Автор Тема: графитни електроди  (Прочетена 12508 пъти)

bdimov

  • Гост
графитни електроди
« -: Ноември 28, 2012, 06:35:12 pm »
Здравейте,
Някой от вас пробвал ли е да направи електролизна клетка но вместо да използва 316L/T неръждавейка да бъде с графитни електроди. Ако има такива хора от форума нека да споделят опит.
Мисля че ще има предимства от гледна точка на това че  графита би трябвало да е химически инертен за разлика от ламарината.
Нямах никакво време за дълги проби, но преди няколко месеца пробвах да бодна два електрода от батерии в буркан с вода алкализирана с NaOH. Използвах 12V токоизправител. Електролизата си протича това е ясно. Забелязах обаче след 10-15мин. че разствора започна да почернява. Имаше в него множесво микрочастици ( като сажди ). Нямах време тогава за промивки и т.н. Не съм сигурен дали тези частици в случая са идвали от разпрашаване на графита или пък са били остатъци от мангановия диоксид, който е пресован около електрода в батерията. Уж се бях постарал да ги измия хубаво и даже ги минах с фин абразив.

Мисля скоро време да направя една клетка точно с такива електроди. Имам CNC рутер, с който ще си нарежа прецизно всички необходини парчета плексиглас, отворите за електродите и т.н. Може би ще имам трудност само в събирането на графитените електроди ( да отида в магазина и да купя 250-300 батерии за да ги разбия ....  :D ). Ако някои от вас има желание да съдейства ( било то под формата на стари батерии или съвмества работа ) нека да пише на bdimov@mail.bg , защото нямам възможност да влизам често тук и да чета.
Успех на всички с науката! :)

Неактивен fever_wits

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 74
Re: графитни електроди
« Отговор #1 -: Ноември 28, 2012, 07:01:18 pm »
Почерняването е от графита. Вместо да купуваш батерии има моливи които са изцяло от графит. Ще спестиш малко пари, четките на моторите са от графит също.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: графитни електроди
« Отговор #2 -: Ноември 28, 2012, 07:09:24 pm »
Колега bdimov
Относно желанието за съдействие, Моля те да прочетеш тази темаhttp://mazeto.net/index.php/topic,7341.0.html След това може да действаме ако искаш.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: графитни електроди
« Отговор #3 -: Ноември 28, 2012, 08:05:33 pm »
Колега, Димов, ННО генератор ли искаш да правиш с тези графити, или ще правиш разни галванизации?

bdimov

  • Гост
Re: графитни електроди
« Отговор #4 -: Ноември 28, 2012, 08:26:50 pm »
Радико < не схванах, какво имаш в предвид с линка, който ми даде към другата тема. Аз го прочетох, идеята там е ясна но не ми стана ясно идеята от теб към мен ( в смисъл съгласен си двамата да се захванем с електролизера с графитови електроди или... ).
До Майстора > да мисля да е за "стандартен" електролизер ( т.е. не сухи  клетки и т.н. ).

Аз затова и питах дали самия графит се разпрашава, защото ако  е така то тогава има износване на електродите, което не е добре, тъй като в конструкцията, която съм измислил за електролизер те няма да могат да се сменят след време т.е. износват се електродите и изхвърляш клетката.
Ако на някой му е интересно може да се опитам да кача тук скица на конструкцията. Не търся нищо комерсиално в това, а само за лично ползване, така че ако мислите че има "хляб" в тези електроди да седнем да го направим и да си се радваме на постиженията после ( доколкото попрочетох форума е в криза именно затова че всеки мълчи, опитва се да си "постеле" и си мисли че в гаража ще открие "чудото" и ще стане боогат ).
Съдбата си знае своето и дава просветление на тези, които мислят в друга посока различна от комерсиалната ( лично мнение ) :)   

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: графитни електроди
« Отговор #5 -: Ноември 29, 2012, 02:55:49 am »
Колега, виж този линк http://www.youtube.com/watch?v=lJ1iOXEec4A&feature=BFa&list=PL0B48B03C300EA270

Пуснах го преди време тук http://mazeto.net/index.php/topic,7019.msg46547.html#msg46547, но тогава нямаше мнения.
Надява се на теб да ти свърши работа.  Ако намериш от къде да се вземе такова влакно, пиши на лични.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: графитни електроди
« Отговор #6 -: Ноември 29, 2012, 10:15:27 am »
Колега Димов.
Ролята на съдбата отскоро я обсъждаме в друга тема пусната за целта  от Майстора.  ;D
Сега по същество:
С удоволствие ще ти помогна с каквото мога "изключвам възможността да се заемем с нещо само двамата в предвид темата която съм започнал за промените би било крайно непоследователно от моя страна" предлагам ти да се включиш и ти в "комерсиализацията" на форума за да може накрая да прескочиме нивото "играчки за деца от 10 до 16 години"
Относно идеята ти:
 Има хляб в нея длъжен съм да ти обърна вниманието върху малката подробност, че утайката е от парченца кокс които неизбежно се отделят от праховите коксови електроди които ползваш. "коксът има аморфна структура и не е много устойчив" ГРАФИТ с съвсем различен материал. Най лесно се намира от стари леярски поти, най качествените "особенно златарските са от графит. ако не можеш ще се опитам да ти намеря малко графит. Твоят проблем ще бъде как да го нарежеш на достатъчно тънки филийки без да го счупиш. Интересното в случая поне за мен ще е, каква ще е реакцията при използване на графита в различните му равнини защото кристалите му са много тънкослойни и проявяват различни качества в различните посоки.
 
П.П.  Ако някой друг вече е пробвал да не си трае а да сподели опита си за да вървим по бързо напред.   

Неактивен miroslav_yovchev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 21
Re: графитни електроди
« Отговор #7 -: Ноември 29, 2012, 02:26:33 pm »
С карбонови електроди  дали ще се получи?

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: графитни електроди
« Отговор #8 -: Ноември 29, 2012, 03:57:12 pm »
bdimov
Пратих ти меил, прочети го!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: графитни електроди
« Отговор #9 -: Ноември 29, 2012, 06:13:21 pm »
Това на клипчето публикувано от колегата oneman са точно карбонови влакна

Неактивен miroslav_yovchev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 21
Re: графитни електроди
« Отговор #10 -: Ноември 29, 2012, 07:20:59 pm »
Мислех да си купя китайска карбонова въдица и с нея да пробвам, но няма време, а също ида ползвам електролит получен от дървесна пепел- поташ

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: графитни електроди
« Отговор #11 -: Ноември 29, 2012, 07:53:47 pm »
Струва ми се, че няма да е добра идея с въдицата там карбоновите влакна се ползват за армировка на някаква смола която е изолатор.

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: графитни електроди
« Отговор #12 -: Ноември 29, 2012, 09:18:50 pm »
Според мен не е само до материала на електродите.
Многото влакна правят голяма повърхност и естествен път за освобождаване на балончетата с газ.
Търсих това 2 дни из нета, защото опита с въглеродните влакна много ми заприлича на него:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=SDBIRghrRP8
За съжаление, човека не казва никакви параметри на постановката - волтаж, ток, количество добит газ.

Колега, bdimov, така и така си се захванал да експериментираш, може да пробваш варианта с пироните и да
качиш някакви данни от проведени измервания.

Цитат
Резюме за незнаещите руски:
Обикновени пирони за долен електрод, за втори електрод - неръждаема пластина. Включваме щепсела.
От всеки връх се отделя водород. Бурна реакция.
Водата в буркана е студена. Проводниците са студени. Студено разлагане на водата.