Справочници, схемотехника, теория > Теория на измерванията

Фактор на мощността

<< < (6/7) > >>

ppipilica:
Добре де, с две думи, ако се коригира фактора на мощността на даден уред ще отчита ли по-малко електронния електромер, същото важи ли и за косинус Ф.

gensdi:
    Бат Мишо, ако се палиш така инцидентно, това сочи друго  ;)
Виж, ако се движиш по синусоидален тесен път и там горе на завоя, някой те побутне изодзаде... ;D
какво ще се случи? Първо ще се стреснеш губейки ориентация и второ: ще набереш инерция

 такава инерция, че долния завой ще ти се стори горен, а горе нещата се повтарят...

   Сбъркано е всичко и то много отдавна, не само този документ - а почти всичко на което се опираме сега!

Майката Природа ни е дала всичко необходимо - дух, дъх, гъз и т.н., обаче на хомосапиенса му е заложено
в ДНК-то да си фантазира и гадорията - да експлоатира. Ние като вид още не можем да се "изчистим" от
нечистото злонамерно зачатие.

   Мисля, че форумните срещи са добра идея и трябва по-често да са осъществими, но защо ли, тези които
трябва да са там и трябва да сплотяват колектива... ги няма (не стига, че не редактират както трябва, а само банват за показан пръст..)

      Извинявай, че завих без мигач, но това е факт!   Успех ти желая Бат Мишо!

Михаил Кузмов:
Не съм от тях gensdi, и не защитавам статукво, ако това имаш в предвид!
Под мое наблюдение са два трафопоста, с три трансформатора. От 2-3 год. поне, EVN монтира електромери от нов тип. Отчитам поне 30 електромера на наематели със стар индукционен тип. Засечената енергия по фактура, която получаваме от EVN винаги се разминава със сбора от засечената от мен по тези 30 електромера. Когато започнахме да подменяме, на големите консуматори електромери от нов тип, разликите  намаляха.
Забележете, EVN не начислява санкция за реактивна енергия във фактурата!
Досещате ли се? Тази разлика е реактивна енергия която старият тип не може да засече. Но ние като доставчик на енергия за наемателите трябва да я платим на EVN.
Трябваше ми време да проумея защо това се случва! За това мерих и по по сложни методи.

Сега да предположим, че аз съм ваш доставчик на енергия. Вашите консуматори са с лош PF. Вашите електромери не отчитат това. Вие ме набутвате. Първо товарите разпределителната мрежа, после генераторите, после аз трябва да харча повече "гориво" за тях, после да плащам повече емисии, после поддръжката ми се оскъпява!! Е така излиза, защитавам ги!!  Ако не ви санкционирам за фактора, може да фалирам, ако ви санкционирам се разбунтувате! И така най безболезнено се оказва да започна да меря всичко. Ако виe не искате да платите повечко, за домашен уред с клас А+++ си остава ваш проблем. Тези плюсове обаче, след време ще ви върнат инвестицията!!

Темата е теоретична но ще бъде добре в друга, да видим как можем в този смисъл да подобрим ефективността на собствените си "изобретения".

juliang:
Кузмов, просто електронните измерителни уреди измерват абсолютно цялата енергия която минава през тях с достатъчна точност и независимо от формата на синусоидата, за разлика от старите механични. Затова и сметките набъбват.
Преди механичния електромер не засичаше телевизор в stand-by режим, или оставено в контакта зарядно за телефон. Съвременните отчитат всичко.
Представи си една платка, която дърпа 100 ампера само за 1 хилядна от секундата на всеки връх на синусоидата на променливото напрежение. Ако си с 63 амперов предпазител в апартамента то той няма да падне/изгори. Механичния електромер няма да отчете нищо в голяма част от случаите, защото алуминиевото му търкало има инертност и то не може да се завърти за 1/1000 от секундата. Или ще отчете нещо много по-малко. А ти ще си получил ... ако не ме бъркат сметките около киловат ел. енергия.
Голяма част от импулсните захранвания работят именно по този начин, като нямат входен кондензатор или ако имат то той е крайно недостатъчен - за да се свали производствената цена, а и се разчита че енергото ще поеме пика. То поема, поема, ма накрая почва да им писва да ги клатят.
Електронния електромер ако не се лъжа мери 16 000 пъти в секундата моментния ток и моментното напрежение. Тоест мери една вълна на 50 херцовата синусоида в 32 точки. За всяка от тези точки получава напрежението и тока и по формулата за мощност получава консумираната енергия в този 1/16000 отрязък от секундата. Тези измервания се сумират и се привеждат в стандартните киловатчасове.

Така че ... проблема ти е в това, че старите измерителни уреди просто са мерили грешно. Те са пригодени за измерване на чисто синусоидални сигнали, на консумация на чисто активни товари. В съвременните мрежи те просто не могат да се справят с измерванията.

Опитвах се същото да го обяснявам преди време на Yoro кат правеше бединката, но той не пожела да ме разбере. Продължаваше да мери с китайски мултицет който има плачевно ниска честота на семплиране или с аналогов амперметър и да твърди че е хванал Господ за шлифера...

Михаил Кузмов:
juliang, това трябва да бъде проумяно от аудиторията. Оставам с впечатление че недоволните от себе си, а може би и от живота като цяло не искат да го приемат! Аз съм приел по висока сметка, защото зная и осъзнавам на какво се дължи!
Такова е положението. С технически средства се постига това отчитане, и с технически средства трябва да постигнем намаляване на сметките. Това е задача на конструиращите а не на обикновеният потребител. За него се грижат директивите и производителя на домашни устройства.
Даже вече на пазара има устройства подобряващи PF, които можеш да си купиш и да включиш, между електромера и консуматора. Дали ще се изплатят в осезаем период е въпрос! Точно така стои и въпросът кога ELPUNTO ще си върне инвестицията и ще бъде на печалба.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия