Автор Тема: Запалителни системи с управление на предварението  (Прочетена 89731 пъти)

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #45 -: Декември 27, 2013, 12:02:42 pm »
Не е лошо колегите дето уж знаят всичко за горенето в ДВГ да помислят пак, имайки предвид следното:
1. Ето този субект е виновен не по-малко от Айнщайн за вътрешните противоречия в науката и вековните спирачки в развитието и /негова е теорията за горенето, изучавана до днес/:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BD%D1%82%D0%BE%D0%B0%D0%BD_%D0%9B%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%B5
2. Същият този чичо Лавоазие е бил сериозен администратор и спирачка за прогреса в качеството си на председател на парижката Академия на науките. Спрял разглеждането на въпроса за произхода на метеоритите с думите "От небето не може да падат камъни, просто защото камъни там няма!". Това по повод носените му от цяла Франция парчета от метеорити - на крак, да пипне.
3. Който иска да прочете нещо по-ново от 250 годишната теория на другаря Антоан да се запознае с трудовете на проф. Андреев, където всичко си е написано - стига да има кой да чете. Потвърдено в практиката с прилагането на автотермичния му катализатор /оптимизатор/, монтиран на повече от 200 автомобила в периода 2001-2002 г., позволяващ свръхобеднени смеси + двойна мощност на колата. Среден разход 0,5-1,5л бензин /100 км. Технологията е спряна от нефтените и газови компании в Русия, професорът почина през 2009 г.
http://garaja.net/viewtopic.php?f=14&t=36
http://garaja.net/viewtopic.php?f=14&t=24
http://garaja.net/viewtopic.php?f=13&t=34
4. Може да погледнете също и дизела с частична автотермия на Николай Тоскин. Няма ГНП, макс. температура 60-70 градуса, няма охлаждане, няма дюзи. При номинална мощност 18 к.с. достига 320 к.с. при форсиране. Работи с почти всичко горимо, обедняване 1/50.
http://garaja.net/viewtopic.php?f=3&t=106
5. Ако и сега не ви се е изяснило че нищо не знаете, не може да ви се помогне. Пишете си теми, дето нищо ново не казват и поучавайте другите, които се опитват да вървят напред.

Поздрави


« Последна редакция: Декември 27, 2013, 12:07:34 pm от caduceus »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #46 -: Декември 27, 2013, 08:15:37 pm »
Между другото преди 4-5 месеца направих многоискровото запалване на MegasquirtAVR. Вкарал съм го и в MEGATUNE настройките. Принципа е от момента на пресметнатия ъгъл на запалване почват да се 'пускат искри' със съответния пресметнат 'заряд на бобината' пауза няколко mS и пак наново така докато се стигне ГМТ. Не съм го тествал много, че имах други неща за доизчистване. Остана да уточня колко mS  да е пузата между 'искрите'.

koko5

  • Гост
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #47 -: Декември 27, 2013, 08:29:32 pm »
Този Антоан споменат от caduceus, не разбрах какво общо има с темата.

juliang,
Радвам се, че сме уточнили въпроса със зареждането на бобините.

Просто няма как да да не почнем dwel-a по рано, иначе отиваме на най-първото поколение тап-ове където се реже задния фронт на импулса(естествено за сметка на силата искрата). Там нещата биха били и доста по лесни предвид че няма да предсказваме един оборот напред, а само няколко градуса...

Това което казваш за ладата е вярно. Като няма електроника бобината се зарежда в "градуси" (времето за завъртане на вала). Това утежнява режима ии, тъй като при ниски обороти се грее повече време, въпреки че вече е натрупала необходимото магнитно поле за да даде искра.
Като почнах този проект в резултат на ровенето и нета попаднах на няколко проекта за многоискрово запалване - единия юнак беше стигнал до 7 искри в ниските обороти на някакъв пасат :)
« Последна редакция: Декември 29, 2013, 12:50:18 pm от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #48 -: Декември 27, 2013, 09:49:04 pm »
Този Антоан е споменатия Лавоазие и е под ударите на критиката.
Другото не подлежи на промяна и местене, защото вече е сторено.
Иначе темата е сериозна и мнения се стичат отвсякъде!
Поздрави!
« Последна редакция: Декември 27, 2013, 09:51:34 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #49 -: Декември 27, 2013, 10:16:26 pm »
Процесора на Румен е PIC16F54. Ако някой го интересува.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #50 -: Декември 28, 2013, 12:00:28 am »
Има и още едно нещо... при моторите с компютърно "изчисление" на момента на подаване на искрата нещата не са толкова сложни колкото се опитвате да ги направите. ЕКУ-то на колата има "слушалка" - детонационния датчик. Ъгъла на изпреварване се "подбутва" напред докато детонационния датчик докладва че е премината границата, и ЕКУ-то връща малко назад. После пак почва да качва градусите до появата на нови наченки на детонации.
ТАП-а всъщност само дава едно константно (за дадените обороти) предверение и разчита на ЕКУ-то на колата да намери ъгъла на равновесие, където започват детонациите. Просто без ТАП ЕКУ-то не може да "мръдне" аванса толкова напред - газта е прекалено устойчива на детонации и ЕКУ-то просто се отказва да върти аванса над някаква зададена стойност.
Така че дори и ТАП-а да има някаква грешка от 3-5 градуса - ЕКУ-то ще я компенсира. Проблем ще е ако грешката е 20 и повече градуса ...
« Последна редакция: Декември 28, 2013, 12:04:41 am от juliang »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #51 -: Декември 28, 2013, 01:04:02 am »
Това може да е вярно за бензин, но дали е вярно за други горива. Нека компетентните кажат. Не съм сигурен дали на газ трябва да се чака детонационния датчик.

