Форум > Файлов архив
електротехника
@praktik:
За изместването на фазите съм съгласен, че може и да не е точно на 120 градуса. Но за мощността ми се струва, че не е така - при голям товар на мотора-консуматор, ще се увеличи и тока в статора на мотора преобразувател, а това предполага и по-голяма индукция в роторната намотка .
Михаил Кузмов:
Веднъж вече изчислен мотора може да работи дълго време в рамките на номиналната си мощност! При СИМУЛИРАНИ фази увеличим ли товара увеличаваме тока, но напрежението пада ! Симулираните фази започват да се изместват към мрежовата фаза ! Заедно с това пада и амплитудата (напрежението)! В крайна сметка увеличавайки товара (тока) мрежовата фаза се претоварва, cos f пада, напрежението и ОБОРОТИТЕ падат и следва препичане на намотките и последващо изгаряне на мотора! На табелката на всеки мотор освен всички параметри е посочен и cos f ! Винаги по-малък от 1 ! Това е качествен фактор на мотора! Което ще рече, че ако дърпаме 1 kW от мрежата получаваме еквивалентна 0.9 kW (примерно) ако пише cos f = 0.9 ! Роторна намотка ??? В асинхронните (съответно по-евтини) мотори роторната намотка е на късо (ротор на късо) ! Индуктираната ЕДС непрекъснато се стреми да догони бягащото статорно поле, но то бяга по-бързо защото ротора трябва да преодолее сили на триене и противопоставяне ! Именно честотния инвертор решава задачата като дава възможност да увеличим или намалим скоростта на бягащото поле с възможните минимални загуби! Двигателите с навит ротор винаги се отнасят към групата регулируеми, но не е задължително! Прочетете постовете назад (не само моите) и сглобете една точна представа какво искате точно да направите! Руския превод в края дава съвсем точна и кратка представа за възможностите на това решение !
@praktik:
Напрежението на изходите на симулираните фази, при включен консуматор пада, естествено, но това не може да окаже влияние на изместването на фазите, те зависят само от оборотите на мотора преобразувател, а те няма как да паднат, защото не се изразходва механична мощност от двигателя преобразувател .
Радико:
какви "Симулирани фази" те гонят бе Кузмов? Те оригиналните фази да не са на Версаче
та тия да не са оригинални. Фазите са си фази, това тук е реално трифазен асинхронен генератор и си дава нормален трифазен променлив ток. За справка погледнете наръчника на Клисаров в началото на темата.
П.П. За да не се заяждат някои хора които обичат да се хващат за думата:
Не дава променлив ток, а дава променлива трифазна електроенергия.
Михаил Кузмов:
Да, Радико! "Оригиналните" фази се правят в електроцентрали под строг контрол на апаратура ! Именно те са "Версаче"! А ти способен ли си да обясниш теоретично как този мотор с ротор на късо без възбудителна намотка може да произведе от една фаза три фази? Като ползваш справочници погледна ли поне схемата и обясни ли си как се получават тези три фази? А случайно виждал ли си дефазирането на тези три фази на осцилоскоп как изглежда? На празен ход добре! - натоварени, обаче "не оригиналните" клякат! - Защо ?
Надявам се не си мислите, че като направите от една фаза три ще имате и три пъти по-голяма мощност! Открихме СЕ! Електротехника не се учи от справочници! Справочниците са за тези, които са учили електротехника в училище !
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия