Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Разлагане на водата

Метод за повишаване на ефективността на постояннотоков електролизер

<< < (2/4) > >>

fever_wits:
Колегата vdomov е прав за това което е писал, мислил съм си, но това е само парче от мозайката за получаване на достатъчно количество водород за да се захрани една кола, така че дори и да се вдигне консумацията на гориво да бъде компенсирана от клетката. Картинката е малко по-голяма и по шарена :)

oneman:
Здравейте!
Попаднах на едно видео, за електролиза с електроди от въглеродни нишки.
Изглежда електролизата протича доста бурно.
Моля, за коментари.
http://www.youtube.com/watch?v=lJ1iOXEec4A&feature=BFa&list=PL0B48B03C300EA270

gguest:
Хайде и от мен малко информация по темата, защото прочетох и доста фантасмагории по темите за разлагане на вода. А и аз съм пробвал какво ли не, че и работя с Института по Обща и Неорганична Химия към БАН по друга причина.
Най-добрия начин за увеличаване на ефективността на постояннотоковата клетка се оказа (след доста опити) облъчването на електролита непосредствено преди клетката с ултравиолетова лампа. Почти с 20% се увеличи разпада на водата, при една и съща клетка (използвам смес от калиева и натриева основа като електролит в съотношение 2:1). Има си и научно обяснение защо се получава така, но сега ще го спестя, просто не разполагам в момента с достатъчно време за писане.
Пробвал съм и с паладиев прах като катализатор - купих от Русия 12 грама паладий по 65 лева за грам и там също имаше увеличение, но не съм мерил точно колко - видя ми се малко и ме домързя. А и голям зор беше да стрия метала и да сложа паладиев прах в клетката без да окъся пластините.
Продължавам с експериментите въпреки, че не ми остава много време за това.

mzk:
Здравей. Информацията е интересна, а напоследък хората им се свиди да споделят.
Можеш ли да дадеш повече информация за УВ светлината - дължина на вълната, мощност на излъчвателя...?
Мога да ти дам панел с УВ светодиоди за опити, ако имаш желание.

gguest:
Нямам информация за спектъра на лампата, 15W e тръбата, кварцова е и я паля с електронен баласт. Имах голям проблем да сглобя стъклената тръба за гърмящия газ (така се нарича в химията откакто има химия, никакви Брауновци, ННО - та и прочие глупости, които "интернет майсторите" повтарят като папагали), защото стъклената тръба трябва да пуска ултравиолетова светлина. Наложи се да чупя работеща кварцова лампа, а тя не може да се реже добре като стъкло - много е крехка. Първо бях монтирал вътрешната стъклена тръба в по- голяма от PVC, фолирана отвътре с алуминиево фолио. Но не издържа. Ултравиолетовата лампа я стопи въпреки фолиото. Наложи се да чупя и мерителна мензура, за да я направя на отворен цилиндър.
Това работи и то - много добре. Но поради бавното движение на електролита в тръбата ефектът явно е ограничен. Мисля за някакъв вариант- да направя прозрачна клетка с ултравиолетово осветяване, но тя иска специални материали, които не стареят толкова бързо в този светлинен спектър. Със светодиоди вероятно няма да стане, при тях спектърът е линия (т.е. те са почти монохромни), а не Гаусово разпределен спектър, както е при светещ йонизиран газ.
Но ще продължа опитите, само временце ми трябва... че много ме е яд на разни ШЕЛ-ове, ОЕмВита и ЛУКойли - имам три коли и съм демонтирал бензиновите резервоари и на трите. Не ща да чуя за бензин, а на дизела съм зверски противник. Няма по- мръсно автомобилно гориво от дизела! В момента основно карам на СH4 и C3H8/C4H10, но второто само като резервно гориво.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия