Автор Тема: Д-р Кирил Чуканов отново на хоризонта  (Прочетена 50001 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 528
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Д-р Кирил Чуканов отново на хоризонта
« Отговор #60 -: Септември 29, 2022, 10:21:32 am »
Е да но там самия Кирил Чуканов покаваше опита, показваше, разбираш ли, а не просто новина.
Не мога да коментирам частен случай. Не знам какво е показвал, може да е просто някакъв принцип на нещо. Но горе описах съвсем накратко съдържанието на книгата му. Който не вярва - да чете.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 918
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Д-р Кирил Чуканов отново на хоризонта
« Отговор #61 -: Септември 29, 2022, 11:45:55 am »
Започва отново ядрена реакция и обратния процес на преобразуване на големия атом в множество такива, но с тази разлика, че се отделя огромно количество топлина. Само за няколко минути целия варел с вода над 1 куб. завира над 100 гр. С.

Можем да си представим каква енергия от конвенционалните е нужна за да заври такъв обем вода?
Може и да си представим разликата на входната и изходната енергия?  :)
Това е интерсно, но чесно казано е, поне според мен доста нереалистично, понеже при положение че има такъв проведен експеримент (който би ми било много интересно да видя), той би бил не само революционен за цялата енергиина индустрия, но и възможно за голяма част от енергиината физика.

А смисъл от представяне за тези неща няма, изчислението в този случай е много лесно 1000x4.18x85 (приемаме изходна температура на водата от 15С) и дава 355.3 MJ, за загряване на 1м3 вода до 100 С.

Относно входната енергия, зависи какви са били кондензаторите, но при 20 КV и 100 μF е 20 KJ както всеки може да изчисли. Разбира се това са доста сериозни, обикновенно маслени, кондензатори но не е невъзможно да се направят и в домашни условия, като специално имам опит в тази част, с моите високоволтови опити. Да има 5 такива, това са 100 KJ. Така че разликата от 3553 пъти повече енергия е определено впечатляваща (меко казано)  :D

Точно и затова нещата са много нереалистични, поне от това което вие пишете (при положение че съвпада с реалността). Понеже 3.6 MJ ( 1 KWh ) ел. мощност се заплаща да кажем 15ст (от мрежата). Тоест за някакви си 15 ст. Др Чуканов, при положение че е правил това което вие пишете, може да вдигне температурата на 1 000 000 литра вода до 100 С! (Замислете се какво релно означава това!) При положение че това е реално, мислите ли че някой изобщо ще се занимава изобщо с нещо друго ? Ами че човека само една обществена баня да отвори ще го позлатят, да не говорим за електроцентрала, с тези показатели, и с неговтите патенти той ще банкрутира абсолютно всички други генераторни станции основаващи се на конвенцонални енергиини източници (изобщо не споменавам "зелената" енергия).

Общо взето това което dmitarp написа като анализ е реалистично, така че не мисля да се впускам повече в него.

Само ще кажа че още през 1988 г. имах възможността ( като ученик ) да се запозная с Др. Чуканов (който още тогава издаваше книги), при едно събиране на Клуб Фантастика в Димитровград.  Та човека се занимава по тези направления вече най-малко 35-40 годни.  За това време той само показва опити и прави устанвки и търси пари за изследвания (както дава и много от собствените си спестявания, кеото не е малко), като с това не искам да умаловажавам постиженията му, но в карайна сметка при положение че имаше толкова категорично превишаване на входната над изходната енергия ( даже и само 10x, както той пише), най-малко можеше да направи, най-елементрано, комерсиален парат за затопляне на вода. Такова устройство щеше да се купува като топъл хляб, понже кой не би искал евтина топла вода :)

Относно експериментите които прави, с високоволтов разряд, наиситина има много неразбрани и необясними ефекти особенно когато се прави разряд във водна среда, и това наистина изисква сериозни изследвания. Но такива опити е правил още Тесла ( е забелязал тези странни ефекти ) и много други след него, като например Юткин  (помислете какво е да разредиш 100 J за 0.001 sec ), и забележете не се изискват много средства (или да сте голяма държава, както се спомена) а само мислене, фундаментални познания по физика и сръчност. Но да се правят заключения за каква ли не "евтино" генериране на енергия ( от каквъто и да е източник, та и ядрени реакции ) е най-меко казно непрофесионално (за един учен), а в по-голяма степен граничи със шарлатанство, още повече че до сега Др. Чуканов няма и един работещ апарат показваш най-елементарен топлинен ефект (поне до колкото е видно от всичко което показва), още повече когато изходната енергия от експериментите му е във формата на топлина!!!