koko5

  • Гост
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #52 -: Декември 28, 2013, 07:29:36 am »
Maistora52,
Благодаря за намесата, въпреки че не разбрах каква е връзката с изчисляването на предварението при ДВГ с автотермията от линковете на caduceus...

valex,

Цитат
Относно задачката, която бях пуснал във връзка с предсказанието решението да квдрадратно уравнение:

D<0 няма решение  - мисля, че не е такъв случая, числата са положителни
D= V/4                    - туй е краен случай
D>0                        - има два корена:

t2=(-V-SQRT(V~2+4as)) /4  - отрицателно решение, което не е в в нашата област

t1=(-V+SQRT(V~2+4*a*s)) /4
V (началната скорост) може в този момент да се изчисли
а (ускорението)              ---//----
s (пътя)  за да отпадне може би ще се съкрати някъде в формулата на а, освен това са на равни интервали
Ще трябва да замествам още
Ще почна отзад напред...
Пътя не ти трябва. По условие стълбовете са на еднакво разстояние.

Изпуснал си нещо от формулата. Х1,2=(-b+-sqrt(b^2-4ac)/2a

На какво основание замесваш в едно уравнение път, скорост и ускорение - те са с различни дименсии!

Този пик е само с един 8 битов таймер. Румен е направил чудеса в него! Прави впечатление и малкия обем памет който притежава: 512 words срещу 2048 при 628А. За сравнение моята програма за ЕДНА бобина в момента е 871 words. Имам още много трева да паса  ::)

juliang,
Напълно си прав. Това е и причината да не се опитвам да правя цяла карта на предварението. Една крива във функция от оборотите ще е достатъчна. На по късен етап може да се направи комуникация за редакцията на кривата, за да не се налага препрограмиране на целите пикове.
Разбира се горното ще е необходимо при valex, защото неговия проект е за цяло ECU.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #53 -: Декември 28, 2013, 09:19:26 am »
juliang
Мисля, че отдавна са се отказали от типа регулиране с детонационен датчик. Ако се ползва по начина, който описваш то тогава ще работи и на газ. Ще се намери оптималния ъгъл на газ по детонациите. Датчика се използва само аварийно да върне няколко градуса аванса.
koko5
Изхождам от формулата за закона  за тътя при равноускорително движение (виж справочника дето пуснах).  Ще прегледам пак формулите. Теорията не ми е най-силната страна :(
Програматора ми го разпозна като PIC16F54, аз бих сложил PIC16F628. Както писах Румен няма връзка с оборотите, няма и функция във ъгъл на завъртане, а твърдо 0..1mS.
При мен направо се въвежда таблица 12х12.

elektros

  • Гост
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #54 -: Декември 28, 2013, 10:41:55 am »
Управление основно  по детонационен датчик има при автомобилите Форд, там не е необходимо да се инсталира  аванспроцесор, но не и за останалите автомобили.  При някои модели на Опел има ръчен превключвател за октановото число, 91 и 95, там се измества ъгъла, при другите има заложен толеренс на изместването,  като предварението  става естествено само по + при задействане на детонационния датчик. Най-сигурния и ефективен начин е да се смени софтуера на чипа с горивната карта,  като оптимален вариант е да се свали, да се прочете, а корекциите да се запишат в новия....Не ти трябва ТАП, не ти прябва чип-тунинг...Няма значение на какво се кара... Забележка към модераторите- темата е за запалителни системи с управление на предварението, а не автотермия, нека колегата Кадуцеус да се съобразява с правилата на форума! И без обидни квалификации от негова страна, явно е нежеланието на останалите потребители да му обърнат полагащото му се внимание .... ;D ;D ;D
« Последна редакция: Декември 28, 2013, 10:46:07 am от elektros »

koko5

  • Гост
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #55 -: Декември 28, 2013, 11:03:42 am »
valex,

Няма как да е без функция. Най малкото ще има детонации - при някои обороти сместа ще се разпалва преди ГМТ.

Мислих си и за многоискровото запалване.... Трябва да се внимава при двигатели с две бобини(система wasted spark), тъй като може да стане така че 2-3-4тата искра да бъде след ГМТ, а тогава другия цилиндър (от двойката 1-4 или 2-3)засмуква гориво от всмукателния колектор...

формулата която изписах по горе в ексела очевидно не е пълна щот не съм дочел файла който ми даде :-\ и не съм добавил алфа-бета-гама филтрирането. Сега се мъча с него, че обясненията на сайта на мегаскърт са леко заплетени.

elektros,
Напротив оценяваме и Кадуцеус, но последното му мнение не успях да свържа с темата. Както и да е... ако се завърти пак в темата ще го помоля за коментар по предишното му мнение относно предварението. Там той каза че при вискоите обороти аванса е по голям(при употреба на неговото устройство), което ми е малко странно...


Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #56 -: Декември 28, 2013, 11:13:29 am »
 ;D ;D ;D
Електрос, не си прося внимание от никого /нямам нужда/ и ще обясня защо писах за автотермията. Колегата getca и още един двама тук явно си мислят, че всичко знаят за горенето в ДВГ, та затова реших да им дам малко инфо за размисъл. Имах доброто желание да му дам и един комплект от новите ми оптимизатори К3 за неговата газова Лада, на която си играе с аванси и плазмени запалвания - да си тества и да види с очите си. Писах му на лични преди време и дори не получих отговор - айде не иска - добре, но от възпитание поне се отговаря с две думи. Което не се случи... Това ме дразни - дебелоглавието и закостенялостта, нежеланието дори да погледнеш нещо ново и добро - а същевременно да се изказваш от последна инстанция.
Сега изясни ли се картинката?  :)
А Румен с неговите ТАП-ове има да го гоните още много време - човекът сглобява вече роботизирано, а не с поялника. С него сме приятели, защото работи практически, има успехи и потребителите са го признали. Плюс това има малко по-дълъг фитил от мен и това му е само от полза ;D Предстои да си сложа новия му софтуерен ТАП на бензиновия ми инжекцион и да стана първия с ТАП на бензин. Това се налага поради факта,  че зоновия ми оптимизатор К3 изисква доста по-висок аванс от бензиновия и детонационния датчик не може да го направи коректно. Метановата кола на Румен също е с новите ми високотемпературни К3 и той знае от собствен опит как работят в комбинация с неговия ТАП - накратко казано, невероятно добре  :)   
« Последна редакция: Декември 28, 2013, 03:48:32 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #57 -: Декември 28, 2013, 11:19:29 am »
Убил съм формулата :) Предспоследно е:
t= -V/a + SQRT(V~2/a~2  +  2*s/a)
Остава S как да се махне (макар че са равни разстоянията) коректно?

При мен многото искри са само до ГМТ. А иначе мисля, че пускането на бобините са раздалечени поне на 90 градуса.

Алфа, бета, гама са просто коефиценти на участие в общия краен израз на отделните 'производни'. Стандартно дават за алфа=90%, бета=80%, гама=10%. Точно това много ме дразни. Според мен трябва да са си по 100%.

Някой има ли друг вид ТАП, който може да се изследва? Или има данни за работата на някакъв ТАП?
« Последна редакция: Декември 28, 2013, 11:27:39 am от valex »

