Автор Тема: Турбонатор (завихрител на въздуха)  (Прочетена 131863 пъти)

icrow

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #90 -: Август 30, 2011, 06:00:28 pm »
Не мисля, че ще е по добре входящия диаметър да е по малък от изходящия. Първо защото ще има по-голямо входящо съпротивление. Второ, когато имаме конус при завихрянето  и излизане от по тясната страна би трябвало въздуха да излезе с доста по голяма скорост, което мисля, че имаше отношение към оргонизирането на флуида. Обратното си го представям като спирачка на потока.

brevis

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #91 -: Септември 29, 2011, 10:51:38 am »
Колега EDM eleсtronics, как са резултатите след горе-долу месец с турбонатора на колекторите? Аз още чакам заварчика,че нещо не събирам кураж да дебютирам точно на моя двигател
« Последна редакция: Септември 29, 2011, 10:53:14 am от brevis »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 544
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #92 -: Септември 29, 2011, 11:08:27 am »
Последните ми измервания на разхода при дълъг преход от 800-900 км не са добри. Но прехода беше извънградско с по-голяма скорост по магистралата около 110-120 км/ч, после само планински преход, завои, нагорнища, много дупки, много каране на ІІ и ІІІ предавки, черни пътища, пътища за джипове и т.н. и в крайна сметка разходът ми е над 5/100 дизел. по рано, при културно шофиране беше под 4/100.

С турбонаторите се усеща осезаемо покачване на мощността, но не съм сигурен още, че ми дава икономия. Един път, че са малко замерванията ми, и на второ място си мисля, че може турбонатора да намаля дебита на въздуха и от там да се обогатява сместа, което води до по-големия ряз, ама не съм сигурен, не съм специалист по ДВГ, само така предполагам.

Възнамерявам да покарам още малко така с турбонаторите, да засека пак, а после да ги махна и да видя как е без тях. Не минавам много километри с колата, най-много 1 000 на месец, затова бавно стават измерванията при мен.

В крайна сметка не давам още категоричен отговор има ли файда или не.

Иначе колега, не ти трябва заварчик. Това се запоява с обикновена газова горелка - писалка. Там на снимките се вижда как съм реализирал турбонаторите. Но при мен само така може. Иначе бих направил яйцевиден турбонатор на Шаубергер /медно  сърце/ и конус от медна ламарина, но това при условие, че филтъра е далече от колектора.

Поздрави!

brevis

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #93 -: Септември 29, 2011, 08:18:04 pm »
Този начин на изработка, който си избрал, пропуска в пъти повече въздух, отколкото яйцето. Ако имаш съмнения, че сега ти намалява дебита, то при другият вариант, мисля, че ще има много повече съпротивление на възд. поток. Чисто мое мнение !
« Последна редакция: Септември 30, 2011, 10:17:29 am от brevis »

icrow

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #94 -: Октомври 04, 2011, 11:17:04 pm »
Колеги, някой пробвал ли е да слага завихрител на ауспуха с цел по лесно изпразване на отделителната система?

koce93

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #95 -: Октомври 05, 2011, 04:32:22 pm »
Колега отделителна система е при човека, тук е изпускателна система. На въпроса аз мисля, че всяко нещо поставено на ауспуха ще намали процеса на издухване на газовете. Защо мислите състезателните мотори и коли карат без ауспуси, за да нямат загуби по трасето на издухване, от там и по голяма мощност на двигателя. Дали ще излизат газовете направо или завихрени на ляво или на дясно според мен няма никакво значение. Успех.

icrow

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #96 -: Октомври 05, 2011, 07:30:58 pm »
 ;D Вярно изобщо не съм се усетил,  а иначе, както помага на въздуха да пълни цилиндрите, така би трябвло да помага за изпразването на тръбите и гърнетата, може би като водовъртеж.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 544
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #97 -: Октомври 05, 2011, 08:10:18 pm »
Данни от последното ми засичане:

880 км с 36 л нафта, което прави 4,1 л/100 км. Това всъщност е зверско каране: много градско, магистрала със 120 км/ч, много балкански път, завои, черни пътища, ІІ-ІІІ предавки по завои с много дупки, доста време работа на двигателя на място и т.н.

Това за мен е много добре. Без магнитния концентратор и турбонатора, които всъщност са причината за този разход, нормално щеше да ми изгори при този тип каране около 5,2 - 5,5 л/100 км.

Излиза, че предишните ми замервания при културно, нтормално шофиране са около 3,75 л/ 100 км.
Колата е Голф-ІІ/1986 г., ІV скорости, т.е. 25 год. Мислех да я бракувам, ама при тия показатели как да го направя........ :D.

Смело мога да заявя, че имам икономия най-малко 27 %. Използвам магитен концентратор с 20 неодимови магнита по 3,5 кг и турбонатори, които съм показал по-напред в темата.


Поздрави!

vitan

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #98 -: Октомври 05, 2011, 08:18:07 pm »
Яко ве :) Удари още една засечка на по-студено време.
Намисли една цена за модване на кола, която е от твоята стара генерация :) Има още хляб в тях.

icrow

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #99 -: Октомври 05, 2011, 11:24:22 pm »
Поздравления! От опитите ми до тук с дизел съм постигнал най-добри резултати, най вече в увеличаване на мощността.

vess

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #100 -: Ноември 25, 2011, 12:59:19 am »
Колега отделителна система е при човека, тук е изпускателна система. На въпроса аз мисля, че всяко нещо поставено на ауспуха ще намали процеса на издухване на газовете. Защо мислите състезателните мотори и коли карат без ауспуси, за да нямат загуби по трасето на издухване, от там и по голяма мощност на двигателя. Дали ще излизат газовете направо или завихрени на ляво или на дясно според мен няма никакво значение. Успех.

Не е без значение изпускателната система. Не е случайна разликата при използване на различно извеждане на отработените газове.
Примерни конфигурации за 4 цил. двигател. След изпускателния колектор 4-към-1 тръба и 4-към-2-към-1 тръба. И там завихрянето на потока е от значение.
Единия е по добър при големи обороти и малка дистанция (като при драг рейсинг ...градско, светофар до светофар ).
Другия при постоянно натоварване в средата и нагоре (като при каране на писта ...извънгардско, дълъг път)
Редактирам се, че се губи контекста.
4-1 - драг
4-2-1 - писта
Значение има и дължината на тръба преди преход.
Братята хамериканци с мускулестите коли (приложимо при всеки автомобил) изстискват с една У образна тръба и клапанче ...а през нормалния изход -тръби заглушители...а направо навън.
Значи по-бързото отвеждане дава сила още.
Бегъл пример също е премахването на "заминал" катализатор. Осезаема разлика (подобрение) след поставяне на обикновена права тръба.

За да не е съвсем празно от смисъл това мнение, виждам разлика в монтажа от мнение 78
http://mazeto.net/index.php/topic,239.msg31777.html#msg31777
и монтажа тук:
http://www.fuelsavers.com.au/CarKit.htm

От малко към голямо разстояние между стените по посока на движение на потока.
« Последна редакция: Ноември 25, 2011, 01:29:13 am от vess »

barekov1

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #101 -: Ноември 25, 2011, 11:48:00 am »
Анкета: Какви са резултатите от ползването на турбонатор?

Моля гласувайте!
« Последна редакция: Ноември 26, 2011, 03:54:10 pm от Altium »

icrow

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #102 -: Ноември 25, 2011, 12:07:07 pm »
На стария ми форд още като го бях взел имаше дупка на двцевката и от безаричие карах така оловин година,  :D след което отидох да ми я сменят и имаше доста осезаема разлика в набирането мотора беше малък 1.3, така че изпускателния тракт е доста важен за добрата работа на ДВГ, както и кумина на на печката.  ;D

brevis

  • Гост
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #103 -: Ноември 27, 2011, 11:19:35 am »
Монтажът на пластините в оригинала е обратен-широката част е отзад
Констатирах го отдавана, ама на колегата като му сваля 1 литър?  ;D ;D ;D

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Турбонатор (завихрител на въздуха)
« Отговор #104 -: Ноември 27, 2011, 11:41:03 am »
В аспуха примерно се губи между 6 до 10 конски сили от полезната мощност на двигателя. При подобрение се качва мощността на двигателя. Тава са елементарни неща.