Автор Тема: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)  (Прочетена 183128 пъти)

vitan

  • Гост
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #75 -: Ноември 02, 2009, 02:56:56 pm »
Най-добре първо посмятай необходимото сечение за дебел проводник. После прецени колко от тънките. За цилиндър можеш да използваш парче от PVC тръба за парно (по-голям диаметър), но за студена вода. Ако можеш да се бръкнеш - с дебел проводник 2-3-4 мм е по-удобно.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #76 -: Ноември 05, 2009, 07:34:32 pm »
И така, резултати след първите експериимнти са нулеви.
Захраних бобините с 40V и се въртях около 0,8094495MHz (чийто 4-ти хармоник е NMR на желязото). При 40 волта захранване се получават много големи пикове, волтметъра не ги хваща, но теоретично тряба да са малко над 500V. При бобина A, където честотата е 3 пъти по-висока от останалите доближавайки железен предмен на 0.5-1мм се получава волтова дъга и се затопля много бързо. Проводникът не е топъл пипайки изолацията но при допир на оголена част пристът ми направо започва да съска като на скара :D (явно има микровилнови и СВЧ хармоници).

Експериментите продължават! Ще си играя с тези бобини, но смятм да навия нови от сноп лакирани проводници. Като цяло цъкането е генератора е голяма играчка потчи невъзможно е да се превърти еди диапазон от 1мхз със стъпка 1Hz.

Не мога да разбера от автора на проекта какво има в предвид. Пиковете ли трябва да са 300V или  напрежението с което трябва да захраня бобините?
Някой ако има информация за електромотора при който се наблюдава "ефекта на Аспен" да споделя. От него мисля да черпя информация, как подяволие се завихря тоз етер.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #77 -: Ноември 05, 2009, 09:11:35 pm »
Започвам да осъзнавам колко много неизвестни има. Ще трябва да се запозная по-добре с Новата Физика, теорията за етера и т.н. за да знам какво точно ми трябва за да получа мечтаното завихряне. В работата на устройството съм 100% сигурен!

vitan

  • Гост
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #78 -: Ноември 05, 2009, 09:59:05 pm »
В работата на устройството съм 100% сигурен!
Е ми и аз, за какво ти бутам рамо...
Не ти трябва много-много теория, защото ти е даден принципа. Аз като я знам та к'во? Въпроса е в напсването на параметрите. Другото е еднополярни импулси с определена синхронизация. Синхронизацията ти я даде EDM_electronics, а другото някак ще го измислим :)

vitan

  • Гост
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #79 -: Ноември 07, 2009, 10:41:54 am »
Радко, забравих да спомена, че освен, че бобините трябва да са максимално еднакви, трябва да са навити в една и съща посока. Едва ли има значение дали срещу часовниковата стрелка или по нейна посока. Пък може да има, знае ли човек. След това имаш 3 проби:
- всички начала на бобините да сочат центъра на пирамидата;
- всички начала на бобините да сочат ъглите на пирамидата;
- всички начала на бобините да сочат върха на пирамидата;

Така имаш 3 различни начини на завихряне на Етера, а бобините са някакви въртящи се витла. Представи си, че той е вода, която пада отгоре. Геометрично ще се получат 3 различни завихряния.

Дори сега с малката постановка можеш да направиш някакви експерименти. :)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #80 -: Ноември 07, 2009, 10:56:37 am »
Посоката на навиване на самите бобини е едно на ръка, и според мен може да има значение (имаше хубава графика на 3 торнадо вихъра, които образуват един голям). Може да има значение посоката на завихреното магнитно поле.

Както знаем има два варианта за екстракция на енергия (взаимодействие с неутриното). Единият са импулсните системи (Тесла), другият е въртящо се магнитно поле (торсионно поле?)- центробежни сили.

При въртящите се полета е възможно да има значение посоката на въртене на полето.

vitan

  • Гост
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #81 -: Ноември 07, 2009, 12:45:52 pm »
Посоката на навиване на самите бобини е едно на ръка, и според мен може да има значение (имаше хубава графика на 3 торнадо вихъра, които образуват един голям). Може да има значение посоката на завихреното магнитно поле.
.....
При въртящите се полета е възможно да има значение посоката на въртене на полето.
Еми посоката на завихряне е свързана с посоката на навиване (на бобините). И съответно посоката на въртене на полето е вързана с посоката на навиване :)

Обаче освен с посоката на навиване се появяват и още варианти с посоката на подаваните импулси... играчка да искаш.  8)
« Последна редакция: Ноември 07, 2009, 12:48:09 pm от vitan »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #82 -: Ноември 07, 2009, 03:03:48 pm »
Здравейте.
Бобините са навити по часовниковата стралка, и са захранени така че N полюсите им сочат към центъра, всичко е направено с точност до милиметъра.
Имамаме за решаване следните проблеми:
1. С какви ВЧ транзистори за управлявам пикове (при 300V) които ще са над 1kV? Ако е речено и до лампи ще се опре, но нямам никакъв опит с тях.
2. Незнаем какъв е токът който е необходим да протече през бобините, т.е. с каква индуктивност са.

А и мойта (последна) схемка си работи безотказно.
Схемата на EDM има и контрол на коефицента на запълване, но ме притеснява че е с RC групи, а дори и най многооборотния потенциометър няма особенна прецизност.

Другото което ме притеснява е че във постовете на автора има противоречаща си информация. Веднъж се пише за спусъчни намотки, а по-нъсно се казва, че такива не са необходими в неговото устройство.

Ще анализирам още веднъж постовете на сверикс и после се захващам за работа.

mi68

  • Гост
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #83 -: Ноември 07, 2009, 03:28:15 pm »
Индуктивноста измери с цифров мултимер за индуктивност. После X=w.L определяш съпротивлението(това е ъглова честота),като знаеш напрежението по з-н на Ом определяш тока. Ако е 1ком при 300В токът е 0,3А. Този ток може да се постигне с радио-лампи без проблем.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #84 -: Ноември 07, 2009, 05:11:17 pm »
Представям си с радиолампи какъв ще е обема, а и кой век сме?

MOSFEET-ти за около 1kV - бол, ширпотреба са. Има и по-нагоре ама са малко по-скъпи, като стигнем до IGBT до към 5 kV.

Но има и по-елегантно схемно решение, да се отреже или да не се допусне пика, но човек го разбира и научава като изгори една шепа MOSFEET-ти  ;D, а има и трето или четвърто решение - "съставен транзистор".

Радко, кое не ти харесва в това че регулираш широчината на импулса с тример, тя точност в пикосекунди не е необходима. Започва се от нула и така се вдига ширината на импулса, като се съблюдава тока, или там колкото да не гръмнат крайните транзистори. Но теорията е такава, още от Тесла, че не ни трябват широки импулси, напротив много тесни, няма да нагряваме бобините я, а ако искаме по-големи мощности ще вдигаме честотата, защото от сметките на Тесла разбрах, че изчислява мощността на краткия импулс, после го умножава по броя на повторенията, т.е. честотата и получава мощността или с други думи средната стойност на мощността, макар че и ниски честоти като 5 kHz са достатъчни - поне това разбрах от клипа на Стивън Марк.

И накрая, може да е травиално, но ще подчертая че тези високи напрежения са задължителни ако човек иска да постигне нещо, с напрежения от рода 12-20-50 V според мен няма възможност да се "бъзикне" етера.
« Последна редакция: Ноември 07, 2009, 05:16:12 pm от EDM electronics »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #85 -: Ноември 07, 2009, 05:42:29 pm »
Ами бобината не трябва да грее ако е изчислен импеданса й за дадената честота. В моя случай смятам да сложа парчета от феритна антена за да вдигна индуктивността на мойте бобини и ще пробвам с по-високи напрежения - 120V, после и с 300V с грец от мрежата.
Има вероятнот да опаткам мосфетите ама поне ще е забавно. :D

EDM схематати е добра но не прави нещо по-различно от мойта. с тази разлика че в изхода е добавен един разрешаващ мултивибратор. По интелигентното решение според мен е по-някакъв начин да се регулира коефицента на запълване във функция от честотата а не да си е автономно звено. Освен това и тя като мойта е асинхронна, което според мен може и да е проблем.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #86 -: Ноември 07, 2009, 06:13:55 pm »

 Преди да ти отговоря на последния пост ще кажа, че не си натрапвам схемата, ти естествено прави това което искаш и смяташ за добре.

Най-голямата грешка ще е ако сложиш сърцевина в бобината, още повече да и увеличаваш индуктивността, напротив търси начини да я намалиш, а това става по два начина: по-малък брой навивки и на второ място по-дебела жица, ще питаш - що? ; ми много просто, трябва ни ГОЛЯМА МОЩНОСТ - НО на краткия импулс, т.е. голям импулсен ток. Най-важното е да можеш да регулираш ширината на импулса за да е съпоставима мощността на импулса с възможностите на управляващия транзистор. Тесла си е чукал главата как да намалява индуктивността на бобините и това му е бил най-големия тормоз. Ще питаш ми що - защото е искал голяма мощност в много кратък импулс на първо място и на второ е искал да работи на по-високи честоти, пак ще питаш защо, отговора е ми за още по-големи мощности, та нали Тесла постоянно е набивал в главите предимствата на високата честота, е как да се работи на високи честоти с големи индуктивности.

И друго, виж ония тороид на Стивън Марк дето е разголен, виждаш ли му ДЕБЕЛИТЕ управляващи намотки, и това че са с малко навивки.

  Идеята да захраниш с изправено напрежение от мрежата 320 V, никак не е добра, вече веднъж го споменах. Големи мощности са, и най-малката грешчица и всичко ще стане на парчета.

В момента правя инвертор пуш-пул от 12 V на 3 000 V или на 200-300 V, колкото навиеш на вторичната. Ще има възможност при него да си ограничиш тока и ще ти клекне напрежението, и няма да ти се стовари цялата мощност на мрежата. Още щом налепя платката и доизчистя подробностите ще публикувам и схемата и платката, готова за отпечатване на принтер. Ако имаш търпение и желание ще я дръпнеш и ще я направиш за експерименти е идеална.

Индуктивността можеш да измериш най-лесно с уред или да изчислиш по формула за еднослойната бобина, но какво от това, после трябва да тръгнеш да изчисляваш напрежението, тока, коефициента на зъпълване, а няма ли да е по-добре да си спестиш тези изчислеия и просто да регулираш коефициента на запълване така, че нищо да не гърми, хайде поне от втория път, щото първия винаги гърми.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #87 -: Ноември 07, 2009, 07:47:05 pm »
Ето къде бил ключа за баратака. Ами пак мога да ползвам напрежение от мрежата само че преди филтровия кондензатор ще сложа само един 5-10W ограничаващ резистор. Да ограничава тока.

Другото за което се сещам е да навия 4 повишаващи трансформатора от феритни пръстени, чийто вторични намотки да са свързани към съответните бобини на тпу-то. Но загубите във ферита е възможно да са значителни при по-високи честоти.

Смятам на 1-во време на реализирам второто, като ще навия нови бифилярни бобини за ТПУ-то от по-дебел проводник с възможност за добавяне на споменатата закъснителна верига - железен дросел.

hhristov

  • Гост
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #88 -: Януари 01, 2010, 12:16:59 pm »
 ;D работя по същия проблем желая ви успех

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект - Етерен вихър (тетраедърно TPU)
« Отговор #89 -: Януари 04, 2010, 11:53:54 am »
Здравей!
Бях решил да не пиша но ето до къде съм я докарал.

Ще пробвам да пулсирам 4те бобини през искрища.
Сега навивам нови трансформатори, тъй като използвах такива от ATX захранване - IE33 а 500 волтовите пикове се оказват недостатъчни за поддържане на стабилен разряд.
На много места чета че това устройство се пулсира не толкова с ток колкото напрежение.

Същевременно пулсирам и кръгово тпу преди да развалям установките, също така ползвам и схемата за пулсиране на бойс със 3-те честоти с дефазиране м/у тях.
Другия проблем който срешам според мен е, че трябва да се поддържа разряда еднопосочно, т.е. пулсираната бобина да няма възможност да се разрежда през искрището, което според мен е възможно да се постигне само с лампов диод. Тъй като поупроводниковите имат много паразитни параметри и са бавни.

Но ако и това не стане вече ще бягам към лампи.

Успех! Очаквайте скоро резултати. ;)