Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Запалителни системи

Запалителни системи с управление на предварението

(1/17) > >>

vdomov:
http://www.electronics.gompy.net/cdi/ Programmable CDI / TCI

fever_wits:
Здравей Altium,
някоя от идеите успял ли си да я вградиш успешно?
Става дума за двуцилиндров двигател от Фият 126, имам преработено делко от Пасат 2, бубина и комутатор (пак от Пасат 2) , и търся решение да монтирам електроника в която да опиша зависимостта между обороти и ъгъла който определя момента на подаване на искрата.

Идеята е, че решения от типа Mega* нещо си е безсмислено, защото 1-во че компютрите струват повече от колата и 2-ро, че там зависимостта е ъгъл, обороти и вакум. Което доста ще усложни ни настройването на самия компютър.
Във форума на Рено, видях, че има кой да изработва, но нямам дотъп да набивам сам настройки.
ТУК има интересно решение, но цената е висока и няма гаранция дали ще стане.

getca:
Здрасти, fever_wits... за да стане това, което искаш трябва първо да знаеш характеристиките на оригиналния регулатор на ДВГто, който е механичен - центробежен. Аванс процесорът от посочения линк може и да ти свърши работа, но максималния ъгъл ми се струва леко ограничен. Това зависи от максималните обороти на твоя двигател и режимите на работа. При променлив товар е добре авансът да зависи и от вакуума, като може и без това, но ще има загуба на мощност, преразход на гориво и т.н.
Принципно регулатор на аванса във функция от оборотите може да се направи, но не си струва при положение, че има готови продукти. Още повече ако не си на ти с електрониката и съвременната елементна база. Съществуват и по-прости аналогови схеми, които имат предимството на плавно регулиране, но са по-капризни към настройка. При цифровите, базирани на микропроцесори винаги има някаква стъпка на дискретизация, но пък няма настройки. В крайна сметка ти си решаваш.
Ето ти линк http://www.iveco.org/download/126p/docs/knijka/ с книжка за Fiat126p, долу прикачвам отрезка с данни за оригиналната запалителна система(стр.6). За въпросното ДВГ са дадени максимални 4500об/мин и оригинално липсва вакуумен регулатор на аванса. Не е дадена кривата на изменение на предварението във функция от оборотите, така че ще трябва да я откриеш някак си.

fever_wits:
Имам свалена зависимостта между ъгъл на запалване и обороти, въпроса е елементарна електроника. Нещо на което да си набия данните, да има евентуално COM порт, да мога да ги програмирам. Иначе стробоскоп имам, мога да си намеря оборотомер, мисля даже и да сложа временно детонационен датчик, да го свържа към един светодиод , за да мога да коригирам кривата ако навляза в режим на детонации.

Въпроса опира до хардуера.

fever_wits:
Здравейте,
след близо година като цяло се ориентирах към това решение http://www.electronics.gompy.net/cdi/
В момента става дума за двигател на ВАЗ 2101, 12003, на който в момента се прави почти основен ремонт. Имам графики както за зависимост ъгъл - обороти, така и вакум - обороти (това ще си е механично за сега)
Спрямо руската схема има и плюсове има и минуси, поне на теория. В случая голям минус поне за мен е че не мога да сменям режима. Голям плюс е че има обратна връзка с компютъра, т.е. вади данни в движение колко оборота и колко ъгъл е отклонил. Със стробоскоп лесно може да се направи проверка дали е вярно.
 
Търся колега от Варна или Шумен, който може да ми помогне с програматор, в смисъл да, да му дам чипа и да го налее. Когато имам някакви резултати ще пиша :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия