Алтернативни енергоизточници > Електромагнитни и импулсни мотори И генератори

Самозахранващ се мотор-генератор тип Adams

(1/1)

lz1ico:
Да ама при мен не се получи. Схемата е тривиална няма да я обяснявам отново.
Успоредно на батерията включих кондензатор 10000uF , след като откачих батерията и всичко спира за не повече от 1-2 секунди. Нещо има особенно в бобините, руснака пише че била за 24В от реле, аз ползвам 12В от електрическа брава.
Значи това е двигател, който се води свръх икономичен, с добавяне на диод става още по-икономичен, но при мен не се самозахранва.

coke2k:
То това е по скоро въртележка, а не мотор (много малък въртящ момент нищожен дори). Аз доста време си играх с различни вариАнти на тези въртележки и от обратна индукция не съм успявал да получа самозадвижване. Всички моделчета, които съм правил са с с много добра и прЕцизна изработка т.е. изключвам абсолютно механична некадърност.   Въртенето е само с една единствена цел - комутация на тока през бобинките. Мога да кажа само , че колкото са по слаби магнитчетата толкова по добър ефект има от към обратна индукция , а колкото са по-силни, толкова по-високи обороти достига въртележката. С обратна зависимост е масата на ротора  - малка маса  -  добре. Голяма маса -  зле. С използването на МУК резултатите са по добри от колкото транзистор, но МУК-а прави нагар за съжаление. Добре е също да се използват  високоиндуктивни бобинки- просто консумацията е по-малка и позволява по-бавно разреждане на кондензаторите и по удобно за измерване. Добавянето на товар към изхода (даже и късо) понякога води до увеличаване на оборотите , но не и на мощността. В общи линии това са ефектите които аз съм наблюдавал , дано да са полезни на  тези които се занимават с този тип мотори.
Поздрави

madsatbg:

--- Цитат на: coke2k в Октомври 13, 2011, 08:05:01 pm ---... Аз доста време си играх с различни вариянти на тези въртележки и от обратна индукция не съм успявал да получа самозадвижване....С използването на МУК резултатите са по добри от колкото транзистор, но МУК-а прави нагар за съжаление. ..
Поздрави

--- Край на цитат ---

Здравей coke2k,
От известно време са забавлявам със подобна "въртележка".
Дай идея за по мощна рийд ампула, имаш ли идея за какви максимални токове има?
Максималното което намерих бе за 1 ампер.
С какво би могло да се замени.
Действително, замених рийд контакта с датчик на Хол
 и веднага паднаха оборотите.
Предполагам, че вътрешното съпротивление на транзистора влияе, а и времето за отпушване или запушване на транзистора - дори и да е мосфет оказва влияние на оборотите.
За сега постигнах самостартиране при включване на захранването, но не и самозахранване.

coke2k:
Здрасти, последно използвах едни рийд ампулки от алиекспрес с позлатени контакти. Около 3 долара струваха 10 бройки. С тях получих най добър резултат, но не и самоподдържане. Мисля че е необходимо да се работи с 2 бройки рийд контакти на бобина и да се направи нещо като девиаторен ключ с който да се измести съвсем леко във времето момента на изключване на бобината. Не трябва напомпването с ток и изпразването на акумулираното магнитно поле да се случват по естествен начин, а да има малка рамп площадка. Тази рамп площадка да е толкова дълга, колкото да се изравнят посоките на оедн с обръщането на полюса на преминаващия магнит. Не знам дали се разбра какво искам да кажа. Климатик! Надуваме... изчакваме... изравняваме в среда с по силно магн. поле без да консумираме или каквото и да било вмешателство за да не предизвикаме ленцово противодействие.... изпускаме в среда с недостиг ..  абе в общи линии оедс да се сумира по посока и големина с затихващото магнитно поле от преминаващия над намотката магнит.

Навигация

[0] Списък на темите

Премини на пълна версия