Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Запалителни системи

Анализ на предварението на ДВГ с детонационни датчици

(1/3) > >>

mzk:
Здравейте колеги!

Цената на бензина днес беше 2.69, кръв остава по пистолета и сметката е дали яденето да ходим пеш или горивото ще ни е по-евтино.

По данни на колегата getca, предварението във функция от оборотите при газ е дало сериозна разлика:



При бърз преглед на компютрите за газов инжекцион (пропан-бутан) не установих регулиране на предварението. След разговор с няколко газаджии също не срещнах някакви сериозни аргументи защо да има, или да няма аванс процесор.

Логиката е, че запалителната система на модерен двигател (използващ детонационни датчици) ще следи за детонации и ще увеличи предварението доколкото позволява горивото. Газта е малко над 100 октана и се очаква, че компютърът ще направи подходящо предварение.

Днес свалих данни от моята кола при различни условия. Имах възможност да снема аванса при празен ход (ПХ) и при втора предавка. Градските улици не позволяват нещо повече (представете си да карам на трета с 5000 оборота, това е сериозна скорост).

Ето ги и резултатите:


Тъмно-синята (бензин) и червената (пропан-бутан) линия са данните от руската графика.
П-Б (2) е предварението според друг източник (доста голяма разлика).
Пр. ход (зелена) е предварението на празен ход при моя мотор при загрял двигател (над 90 градуса).
Актуални 1 (лилава) е предварението от 1000 до 5000 оборота на втора скорост по прав участък, но моторът все още не беше достатъчно загрял (от сутринта е) - при температура около 75-80 градуса.
Актуални 2 (синьо-зеленикава) е предварението от 1000 до 4500 оборота на втора скорост, но при наклон (изкачване). Тези данни снех при топъл мотор.

В общи линии данните за празен ход и "Актуални 2" съм снел при едни условия (вечерно време, топъл мотор), а Актуални 1 са от обяд- по-топло време и недостигната работна температура. Ще се погрижа скоро да коригирам този проблем.

Изводите са няколко:
1. Оранжевата крива - предварението от западния източник е доста странно и с доста големи стойности, т.е. трябва да се провери въпроса.
2. След 2000 оборота при моя мотор няма нужда от корекция на предварението.
3. В ниските обороти (800-1500) предварението е значително под изискванията от червената крива (руската графика), трябва да се провери дали лилавата крива ще се измести нагоре при загрял мотор, за да се определи точно до какви обороти е необходима корекция (ако е необходима) на предварението.
4. Електронното управление на предварението се различава рязко от механичното (съдейки по данните за предварението за бензин от съответните графики), но за сега остава проблема с много ниските обороти (800-1500). Това може да е твърдо заложено като параметри в компютъра, но експериментално ще се провери при работа на газ.

ПС: моля, ако има някой колега с газов инжекцион, който да има възможност да снеме данни от работа на газ, да сподели. Ако има желаещи, но нямат възможност - нека ми пишат ЛС.

PyroVeso:
Здравейте mzk и getca!

Поздравления за изследването! Ползите от аванс-процесора изпитах и оцених още миналата зима, но така и не снех цифрови данни за да ги публикувам. На моят издухан Голф-2 през зимата даде до 30% икономия на газ, а усещането при шофирането е все едно караш на бензин (съчетано с газовата "мазност" при натискането на педала).

Искам само да вметна нещо, което заслужава внимание: състава на LPG през лятото и през зимата се различава по обясними причини (зимата присъства преимуществено по-летливата съставка пропан, а лятото - съответно по-нелетливата бутан), което налага пренастройката на ТАП-а, освен ако той не е с автоматична такава, за оптимална работа. Но дори и без пренастрийка (а дори и без ТАП...) детонации не съм забелязал както при ниски, така и при високи обороти.

ceko26:
И аз след като махнах оптимизатора рязко свалих разхода в сравнение с последните 4 год. ! И на мен ми каза Цитадеус, че се натрупал оргон и незнам още какво. Аз мисля, че се научих да карам по-смислено и без да натискам до последно газта и после веднага спирачка. Колата сега по жегите ми харчи почти двойно по-малко спрямо зимните -15 -20 гр. и на бензин ми чука аванса под 2000 оборота при по рязко подаване на газ. Но така били настроени тойотите при високи околни температури.

mzk:

--- Цитат на: vdomov в Август 10, 2012, 03:50:14 pm ---Горния цитат е само едно предположение, което не е валидно за съвременните ECU. Резултатите го потвърждават.
Извод: Ако карате с LPG/CNG е необходима корекция на изпреварването на запалването с октанкоректор(аванс процесор /ТАП/).

--- Край на цитат ---

1. Препраткта не работи.
2. Моите резултати са снети САМО за бензин, от които се вижда, че предварението над 2000 оборота е добре, но под 2000 допълнително трябва да се установи дали ще трябва аванс процесор или не. Това е за пропан-бутан. За метан е задължителен.

ПС: според мен по-голямото предварение в по-високите обороти не е птоблем за пропан-бутан, но нека ако греша някой да ме поправи.

ceko26:
Kak да разберем дали ЕКУ-то има заложени като възможност тези +9 гр. над нормалното за бензин. Повечето газаджии имат изгода да ти пробутат и аванс процесор.  Ако предваренето е свързано с околната температура може би обяснява повишения разход на   газовите коли през зимата и е нужна допълнителна корекция или влизащия въздух с температура 30+гр. изпарява повече капчите бензин от дюзите и сместа гори по-бавно и съответно ЕКУ-то дава максимално заложения градус за бензин. Колкото повече електроника има толкова по-трудно и скъпо се лъже.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия