Справочници, схемотехника, теория > Теория на измерванията

Фактор на мощността

<< < (3/7) > >>

Михаил Кузмов:
atose, ти не разбра ли от моя пост, че точно кондензатора скапа PF?  Махни сега от схемата на dymelsoft, L,D,Q и PFC control. Остава само Co и LOAD (товара) директно вързани след греца. Дори аз написах че товара е реотан а не нещо друго.
juliang, аналогията с ВиК не върши работа. Не обяснява характера на товара. Защо ел. мрежата няма проблем с активни товари? Не обяснява и четните хармоници които произвеждат реактивните товари. Показаният стеснен токов импулс, с почти 4 пъти по голяма стойност, мултиплициран от много устройства, причинява ленц ефект в генератора. Следва необходимост от повече енергия за преодоляване. От това следва че шматкането на енергия, напред назад из мрежата е нежелателно!
dymelsoft написа адекватният отговор. Още в началото исках да разбера, някой занимава ли се с това практически? Проектирам мощно AC-DC захранване в което възнамерявам да вложа именно PFC.  В момента съм на теоретично, проучвателно ниво.

Аtos:

--- Цитат на: Михаил Кузмов в Юли 19, 2017, 02:20:20 pm ---atose, ти не разбра ли от моя пост, че точно кондензатора скапа PF?  Махни сега от схемата на dymelsoft, L,D,Q и PFC control. Остава само Co и LOAD (товара) директно вързани след греца. Дори аз написах че товара е реотан а не нещо друго.

--- Край на цитат ---
Добре де, аз питах има ли някой желаещ да пусне графиката? Без кондензатор и с батерийка вместо него?
Графика БЕЗ товар...после може и с товар да се пробва...


juliang:

--- Цитат на: Михаил Кузмов в Юли 19, 2017, 02:20:20 pm ---... От това следва че шматкането на енергия, напред назад из мрежата е нежелателно!

--- Край на цитат ---
Предаването на енергия чрез променлив ток е точно това което описваш - напрежението и тока се шматкат напред-назад 50 пъти в секундата.

dymelsoft:
Михаил Кузмов виж това http://cds.linear.com/docs/en/datasheet/lt1509.pdf. Това е специализиран чип съдържащ в себе си Power Factor и PWM Controller има и схема на AC/DC захранване 24V/12.5A (300W).

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/uc2854b-ep.pdf това пък е само PFC и го дават за мощности над 750W, както и това http://www.ti.com/lit/ds/symlink/ucc2817a.pdf .

П.П. За каква мощност става дума в твоя проект ? По принцип схемите в PDF-ите по горе са за 250W, но се смятат и за много повече.

Михаил Кузмов:
Не си ме разбрал правилно. Най общо казано, реактивните консуматори са различни резонансни вериги. Когато синусоидата нараства, там във върховата част, тези вериги се зареждат с енергия. Когато синусоидата пада, и преминава през нула, консуматора резонирайки връща заредената енергия обратно в мрежата. Това се изразява в четни на мрежовата честота хармоници. Сумирайки се от много консуматори, тази енергия се опитва да спре въртенето на генератора. Това имах в предвид, под шматкане на енергия напред-назад. Надявам се сега да е ясно, защо е нежелателно връщане на енергия в мрежата. Ако един консуматор с PF=1 консумира 50А от мрежата, то ако PF падне на 0.5 този консуматор ще трябва да дръпне 100А за да изпълнява същата функция. Респективно този удвоен ток създава увеличен Ленц ефект в генератора.
Например, добре конструираните управления на двигатели могат да погълнат 15% от тази обратна енергия, с което повишават ефективността си и подобряват PF.  Поинтересувайте се, и ще разберете че от известно време, се обръща мн. сериозно внимание на корекцията на PF в световен мащаб.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия