Справочници, схемотехника, теория > Трансформатори, силова, захранваща и стабилизаторна схемотехника

Регулируемо захранване за голям ток

(1/2) > >>

amdatlon:
Здравейте,
 много се рових за схеми на регулируемо захранване за голям ток.
Знам че има доста такива в нета, но ви предлагам една малко по-нестандартна.
НЕ Е моя, взех идеята от... не помня от кой сайт вече,  като малко я промених за моите цели.
Стана малко като да трепеш муха с бомба, но аз така исках, пък и имах под ръка тези елементи. Обаче всеки може да си я преправи както му хареса и с каквото разполага.
Управлява се микроконтролер ( PIC), използва детекция на преминаването през нулата, на синусоидата и отпушва или запуша МОСФЕТ транзистори, с цел пропускане част от захранващото напрежение.
До тук нищо странно.
Но всичко това е на ниската страна на трансформатор и след изправител.


Ето видео на работата и графика от осцилоскопа,  импулсите на отпушване на транзисторите:
http://www.youtube.com/watch?v=RqSdjPTMAK4&feature=colike


Прикачвам пълна схема и код за програмиране на процесора. 
1.  Схема на управлението: бутони за регулиране и LCD дисплей
2. Схема на детектирането на 'нулата'   + схема на мосфет драйверите
3. Схема на силовата част със транзисторите
3.1 Пълна схема
4. HEX код за програмиране на процесора
5. Сорс код за процесора- ако някой иска да си го пригоди за негови цели.
Тъй като съм начинаещ, не се смейте много на странностите в кода, толкова са ми възможностите :)
6. Цялата схема като симулационен проект в протеус.
 Компилатора за микроконтролера е CCS 4.128
Тъй като всичко програми с които съм работил са кракнати, нямам право да държа което съм направил само за себе си. Нека е полезно на който му трябва.


eiffel65:
HHO Power Control
Със каква програма се отваря защото нямам такава да си я дръпна,  че напоследък много ми се случва  >:(

amdatlon:
Е написъл съм де :)
6. Цялата схема като симулационен проект в протеус.
 Компилатора за микроконтролера е CCS 4.128

Трябва ти PROTEUS 7.7
и CCS C Compiler


 HHO Power Control_Grec_Mosfet.hex   не се отвяря, а се налива в процесора с програматора.

amdatlon:
UPDate:
Пускам малко пооправена версия на схемата, дано така е по-разбираемо.
ТУК
Да кажа също че схемата не следи и не поддържа тока постоянен,  регулира се ръчно!

Малко разяснение към схемата:
Да уточня че, е нужен мощен трансформатор да осигури тока който, ще ни трябва, а схемата която е дадена е за регулирането му(  тока, напрежението ). Пробвал съм го до 40 А, като ме е страх да надуя повече за да не прецакам изправителя :)

Най-добре вторичната намотка на тр-ра, да е със средна точка и изправител от типа 2-ва бързи шотки диода за голям ток( в общ корпус).

Всичко което давам не е някаква новост, и предполагам всички сте запознати с теорията, но все пак ако на някой му е интересно:

-пускам няколко осцилограми на напрежението на първичната и вторичната страна на тр-ра. Както и напрежението в/у товара.
С червено е импулса на отпушване на мосфет-а.
Със синьо-вторичното напрежение, изправено(двуполупериодно).
Трите графики са при различни проценти на времето на отпушване.

Ето и клип в реална работа( пусках го в друга тема преди )
http://www.youtube.com/watch?v=ZxFsHvruSZU&list=UUO4JEPwu5Uj62YbrO59KLig&index=2&feature=plcp

amdatlon:
Да, извинявам се за недооформянето по схемата, но това ми е работната схема и съм я четал както ми е удобно на мен.
Изображенията ще ги коригирам, нямах много време за това са така.

Относно работата на схемата:
Не се вижда нискоомен резистор за следене на ток, защото..... ами защото няма такъв :)
Няма следене на тока или напрежението, прави се ръчно корекцията.

Честно казано имах силно желание да го направя, т.е ПИК-а да следи тока и да коригира стойността, но не става така лесно както предполагате.
Защото наистина схемата работи както е написано: следене минаването през нулата.
А на импулсен ток трудно се следи големината му по цифров път. За това минах на варианта с аналогов ампремер(стрелкови).
 

След изправителя, се получава дву-полупериодно изправено напрежение и спрямо тези полупериоди се отпушва и запушва транзистора.
Кондензатора който е преди товара, ако се вгледате ще видите че е 1000 uF!!!
Което едва ли е достатъчно да изглади ток от 20-30 А, така че той е там за обиране на пиковете в напрежението при запушване на мосфета.
А и на звук много помага този кондензатор, трансформатора доста бръмчи без него ;)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия