Алтернативни енергоизточници > Toroidal Power Unit - Steven Mark

TPU Стивън Марк и др.

<< < (2/8) > >>

velstar:
Знам, че липсата на драйвъри ще ви учуди. Истината е, че директния начин на управление не е толкова лош. От симулациите които направих с Altium Designer 6, на управление с драйвъри и директно както в случая, показаната разлика в стръмнстта на импулсите бе сравнително малка. Реших че не е рентабилно, за малкото подобрение на импулсите да използвам драйвери. Този начин на управление се използва и от Jnaudin, за някои от схемите им, за генериране на импулси. С  помоща на ускоряващите кондензатори, които добавих допълнително, се постигна стръмност на импулсите при симулациите, за по тесен честотен обхват, почти като на управлението с драйвъри.  Ако не ви харесва този начин на управление, имам и варианта  с драйвъри. Тук по важно за мен, бе да избера по добър ключов транзистор. Тази схема е с мосфет транзистори IRFP460,  които имат  интервал от  време за пълно запушване, от порядъка на 33 до  90ns. След като направих платката, заработи без да се повреди транзистор. В търсене да подобря параметрите на импулсите, изпробвах варианта с биполярен транзистор, пригоден специално за работа в ключов режим с индуктивни товари. Смених мосфетите с BU508AF, за който дават интервал от  време за пълно запушване, от порядъка на микросекунди, oсвен това и максималното обратно напрежение което може да понесе на колекторния преход е до 1500V! Недостатъка е че, биполярните транзистори са склонни да проявят осцилации, от рекомбнацията на електрони и дупки в PN прехода. Още по добър вариант е схемата изградена с драйвъри и транзисторите BU508AF, показана на снимките, при която също са предвидени ускоряващи кондензатори. Те, не са задължителни и винаги може да се премахнат от платката. По въпроса за R10-веригата, мога да кажа че това е вход,  чрез който микроконтролера следи изхода на ТПУ –то. Програмата за микрокотролера я имам в два варианта. Първия вариант съм го написал на езика С, който е за ръчно избиране на честотие от бутоните и запаметяването им в EEPROM паметта, когато се натиснат двата заедно. Този вариант е с ограничен честотен обхват, но напълно покрива нужните честоти при които се проявява ефекрта. Втория вариант на програмата съм го написал на Асемблер и  е със възможност да си тъси честотие автоматично, като следи изхода на ТПУ –то и при поява на напрежение над зададена стойност, микроконтролера спира да сканира и съхранява данните за честотите в EEPROM паметта. Не съм предвидил програмата да променя коефициента на запълване, но мога да го направя, като имам свободно време.  :)

EDM electronics:
Ето го и втория Стивън Марк:  http://www.youtube.com/watch?v=neiOQgYw_Qc&feature=player_embedded

Видеото не е за изтърване!!!


vitan:
Има логика в твоята обратна връзка, но аз бих пускал честота от честотния си синтезатор (имам, какво да правя :) ) А следенето бих го правил ръчно, за по-сигурно. Но и при теб изглежда добре.

Ускоряващите кондензатори са за биполярни транзистори по принцип. А ако нещо ще ти гърми - в момента това първо ще е MCU-то. Няма да издържи по мощност. А с тия кондензатори помагаш да се прехвърлят пикове към него и това се явява допълнително натоварване. При тези честоти 5 килохерца транзисторите не са толкова важни! По-важно е правилното управление.... Не ти давам акъл какво да правиш, ти си решаваш за всичко.

velstar:
Благодаря Vitan. Аз открих недостатък, в този начин на управление и вече обмислям друг вариант на схемата.  Смятам, да я направя с три микроконтролера, за да може всяка честота да е с независимо управление и задължително ще има драйвъри за крайните транзистори. Микроконтролерите ще си комуникират през I2C шина, в случай че се наложи да има синхронност на импулсите. Имам и други идеи, като например да изпозлвам високо захранващо напрежение, което да накъсвам през разрядник, на Никола Тесла, но не знам как ще управлявам трите честоти, ако е общо захранването.

velstar:
Новата схема за захранване на TPU е вече готова. Проектирал съм я с три микроконтролера, с цел да получа три независими една от друга честоти. Също така честотната лента и броя на стъпките  ще се увеличат значително, поради намаления брой изходи за управление, от три на един. Ако се наложи импулсите да се синхронизират, това ще става чрез I2C шина, oсъществена чрез изводи PGC и PGD. Други предимства спрямо предишните ми схеми са, програмно oсъществената, независима широчинно импулсна модулация, на всяка една от честотите. Всички параметри на импулсите ще могат да се променят ръчно от бутоните и да се запаметяват в EEPROM паметта. За управлението на мосфет транзисторите използвам бързи драйвери, с възможност за превключване от порядъка на 25 - 35ns. Държа да подчертая че не трябва да се слагат допълнителни диоди за защита на транзисторите, от високоволтовите пикове, защото именно те играят основната роля за работата на TPU- то и не трябва да се шунтират!  Схемата стана сложна и скъпа, но напълно ще покрива всички изисквания за откриване на точните честоти.   :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия