Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Системи за обработка на въздуха и горивото
Турбонатор (завихрител на въздуха)
caduceus:
Колеги,
минах над 1400 км, остават още около 200 да довърша нещата. Определено разходът на колата с комбинация оптимизатор + турбонатор от новия тип е под 6/100, някъде около 5.4-5.5 л. Това е с пет човека и багаж /към 500 кг общо/, по магистрала 120-130 и около 50 км градско вътре в общите километри. Климатик през повече от половината път и зимни гуми утежняват положението допълнително. По-точно ще се определи като приключа с теста - до няколко дни. Бензинът е А95, обикновен от Ромпетрол и ОМВ.
За сравнение колко е голям ефекта, вижте разхода на подобна неъпгрейдвана кола - с около 2 л. нагоре. Инфо от тази тема:
http://file.citroen-bg.net/forum/viewtopic.php?f=57&t=19715&start=30
Данните ми са все още междинни, обаче стана ясно, че по-надолу е трудно без корекции в електрониката /намаляване на подаването на гориво и увеличаване на предварението с цел частичен автотермичен режим при азотен цикъл/. Поне при бензин е така, при газ може би има начин софтуерно или с ТАП. Малко снимки на пъвоначалния леко първобитен вариант :) :
http://prikachi.com/images/399/4732399E.jpg
http://prikachi.com/images/400/4732400e.jpg
http://prikachi.com/images/401/4732401b.jpg
http://prikachi.com/images/402/4732402X.jpg
http://prikachi.com/images/403/4732403c.jpg
Сглобена, кутията на възд. филтър изглежда нормална:
http://prikachi.com/images/416/4732416p.jpg
Има още терен за подобряване на устойството - конусни тръби, помедняване и посребряване вътре, оптимизиране на размерите и формата, засилване на синтеза чрез различни методи. С това ще му вдигна нагоре ефективността, но принципът е тоя без съмнение.
Поздрави
icrow:
Тази мрежичка ми се вижда доста плътна и ми се струва, че доста намалява дебита, от което може би МАФ-а ти отчита по-малко постъпил въздух, и за това компютъра пуска по малко гориво.
caduceus:
Тогава обаче колата щеше да върви по-спънато, а тя си има мощност. Мрежичката е доста пропусклива и с немалки дупки. Сечението е намалено около 2 пъти поради местата между тръбите и дебелината им, но това не пречи. При истинският прототип стените ще са тънки и конусни, между тях ще има пълнител, а завихрителите ще са в областта на тръбите малко преди изходния край. Тогава се надявам съвсем да няма съпротивление и да липсва защитната мрежичка :)
icrow:
Можеш да пробваш да измериш стойностите на МАФ или МАП (не знам с какво си, но измерването е горе долу същото) и да видиш примерно при 2000 оборота със и без мрежичката. А и твоя двигател е оргонизиран все пак. Можеш да проваш на някоя друга кола да видиш дали ще се спъне. ;D
caduceus:
В момента правя за един приятел такъв тестов турбонатор, ще видим на неговата кола какво ще покаже като ефект. За всички които искат да си спретнат такъв обяснявам как се прави първобитният вариант, с подръчни материали.
1. Вземате около 5-6 м. прозрачно, обикновено пластмасово маркуче Ф 6-7мм., не съм го мерил с микрометър - продава се по железариите
2. Отрязвате едно парче горе-долу 20 см и го навивате на една химикалка - клечка, тя е с подобен диаметър. Навивайте леко, един пълен оборот, надясно /от вас навън по часовниковата стрелка/. Прикрепвате с тиксо да не шава , режете излишното ако стърчи от изхода /след края на химикалката/.
3. Режете още пет такива парчета, намотавате до първото плътно, но без да се приплесква много сечението /т.е.не зверски :)/ Малко тиксо за фиксиране. Първият концентричен ред е готов.
4. Повтаряте операциите 2 и 3, но с по-дълги парчета маркуч - вече диаметърът е нараснал. Имате втори концентричен ред с повече бройки маркучета. След това правите пак така трети, последен ред. Облепвате цялата чудесия с тиксо да не шава.
5. Режете от медна ламаринка тесни правоъгълници горе-долу 20-30 мм/ 5-6 мм и ги усуквате осово така, че въздухът да върви въртейки се по канала надясно /както е и посоката на въртене на маркучите/. Получават се осови завихрители, които натиквате във входа на турбонатора. Може пластинките да са леко уширени към входа за да се заклещят и да не слизат по тръбите.
6. Набутвате смело готовото изделие във въздуховода след филтъра. При гаражно изпълнение като това е добре да се сложи и предпазна мрежичка да не влезе някой засмукан хлабав завихрител в мотора.
Цялата идея е въздухът да се върти в системата двойноциклично и надясно - един път по оста, втори път като спирала. Идеалният случай е тръбите да са конусни и с диаматнитни материали вътре за катализатор, за да стане синтез и натрупване на оргон в потока въздух. За да е по-пълно насищането потокът се разделя на много части, затова са и толкова тръбички. Така изпълнено нещото работи примерно на 50-60 %, но пък е лесно направимо.
Дано е станало ясно - погледнете пак снимките за сверка. Желая успех при изработката! Имайте предвид, че цялата работа излиза около 60 мм в диаметър и затова аз съм я сложил в кутията на филтъра, където тръбата плавно се стеснява от 65-70мм до 50-55 и турбонаторът се самозаклещва прекрасно ;D
Поздрави
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия