Автор Тема: Фактор на мощността  (Прочетена 68555 пъти)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Фактор на мощността
« Отговор #15 -: Юли 19, 2017, 10:11:04 pm »
Благодаря dymelsof, писал си минута преди мен. Да, посъбрал съм подобна информация ще прегледам и тази. Всичко би ми било от полза.
Разполагам с някои чипове и IGBT за начални проби. Става въпрос за 1200-1500 W.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Фактор на мощността
« Отговор #16 -: Юли 20, 2017, 08:43:54 am »
Не си ме разбрал правилно. Най общо казано, реактивните консуматори са различни резонансни вериги. Когато синусоидата нараства, там във върховата част, тези вериги се зареждат с енергия. Когато синусоидата пада, и преминава през нула, консуматора резонирайки връща заредената енергия обратно в мрежата. Това се изразява в четни на мрежовата честота хармоници. Сумирайки се от много консуматори, тази енергия се опитва да спре въртенето на генератора. Това имах в предвид, под шматкане на енергия напред-назад. Надявам се сега да е ясно, защо е нежелателно връщане на енергия в мрежата. Ако един консуматор с PF=1 консумира 50А от мрежата, то ако PF падне на 0.5 този консуматор ще трябва да дръпне 100А за да изпълнява същата функция. Респективно този удвоен ток създава увеличен ленц ефект в генератора.
Та това се опитвам да кажа и аз, само че по малко по-различен начин :)
Не разглеждай променливия ток от камбанарията на правия. Един консуматор не консумира 50А от мрежата през цялото време. Представи си един ел.мотор. В момента в който срещу намотката на статора няма намотка на ротора консумацията му е много по-голяма отколкото когато срещу нея има намотка. Затова и мотора качва консумацията си когато се натовари - защото ротора почва да закъснява спрямо идеалната си позиция. Когато мотора е разтоварен консумацията му е малка защото ротора не закъснява. ОЕДС на ротора връща мощност в статора, която се съпротивлява на протичането на енергия от мрежата. Като натовариш мотора тази ОЕДС не идва в точния момент, закъснява малко и почва да измества тока спрямо напрежението. Тоест мотора иска да черпи повече ток не така както е според закона на Ом - тогава когато напрежението е най-голямо - а в един по-късен момент, когато напрежението вече почва да спада.
Кондензатора пък действа наобратно - той може да погълне огромно количество ток още в момента в който се появи някакво напрежение. Докато напрежението се катери по синусоидата кондензатора вече се е напълнил и не ще да поема повече енергия => тока намалява. В момента в който напрежението превали баира на синусоидата кондензатора е способен да изхвърли за време клонящо към нула цялата събрана в себе си енергия, да отдаде огромен ток и след това ... просто става пасивен елемент. Така чрез кондензатор пък можеш да дръпнеш кривата на тока преди тази на напрежението.
« Последна редакция: Юли 20, 2017, 12:08:37 pm от Maistora52 »

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Фактор на мощността
« Отговор #17 -: Юли 20, 2017, 01:26:17 pm »
По твоята логика излиза, че натоварен мотор влошава повече фактора на мощността от колкото мотор, работещ на празен ход. В действителност е обратното.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Фактор на мощността
« Отговор #18 -: Юли 20, 2017, 02:49:00 pm »
juliang, интересно какъв е този електромотор който в даден момент "срещу намотката на статора няма намотка на ротора". Ами такъв двигател май ти си го измислил, такъв двигател ще спре да се върти.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Фактор на мощността
« Отговор #19 -: Юли 20, 2017, 04:19:43 pm »
По твоята логика излиза, че натоварен мотор влошава повече фактора на мощността от колкото мотор, работещ на празен ход. В действителност е обратното.
Нещата зависят от конструкцията на мотора, от това колко е натоварен ... изобщо от много неща. Не е коректно да се обобщава така. Да, и аз не съм докрай прав, но се опитвам да го визуализирам по-ясно, без да задълбавам толкова в конкретиката, защото явно доста хора изобщо не са наясно какво се случва. Което се и вижда и от по-долния коментар...
juliang, интересно какъв е този електромотор който в даден момент "срещу намотката на статора няма намотка на ротора". Ами такъв двигател май ти си го измислил, такъв двигател ще спре да се върти.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Фактор на мощността
« Отговор #20 -: Юли 20, 2017, 04:22:28 pm »
Я кажи какво се вижда от по долния коментар......

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Фактор на мощността
« Отговор #21 -: Юли 20, 2017, 04:27:01 pm »
juliang, ще се съглася с принципните неща в последният ти пост. За останалото си пишете с dmitarp и krasias.
Точно това е принципа на PFC. Ако вържем паралелно индуктивност и капацитет с подходящи стойности резонирайки в мрежата могат да наподобят активен товар. Но това е само принцип. Не ни върши работа, защото допълнително ще ни набута като консуматор. Сега да се върнем на опростената схема от поста на dymelsoft. Транзистора САМО в подходящ момент се отпушва и замасява индуктивността L. Протича еднопосочно резонансен ток през диода и заедно с разряда на кондензатора запълват частично празното пространство от графиката на втората снимка която показах по рано. Така токовата графика намалява височината си, разчеква се и се приближава до нулевите точки на напрежението. Т.е подобрява се PF.
За мен е важно в тази теоретична тема, да проумеем необходимостта и да поработим по въпроса. Може ли японци, тайванци, китайци, американци да бъдат 100 години пред нас? Май че може!!

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Фактор на мощността
« Отговор #22 -: Юли 21, 2017, 03:22:01 pm »
Подробност относно необходимостта, да се обърне внимание на това занимание!

Европейските стандарти EN61000-3-2 определят границите за хармоници на тока в захранващата мрежа. Това се отнася за уреди, които могат да се продават на широката общественост и да имат входяща мощност> 75 W (специални разпоредби, виж EN61000-3-2). Някои гранични стойности от този стандарт са дадени в следващата таблица.

Това е копиран превод от следният линк:
http://schmidt-walter-schaltnetzteile.de/smps_e/pfc_hilfe_e.html

четете под APPLICATIONS там се намира таблицата

gensdi

  • Гост
Re: Фактор на мощността
« Отговор #23 -: Юли 21, 2017, 09:05:07 pm »
В таблицата има съществени грешки, Михаил Кузмов  ;)
Ако се коригират, излиза друг проблем!
   Защо се получава така?

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Фактор на мощността
« Отговор #24 -: Юли 21, 2017, 09:40:15 pm »
Кои са грешките? Какво трябва да се коригира? Кой е другият проблем? Обясни! Иначе поста ти е безсмислен!

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Фактор на мощността
« Отговор #25 -: Юли 22, 2017, 04:21:25 am »
Добре де, с две думи, ако се коригира фактора на мощността на даден уред ще отчита ли по-малко електронния електромер, същото важи ли и за косинус Ф.

gensdi

  • Гост
Re: Фактор на мощността
« Отговор #26 -: Юли 22, 2017, 08:15:36 am »
    Бат Мишо, ако се палиш така инцидентно, това сочи друго  ;)
Виж, ако се движиш по синусоидален тесен път и там горе на завоя, някой те побутне изодзаде... ;D
какво ще се случи? Първо ще се стреснеш губейки ориентация и второ: ще набереш инерция

 такава инерция, че долния завой ще ти се стори горен, а горе нещата се повтарят...

   Сбъркано е всичко и то много отдавна, не само този документ - а почти всичко на което се опираме сега!

Майката Природа ни е дала всичко необходимо - дух, дъх, гъз и т.н., обаче на хомосапиенса му е заложено
в ДНК-то да си фантазира и гадорията - да експлоатира. Ние като вид още не можем да се "изчистим" от
нечистото злонамерно зачатие.

   Мисля, че форумните срещи са добра идея и трябва по-често да са осъществими, но защо ли, тези които
трябва да са там и трябва да сплотяват колектива... ги няма (не стига, че не редактират както трябва, а само банват за показан пръст..)

      Извинявай, че завих без мигач, но това е факт!   Успех ти желая Бат Мишо!

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Фактор на мощността
« Отговор #27 -: Юли 22, 2017, 09:40:36 am »
Не съм от тях gensdi, и не защитавам статукво, ако това имаш в предвид!
Под мое наблюдение са два трафопоста, с три трансформатора. От 2-3 год. поне, EVN монтира електромери от нов тип. Отчитам поне 30 електромера на наематели със стар индукционен тип. Засечената енергия по фактура, която получаваме от EVN винаги се разминава със сбора от засечената от мен по тези 30 електромера. Когато започнахме да подменяме, на големите консуматори електромери от нов тип, разликите  намаляха.
Забележете, EVN не начислява санкция за реактивна енергия във фактурата!
Досещате ли се? Тази разлика е реактивна енергия която старият тип не може да засече. Но ние като доставчик на енергия за наемателите трябва да я платим на EVN.
Трябваше ми време да проумея защо това се случва! За това мерих и по по сложни методи.

Сега да предположим, че аз съм ваш доставчик на енергия. Вашите консуматори са с лош PF. Вашите електромери не отчитат това. Вие ме набутвате. Първо товарите разпределителната мрежа, после генераторите, после аз трябва да харча повече "гориво" за тях, после да плащам повече емисии, после поддръжката ми се оскъпява!! Е така излиза, защитавам ги!!  Ако не ви санкционирам за фактора, може да фалирам, ако ви санкционирам се разбунтувате! И така най безболезнено се оказва да започна да меря всичко. Ако виe не искате да платите повечко, за домашен уред с клас А+++ си остава ваш проблем. Тези плюсове обаче, след време ще ви върнат инвестицията!!

Темата е теоретична но ще бъде добре в друга, да видим как можем в този смисъл да подобрим ефективността на собствените си "изобретения".

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Фактор на мощността
« Отговор #28 -: Юли 22, 2017, 10:09:02 am »
Кузмов, просто електронните измерителни уреди измерват абсолютно цялата енергия която минава през тях с достатъчна точност и независимо от формата на синусоидата, за разлика от старите механични. Затова и сметките набъбват.
Преди механичния електромер не засичаше телевизор в stand-by режим, или оставено в контакта зарядно за телефон. Съвременните отчитат всичко.
Представи си една платка, която дърпа 100 ампера само за 1 хилядна от секундата на всеки връх на синусоидата на променливото напрежение. Ако си с 63 амперов предпазител в апартамента то той няма да падне/изгори. Механичния електромер няма да отчете нищо в голяма част от случаите, защото алуминиевото му търкало има инертност и то не може да се завърти за 1/1000 от секундата. Или ще отчете нещо много по-малко. А ти ще си получил ... ако не ме бъркат сметките около киловат ел. енергия.
Голяма част от импулсните захранвания работят именно по този начин, като нямат входен кондензатор или ако имат то той е крайно недостатъчен - за да се свали производствената цена, а и се разчита че енергото ще поеме пика. То поема, поема, ма накрая почва да им писва да ги клатят.
Електронния електромер ако не се лъжа мери 16 000 пъти в секундата моментния ток и моментното напрежение. Тоест мери една вълна на 50 херцовата синусоида в 32 точки. За всяка от тези точки получава напрежението и тока и по формулата за мощност получава консумираната енергия в този 1/16000 отрязък от секундата. Тези измервания се сумират и се привеждат в стандартните киловатчасове.

Така че ... проблема ти е в това, че старите измерителни уреди просто са мерили грешно. Те са пригодени за измерване на чисто синусоидални сигнали, на консумация на чисто активни товари. В съвременните мрежи те просто не могат да се справят с измерванията.

Опитвах се същото да го обяснявам преди време на Yoro кат правеше бединката, но той не пожела да ме разбере. Продължаваше да мери с китайски мултицет който има плачевно ниска честота на семплиране или с аналогов амперметър и да твърди че е хванал Господ за шлифера...

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Фактор на мощността
« Отговор #29 -: Юли 22, 2017, 11:35:17 am »
juliang, това трябва да бъде проумяно от аудиторията. Оставам с впечатление че недоволните от себе си, а може би и от живота като цяло не искат да го приемат! Аз съм приел по висока сметка, защото зная и осъзнавам на какво се дължи!
Такова е положението. С технически средства се постига това отчитане, и с технически средства трябва да постигнем намаляване на сметките. Това е задача на конструиращите а не на обикновеният потребител. За него се грижат директивите и производителя на домашни устройства.
Даже вече на пазара има устройства подобряващи PF, които можеш да си купиш и да включиш, между електромера и консуматора. Дали ще се изплатят в осезаем период е въпрос! Точно така стои и въпросът кога ELPUNTO ще си върне инвестицията и ще бъде на печалба.