Автор Тема: Bedini  (Прочетена 493986 пъти)

vitan

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #90 -: Януари 06, 2010, 05:16:38 pm »
По памет ти казвам, че когато съм ги сравнявал, единствената разика, която съм открил е:

1N4007 държи на по-голямо обратно напрежение.

Друго май нямаше. Струват стотинки.

v_silianov

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #91 -: Януари 06, 2010, 05:41:33 pm »
Да 4007 е 1000В.  а 4001 е 50В , но това дали не е от голямо значение.

vitan

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #92 -: Януари 06, 2010, 05:47:02 pm »
Слагай 4007 и нямаш грижи. По-добре е. Това да ти е проблема.

ppankov

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #93 -: Януари 06, 2010, 06:18:00 pm »
Да 4007 е 1000В.  а 4001 е 50В , но това дали не е от голямо значение.

Диода към базата, може да ти е 4001, другия може и BY серия да сложиш - резултата е доста добър :)

v_silianov

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #94 -: Януари 06, 2010, 08:39:56 pm »
От Администратора: има изискване за големината на прикачваните изображения и как се редактирват. Запознай се с тази тема: http://mazeto.net/index.php?topic=2422.0

Ето това ми е моторчето, но с диод 4007 на мястото на 4001 не работи. Проблема може и другаде да е, но ще се разбере.
Май намотката не може да отпуши транзистора. Общо взето като минават магнитите напрежението е от порядъка на 50mV ,  това може ли да отпуши транзистора , не съм много на ти с електрониката ама ми се иска да го направя. Транзистора е 2N3055 резистора е 400ома потенциометъра 1К.
Как мога да проверя дали намотката става за целта.

Намотки: Едната е 7,5 Ома а другата 7,1.
Брой навивки: Проводника е ф0.56мм. Не съм броил навивките, но половината диаметър на макарата е едната бобина а другата половина е другата бобина.
Магничетата са доста слабички, може ли това да  е проблема? Магнитите са за задържане на врати на шкафове, но не са много силни. Друго не_знам.
Разстояние от магнитите до сърцевината на бобината: 5мм.


« Последна редакция: Януари 07, 2010, 10:59:05 am от altium »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 594
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Bedini
« Отговор #95 -: Януари 06, 2010, 10:51:39 pm »
Пробвай, като размениш краищата на бобината за обратна връзка /в базата/, или да обърнеш магнитите /полюсите/.

v_silianov

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #96 -: Януари 10, 2010, 12:54:58 am »
Схемата която съм ползвал е най-комерсиалната, като не съм променял нищо по нея освен това, че не слагам неонова лампа и транзистора е 2n3055.



Бобината е бифилярна и двата проводника са 0.27мм и са намотани заедно 1000 навивки. Консумацията на мотора е 100мА*12v=1,2W. Магнитите са неодимови{няма нужда от толкова силни магнити} и северният полюс на всички е навън от диска. Изходна мощност може да се измери само ако се вземе зарежданата батерия и се види колко време издържа товар и за колко се зарежда.
Забелязва се по-бързо зареждане на зарежданата батерия отколкото изтощаване на зареждащата батерия. Напрежението и се покачва с 0.01В на 2-3 мин.
« Последна редакция: Януари 10, 2010, 11:14:35 am от altium »

ppankov

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #97 -: Януари 10, 2010, 02:08:16 am »
v_silianov,
браво успя най после :)
Поздрави

vitan

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #98 -: Януари 10, 2010, 12:50:39 pm »
Браво и от мен :)

Можеш да пробваш да удвоиш броя на магнитите. Може пък и да се забележи разлика....

v_silianov

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #99 -: Януари 17, 2010, 04:20:01 pm »
Здравейте, пускам видео с моя опит. Очаквам отзиви.
 ???

http://www.youtube.com/watch?v=kujrnWXUJaw
« Последна редакция: Януари 17, 2010, 07:17:12 pm от v_silianov »

ppankov

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #100 -: Януари 17, 2010, 04:50:56 pm »
Здрасти v_silianov :)
позволете ми да направя първия отзив за видеото.
При SSG Bedini ще има чуствителна ефективност, ако имаш още две бобини за  back EMF а само едната ти е силова.
Но ти дотук се справи блестящо и не вярвам да има пречка по подобрението на постановката ти :)

Поздрави

varvarin

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #101 -: Януари 18, 2010, 12:44:40 am »
Ето и моя отзив:

Моторчето е станало много добре. Това че не се получава бързо зареждане на батерията според мен се дължи на факта че на изхода няма кондензатор (поне така ми изглежда от схемата по горе). От моите главоблъсканици с Бедини стигнах до извода, че добро зареждане се получава когато мотора зарежда кондензатор 100-400 мкф на напрежение около 200-400в който разреждаш частично върху батерията с възможно по къс импулс. В оригинала Бедини използва механичен комутатор който е неприятен за изпълнение. Аз използвах тиристор за тази цел но поради нескопосано управление не можах да постигна достатъчно къси импулси. Най-доброто ми постижение е 3 дена работа с 2 акумулатора 2.1Ач, като мотора консумираше около 200ма, при което батериите се бяха разредили на около 10в. Според мен свръхединичния ефект при Бедини мотора се дължи на специфичен процес в батериите а не на самото устройство. Разбира се ако увеличиш коефициента на запълване ще получиш по добро зареждане и по голям входен ток... За много кратък интервал от време обаче батерията изглежда се държи като кондензатор и според мен именно там се крие истината. Когато ми остане време мисля да изпробвам отново без мотор а направо като обратен преобразувател, който да зарежда кондензатора.

Поздрави и успех!

GMG

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #102 -: Януари 18, 2010, 03:32:26 am »
    Здравей v_silianov 1!
Поздравления за опита Ти!
Надявам се да не се откажеш много бързо като мен, :D
но има няколко особености и закони, които трябва да се
спазват:
 
  Първо- навил си доста навивки, които правят Q-фактора на
бобината ... МАЛЪК...
 
  Второ- Няма смисъл, базовата да е колкото колекторната
намотка (може да е 1/3 от нея, в зависимост от транзистора)
 
 Трето- транзистора трябва да е високоволтов, за да може да
изкара пиковете на бобината, защото ако е 80 волтов, ще имаш
80V пик, а това е нищо за един голям кондензатор, като
акумолатора (говоря за тесен пик... в зависимост от оборотите на мотора)

 И не на последно място, осцилограмата на колектора
трябва да представлява правоъгълен импулс, само, че изострен по заден
фронт!
Там, където започва изострянето... там е фрии енергията ;)

   Разбира се, темата тепърва ще се изчерпва 8)

               Успех !

v_silianov

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #103 -: Януари 25, 2010, 09:22:48 am »
Обаче ако гледам това обяснение на работата на схемата http://www.youtube.com/watch?v=yi7cmUpMdX8&feature=related , то  няма никаква връзка какъв е транзистора, защото импулсът е след като транзистора е спрял да работи.
« Последна редакция: Януари 25, 2010, 05:18:58 pm от altium »

ppankov

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #104 -: Януари 25, 2010, 02:56:24 pm »
Здравей v_silianov,
понастоящем, класическата намотка генерира електромагнитен импулс в края на импулса,
т.е. при изключване.
Наистина като принцип на работа няма значение какъв е транзистора, схемата си работи, но това което  не се казва е, че колкото по високоволтов е транзистора, толкова е по голям пика по заден фронт, съответно ефективността е по добра.

Чудейки се защо това е така, можем да сравним параметрите на транзистор 2N3055 и някой импулсен транзистор, примерно BU 508 - става ясно, волт-амперната характеристика е различна в полза на BU 508, особено при работа в импулсен режим.
Ще бъде банално да давам сравнителни таблични характеристики на двата транзистора тук,
всеки знае откъде да си ги провери, във форума има достаъчно линкове затова къде какво да  се провери и намери.
 
v_silianov, ето какво може да се подобри по схемата - направо да си смениш транзистора
със BU 508 или BU 508A но да не е BU 508D, защото е със диод.
След подмяната му съм сигурен, че ще отчетеш по задоволителни резултати.
Поздрав