дава схема, дай малко инфо за софтуера, а ако проекта не е комерсиален, би могъл и да предоставиш част от него  ;)
« Последна редакция: Декември 06, 2015, 06:17:33 pm от atos »