elektros

  • Гост
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #58 -: Декември 28, 2013, 11:19:58 am »
Аз също уважавам постиженията на Кадуцеус, но не приемам факта, че във всяка тема се опитва да ни насочи и да ни коригира по начин, удобен за него и неговите продукти... Да не коментираме факта, че и досега не  е ясно понятието ОРГОН,  и как то се свързва в нашия материален свят. Човек, който твърди, че знае тези неща, а другите са невежи туземци, изпада в смешна ситуация.... Тези аспекти от физиката са недостъпни за обикновените хора, има  такива, които са наясно, но те живеят в едни изолирани градове, които ги няма на картата, и те със сигурност не пишат в този форум....Успех на трезво мислещите!
« Последна редакция: Декември 28, 2013, 11:50:57 am от elektros »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Запалителни системи с управление на предварението
« Отговор #59 -: Декември 28, 2013, 12:56:55 pm »
juliang
Мисля, че отдавна са се отказали от типа регулиране с детонационен датчик. Ако се ползва по начина, който описваш то тогава ще работи и на газ. Ще се намери оптималния ъгъл на газ по детонациите. Датчика се използва само аварийно да върне няколко градуса аванса.
koko5
Изхождам от формулата за закона  за тътя при равноускорително движение (виж справочника дето пуснах).  Ще прегледам пак формулите. Теорията не ми е най-силната страна :(
Програматора ми го разпозна като PIC16F54, аз бих сложил PIC16F628. Както писах Румен няма връзка с оборотите, няма и функция във ъгъл на завъртане, а твърдо 0..1mS.
При мен направо се въвежда таблица 12х12.
В ЕКУ-то на колата е заложено някакво максимално предверение, което е безопасно за физическата цялост на двигателя. И според мен е направено за дуракоустойчивост. Представете си какво би станало ако ЕКУ-то може да бута аванса безкрайно напред, а детонационния датчик се повреди? За няколко км или ще разрушите мотора, или просто този мотор няма да може да запали.
А тук не засягаме положението с адаптивните корекции, които ги им във всяко ЕКУ от "по-модерните" - да кажем от времето от което са се появили пълните инжекциони. При тях ЕКУ-то само коригира таблицата с предверението (и не само) въз основа на поведението на мотора.
Примерно: за 2000 оборота и педал натиснат на 50% са приети времена на работа на бензиновите дюзи 8 мс и предверение 12 градуса. Това е записано в ROM-а на ЕКУ-то още в завода. Но ЕКУ-то не работи директно с тази таблица, а коригира тези твърди данни с едни коефициенти, които се уточняват по време на работата. Ако му се наложи да свали времената на дюзите (ламбда сондата пищи че сместа е богата), то ЕКУ-то записва "-1" като корекция в адаптивните настройки. Следващия път когато достигне тези обороти и това положение на педала, то той взима не 8 милисекунди, а 8+(-1) - твърдата стойност заложена в РОМ-а + корекцията от адаптивната настройка. Ако отново сместа е богата - адаптивната настройка става -2. И така нататък докато нещата се успокоят. Същото е и с аванса - ако 2-3- пъти аванса "изчука" при РОМ-овите стойности, ЕКУ-то си "записва в тефтера": "Т'ва дет са ми го казали в завода не е вярно, реално с това гориво дет са ми го сипали аванса трябва да се бутне с еди-колко си единици напред/назад)".
И сега стигаме до положението "сложихме газ, но нямаме ТАП". Какво става с адаптивните настройки, сещате ли се? ЕКУ-то няма никаква представа, че мотора работи с друго гориво. Досега сме карали на бензин, в адаптивните настройки са сметнати корекциите, осигуряващи икономично и бездетонационно горене НА БЕНЗИН. Превключвате на газ и се почва следното:
"Хммм... сместа по таблица+адаптивна корекция ми е бедна/богата (така ми казва ламбда сондата)... я да пипна малко времената на дюзите. Д*ба... пак е богата, тая таблица май не е вярна или тъпия ми собственик е сипал скапано гориво... я да пипна още малко.... и още малко... Опа... стигнах максималното отклонение по адаптивни настройки, което ми е зададено от производителя . Ми толкова мога, толкова правя - записвам минимални времена на бензиновата дюза. Каквото можах - направих.
Я сега да си поиграя с аванса. По РОМ таблица е 12 градуса, докато карах съм разбрал че е добре да е 14 градуса. Я да го направя 15 да видя как ще се държи мотора... А ... няма детонация. Ами на 16? Ихааа... още няма. 17? 18? .... 25? Е*ати кефа, достигнах макс предварение и тоя бензин не проявява склонност за детонации. Идеално - оставям го така. Явно собственика е сипал някой 100 октанов бензин."
Така си "разсъждава" ЕКУ-то, докато е в блажено неведение, че реално мотора гори не бензин ами газ, и че това колко бедна или богата ще е сместа не зависи от бензиновите дюзи, ами от болта на изпарителя, дето не е в негова власт.
И жестоката истина го налетява като товарен влак в момента в който водача обърне от газ на бензин... Всички корекции дето са записани в адаптивните настройки и са разпипани тотално от самото ЕКУ докато се е опитвало да оптимизра работата при работа на газ в момента при работа на бензин са тотално сбъркани, неадекватни на условията и трябва да се изчисляват наново.
Олях се... но се надявям да схващате какво става в ЕКУ-то.
Аре, с богата/бедна смес няма какво толкова да се направи, но с аванса ТАП-а прави чудеса. Първо успява да прескочи заложената от производителя бариера за издърпване на предварението извън заложените (заради безопасността на мотора) ограничения на ЕКУ-то, и второ - при добра настройка ще успее да позволи на ЕКУ-то да не разпипа до безобразие таблицата за работа на бензин.