Неактивен h2motor

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 417
Re: Д-р Кирил Чуканов отново на хоризонта
« Отговор #62 -: Септември 29, 2022, 12:04:10 pm »
  За студен синтез трябват две неща, атомите да се доближат и да се вкара много енергия ударно за да стартира. Доближаването - има метали които абсорбират водород в кристалната си решетка, такива например са никела, магнезия. Структурата на металната решетка е такава че атомите на водорода, като се подредят между големите атоми на метала се получава спирала. Другия момент е че процеса е двупосочен, влизат атоми и излизат в един и същ момент. Това може да замести налягането, което във водородната бомба се създава по друг начин..за нас е труден.
 Остава да се вкара ударно енергия, която да стартира процеса и това е ясно как с импулс на ток с високо напрежение.
   Най тежката част е тази енергия да се получи във вид който да може да се преобразува в електрическа или механична, горните неща съм сигурен че са правени и стават, последното условие в него е проблема и разковничето. И не мисля че в Китай ако го направят това нещо ще се сподели с другите, по скоро съм сигурен че няма да го споделят. Другите е време да се събудят !!!
« Последна редакция: Септември 29, 2022, 12:27:50 pm от h2motor »

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 511
  • Невежеството ражда химери...
Re: Д-р Кирил Чуканов отново на хоризонта
« Отговор #63 -: Септември 29, 2022, 12:27:11 pm »
...Идеята е да се направят експерименти с електронна комутация с MOSFET или IGBT транзистори. Може да се направи матрица от транзистори с работно напрежение до 10kV, и импулсен ток до 1000А, но не е никак евтина. За механичен комутатор, който да работи продължително време изобщо си нямам идея.
1. Механичен комутатор - повече от Тесла по въпроса не знам някой да е измислил.
2. Няма нужда от експерименти. За ниски честоти - взема се готов патент и се прави по него. Ток и волтаж тук не са невъзможни.
20 kV-Class Ultra-High Voltage 4H-SiC n-IE-IGBTs == Price: 39,00 €

Виж за висока честота на импулса - става адски хлъзгаво при ВЧ над определени килохерци (зависи и от напрежението де).
3. Да е евтино - няма да е евтино, но не е китайско писмо. Още толкова трудно ще е камерата, която да задържа плазмата. Ако е каква да е - ще се сдуха за норматив...!

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 528
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Д-р Кирил Чуканов отново на хоризонта
« Отговор #64 -: Септември 29, 2022, 12:28:34 pm »
epwpixieq-1, вдигнете ръка колко от вас са чели книгата "Кълбовидна мълния" на Кирил Чуканов? Май съм съмо аз. Издадена е само на английски. На български не е издавана, но я има в ПДФ.

Аз нямам претенциите да съм компетентен по темата, не съм и физик, има тук един друг колега, който е по-компетентен от всички учени и не го крие. Аз съм от по-скромничките. Та пак повтарям, казаното от мен не е някакво мое становище, а краткото съдържание на книгата.

А пък колко е реалистично според твоите разбирания и сметки, толкова е, колкото патентите на Тесла, който ти си чел в оригинал, а аз всичко де има от него в руски превод. Нали прави опити - разбра на практика колко е реалистично. Аз съм правил преди доста години и установих един кьорфишек.

Заявявам го:
Не съм сигурен и не твърдя, че технологията на Чуканов е работеща, просто като всички вас си разработвам и мачкам клавиатурата, да не ръждяса.  :D

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Д-р Кирил Чуканов отново на хоризонта
« Отговор #65 -: Септември 29, 2022, 12:47:47 pm »
Комутацията при тези условия е възможна само с газоразрядни електронно вакуумни прибори с време на реакция под 5 нано секунди и съпротивление при включване под 100 милиома,  кабелите трябва да бъдат много дебели с минимална индуктивност, иначе 90% от енергията отиват в комутатора и проводниците, освен това импулсът става полегат и ефекта се губи. Съществуват и мосфети с такива параметри, но  струват много пари и не се продават свободно. 
« Последна редакция: Септември 29, 2022, 01:06:32 pm от dmitarp »

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 511
  • Невежеството ражда химери...
Re: Д-р Кирил Чуканов отново на хоризонта
« Отговор #66 -: Септември 29, 2022, 01:14:17 pm »
Съществуват и мосфети с такива параметри, но  струват много пари и не се продават свободно.
Превод в ефир = ?

В задачата за мен се пита:
- честотата на импулса;
- % на запълването на импулса.
От там се тръгва...

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 528
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Д-р Кирил Чуканов отново на хоризонта
« Отговор #67 -: Септември 29, 2022, 01:43:50 pm »
Съществуват и мосфети с такива параметри, но  струват много пари и не се продават свободно.
Ако случайно има такъв транзистор за 17 кВ /на мен не ми е известен/, то той при всички случаи е хибрид, а не монолит. Абсолютно същото е, да се направи съставен и ще излезе на много по-ниска цена.

Параметрите на такъв хибрид няма да се различават от съставния.
Използвал съм транзистори със супер параметри /определящо за мен беше съпротивлението на канала, входния капацитет и бързодействието/ на много висока цена и съм ги заменял със съставни - последните се оказват с по-добри показатели и цената е къде-къде....

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Д-р Кирил Чуканов отново на хоризонта
« Отговор #68 -: Септември 29, 2022, 02:23:58 pm »
Пикси, ако ви е интересно да се запознаете с проекта "Квантова топлина" http://energyrevolution.space/index.php/bg/2020-12-18-14-47-03?showall=1 вътре в същия сайт, като първите два линка, има за него снимки, обяснения патент http://energyrevolution.space/images/pdf/SVIDETELSTVO_PM_4015.pdf и схема.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Д-р Кирил Чуканов отново на хоризонта
« Отговор #69 -: Септември 29, 2022, 05:45:16 pm »
Превод в ефир = ?

В задачата за мен се пита:
- честотата на импулса;
- % на запълването на импулса.
От там се тръгва...

Няма честота на импулса, той е един единствен с възможно най стръмен преден фронт, следващият импулс може и да е след 2 дена или две секунди по твой избор, так че процента на запълване да клони към нула.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 511
  • Невежеството ражда химери...
Re: Д-р Кирил Чуканов отново на хоризонта
« Отговор #70 -: Септември 29, 2022, 05:59:55 pm »
Не може да пръскаш/вкарваш толкова енергия - ще се пръсне камерата или ще се сдуха.
Ако е ВЧ с 50% запълване. Виж след 2 минути както казваш е повече от супер, м'а да не развалим плазмената магия?!
( Сега Хулио играе на едни танкове с плазма  8) - ще потвърди  :D )
Другият вариант е да се знаят конкретни мощности, които се гонят.

Превод в ефир на фразата: "Съществуват и мосфети с такива параметри, но  струват много пари и не се продават свободно."

Барем да знаем как се казва чаркуляка. В САЩ почти всичко се продава. Стига да знаеш как.
Страната на неограничените материалисти.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 918
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Д-р Кирил Чуканов отново на хоризонта
« Отговор #71 -: Септември 29, 2022, 06:13:10 pm »
epwpixieq-1, вдигнете ръка колко от вас са чели книгата "Кълбовидна мълния" на Кирил Чуканов? Май съм съмо аз. Издадена е само на английски. На български не е издавана, но я има в ПДФ.
честно не съм я чел, и за сега поне нямам такова намерение (въпреки че мога да я потръся просто от интерес), но има толкова много книги и информация писани от знайни и незнайни гении ( къде къде по установени от Др. Чуканов ), които заслужават да бъдат прочетени. А и доста такива като Др. Чуканов съм чел, и постепенно разбрах че те представят нещата така както те интепретират техните си експерименти, а не обективно да търсят евентуалните си грешки, което всъщност е правилния научнен подход. И всъщност което е най-важното, "когато има резултати, никой не тъвси да пише трудове, дисертации или книги"  (Библиотека Галактика: "Сезона на Мъглите" - Евгений Гусляковски) , просто се правят реални продукти.
А пък колко е реалистично според твоите разбирания и сметки, толкова е, колкото патентите на Тесла, който ти си чел в оригинал, а аз всичко де има от него в руски превод. Нали прави опити - разбра на практика колко е реалистично. Аз съм правил преди доста години и установих един кьорфишек.
Незнам какво разбирате под "един кьорфишек". При мен нямаше нито един опит ефектите от който не бяха описани от Тесла. Напротив правейки (малка част от) опитите разбрах всъщност колко много познания и умения е имал човека за да може да осъзнае тези неща преди 130 години. При положение че вие сте мислели да направите нещо което той не е описвал, а се тръби в нета (като енергия от нищото), това е съвсем друго. Лично аз съм нямал такива очаквания.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 918
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Д-р Кирил Чуканов отново на хоризонта
« Отговор #72 -: Септември 29, 2022, 06:31:15 pm »
Пикси, ако ви е интересно да се запознаете с проекта "Квантова топлина" http://energyrevolution.space/index.php/bg/2020-12-18-14-47-03?showall=1 вътре в същия сайт, като първите два линка, има за него снимки, обяснения патент http://energyrevolution.space/images/pdf/SVIDETELSTVO_PM_4015.pdf и схема.
alvion, интересно ми е но като чета, на тази страница няма нищо научно. Всичко е само схемички, големи думи и обещания. А тук направо си е отявлена лъжа: http://energyrevolution.space/index.php/bg/mega/easy-customization/advanced-typography-options , за такова нещо никой не знае в САЩ, а не "генератора е станал много популерен" (are you kidding me!!! - за тези които разбират). Имам чуството че този човек толкова дълго работи по тези неща, че вече  живее в негов си свят, и просто търси хора които му вярват. Науката обаче не се гради на вяра а на реални резултати, които за съжаление Др. Чуканов, не е покзал, въпреки че работи на тези процеси вече 40 години. И това е реалността с която не може да се спори а не да се говори за "10х повече енергия от вложената".

Неактивен h2motor

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 417
Re: Д-р Кирил Чуканов отново на хоризонта
« Отговор #73 -: Септември 29, 2022, 08:01:37 pm »
  Много сме критични, не че е лошо, но все пак дозата е от значение. Факт е че реакция на студен синтез се случва и не чак толкова трудно, може някой да иска да каже нещо но да не е чак толкова директно. Сега възможностите са малко по добри примерно от преди 20-30 годни. Има дори по точни спектрографи с които се установява, например присъствие на химичен елемент какъвто преди реакцията не е имало. Чисто хипотетично, ако се направи подобен реактор с малка мощност 100 - 300 ватчаса и да кажем знанието се подари. Дали наистина няма да се появат такива устройства и да ги направят като консуматив, защото за производителите това ще е интересно - вземаш го , ползваш да кажем 1000 часа и то приключва, трябва да се подмени с ново. Примери за такива неща, които ползваме са безброй и какъв е смисъла тогава ?

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: Д-р Кирил Чуканов отново на хоризонта
« Отговор #74 -: Септември 29, 2022, 10:04:05 pm »
Повдигнах въпроса, не за друго, а защото е представена идея, която никой от форума не е правил експерименти в тази посока. Зареждането на кондензатори при напрежения от 17kV и нагоре не е никак лесна задача. Комутацията още повече. Идеята е да се направят експерименти с електронна комутация с MOSFET или IGBT транзистори. Може да се направи матрица от транзистори с работно напрежение до 10kV, и импулсен ток до 1000А, но не е никак евтина. За механичен комутатор, който да работи продължително време изобщо си нямам идея.
Не става въпрос да се прави голям модел, а да се изследват чисто практически тези процеси и възможности за извличане на добавена енергия за домашни цели.
Правени са експерименти но от руснаците (ние българите си падаме по политиката и търкането на клавиатурите). И нещата не са чак толкова сложни: