Алтернативни енергоизточници > Механични, гравитационни и хидродинамични устройства

Система умножения мощности на Fernando Sixto Ramos

<< < (2/12) > >>

strike:
Здравейте

Доста нерви и малко пари потроших по реплика на устройството на Рамос и реших да помислим заедно, ако имате желание и възможност.
Принципната анимирана схема, дадена ей така, на добра воля, от Дарси Клайн и Арто Хейно (за пояснение), не е вярна и е елементарно сбъркана. Тежестта, която е разположена между двете оси на устройството, според мен е разположена на ексцентрични лагери и се движи, на пръв поглед, като на нарисуваната схема. Това движение, обаче е невъзможно, поради факта, че разстоянието от най-горна точка на едната окръжност до най-долна на другата, е винаги по голямо от разстоянията между най-левите и най-десните им точки. Образно казано, тази ос (от схемата) трябва да е от ластик за да му сработи системата  :).
А сега по същество. Направих няколко реплики, като най сериозната е с доста внушителни размери и е предвидена, по размери на осите и лагерите, за включване към генератор 2kW. Ексцентричните лагери си ги направих сам от нормални индустриални лагери със заварена с аргон ос с диаметър 1/2 от вътрешния диаметър на лагера - по съвет на експерт по лагери. Ексцентрични лагери се намират в Интернет, но са на доста сериозни цени. При всичките ми реплики и опити стигам до един нежелан ефект - задвижваната от мен ос се държи перфектно, но втората ос променя постоянно посоката си на въртене поради разликата в разстоянията между ексцентриците (описаният по горе проблем), които са захванати неподвижно за тежестта. Изпробвах промяна на разстоянията на свързване на тежестта между ексцентриците и това доведе до малко подобрение, но не реши проблема. Пробвах и с изместване на точките на свързване между ексцентриците - и това не помогна. Явно ексцентриците са свързани по друг начин. Не виждам обаче как да реша този проблем. Явно е, че доста се изнервих и малко помощ би ми дошла добре.
Единствената идея, която ми идва, е да "позволя" на ексцентриците да се движат на ляво и дясно в захващането си спрямо тежестта, но не знам как да го направя.
Дано успях да обясня разбираемо проблема. Ако имате някакви съмнения нарисувайте си два кръга един до друг и прeмерете въпросните разстояния за да видите нагледно проблема. Или пък просто измерете разстоянията от схемата с линийка върху монитора си.
Ако някой има идеи да казва - аз ще пробвам докато го направя или получа нервна криза  ;D

Поздрави и успехи.

miromad:
strike, можеш ли да качиш снимки на репликата ти, за да добием всички визуална представа за творението ти, и в частност ако може по-близък план на лагерите и начина, по който се въртят от ел. мотора.
И аз мисля, че схемата, която е дал Дарси Клайн не е вярна, и на тежестта не и е там мястото. Ако си изтеглил архива с документи и клипове по темата, погледни този клип: Conozca a Sixto Ramos, el peruano que inventó el Sistema Multiplicador de Fuerza. Обърни внимание на това къде е разположена тежестта.
Като добием по-добра представа за начина по който си конструирал репликата ще можем да ти помогнем да я подобриш.

strike:
Здравейте, отново

Няма проблем, ще кача снимки, но разглобих системата и я прехвърлих на дървена основа, за да ми е по лесно да изпробвам различни разстояния и  положения на лагерите и тежестта. И сега системата ми е ... много грозна гледка  :o
Относно тежестта - видно е от по късните филми на Рамос, че не е необходимо да има вертикална тежест, за това аз лично изпробвам само хоризонтална тежест. Миромад, има и по-добър филм за Рамос, мисля, че беше на EFE TV. От много добър ъгъл е снимано как пускат системата му свързана към генератор (в края на филма е). Там тежестта е разположена от долна страна на лагерите и много детайлно си личи как са разположени ексцентриците. И точно в този филм видях доста интересно нещо. Интересното нещо, което видях на забавен кадър е, че и при него има това двупосочно движение на втората ос при стартиране на системата. След набиране на обороти, обаче, всичко се стабилизира и проблема изчезва. Поради тази причина мисля да изпробвам системата си при големи натоварвания и...... или ще се потрошат ексцентриците, или ще тръгне.  ;D

Ето две снимки, НО от тестовете върху дървена основа - много грозно изглежда всичко, но беше необходимо, за по-лесно нагаждане на разстоянията.  ;)






getca:
Макет на устройството без лагери...

http://www.youtube.com/v/osCMYAhlhlI

strike:
Колега, аз мисля, че няма нужда от маховик. На устройството с , което се е представял в Женева също няма маховик. Маховик липсва и при силовото му изпълнение с тежест разположена само хоризонтално. На единият от филмите се вижда и устройство с такъв маховик, но той липсва при други негови изпълнения.  Инерционната тежест, е разположена хоризонтално в металната греда между двата лагера - при мен е около 1,5 кг.
Ако обаче, всичко сработи добре, няма да е проблем да сложа маховик. Мисля, че така ще се повиши КПД-то, но за сега ще пробвам без него.

Лек ден.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия