Животът- начин на употреба! > Екология

ВиК медни тръби

(1/2) > >>

EDM electronics:
Знае ли някой, вредни ли са за употреба медните тръби за домашната водопроводна мрежа?

От обща култура: медта е отровна за организма и особено съединенията на медта. Търговците твърдят, че нямало никаква опастност за здравето, че цяла Европа подменяла старите тръби с мед, но аз лично имам съмнения.

Някой знае ли нещо по въпроса?

Радико:
Цяла Гърция ползва недни тръби, но имам едно малко уточнение:
Там водата е твърда за разлика от водата в регионите на Витоша и Рила където във водата присъстват железни съединения, а медното фолио на платките се разяжда с железен трихлорид. Друго:
Баба ми не готвеше в бакърено котле ако не е калайдисано.
След горните доводи аз не бих пил вода от такъв водопровод.     

mito_kupona:
EDM electronics, мисля, че медните тръби не са вредни. В Испания, а и в други държави се използват от около 30-40 години. А преди това, са били железни или оловни и доколкото знам поне за испанците, че живеят доста дълго 90-100 години, така че няма проблем.

EDM electronics:
Старите бакърени съдове са ги калайдисвали именно поради факта, че медта образува опасни съединения в съприкосновение с храната, която съдържа много киселини, особено при повишаване на температурата. Именно поради това са ги калайдисвали, но там пък също не са безвредни нещата. Припоя е с високо съдържание на олово, което се отделя пак в храната.

Интересно е какво става с хлора във водата и реакцията му с медните тръби?

Въпреки, че в Европа масово се слагат медни тръби, си мисля по-скоро, че това не е безопасно за здравето. То здравето е последният фактор на който някой /индустриалец или търговец/ ще обърне внимание, а и май по-добре е нещата да са направени така, че да са като бавно действаща отрова  :D, че вече никъде няма място за паркиране  :D.

Да, вярно е, че медта има антибактерицидни свойства, но въпросът е в дозата. Оттам насетне нещата стават май опасни. А колко е дозата?

https://sites.google.com/site/laboratoriacentral/za-nas/obsi-fizikohimicni-pokazateli/med

Аналогично, флуора е най-добрата отрова за плъхове, но се добавя в почти всяка паста за зъби!

PyroVeso:
EDM, медта е доста добре застъпен микроелемент в организма и не е чак толкова вредна, но все пак - всичко опира до количеството/концентрацията. В бакърен съд, в който се приготвя храна (киселини от домати, висока температура, неколкочасово готвене и стоене после) концентрацията на медни съединения се вдига много и вероятно достига опасни нива. През няколкото десетки метра медни тръби в жилището ти, през които водата протича за секунди или за части от секундата, и при това - контактува само с повърхността на тръбите, едва ли има някаква реална опасност, тъй като образуваните концентрации са от порядъка на ppb.

Все пак в думите на Радико има логика, но дори при тези условия концентрациите на медни йони не превишават ppm. Имам приятелка, която работи в "Софийска вода" и притесненията й са свързани по-скоро с високите концентрации на алуминий, хлор и флуор, отколкото на желязо или някакви други йони.

Извод - ползвай спокойно медни тръби! Пък ако чак толкова се притесняваш - слагай полипропилен, с или без алуминиева вложка.

Не забравяй и, че един от най-безобидните химикали в селското стопанство, това е бордолезовият разтвор (син камък, който е меден сулфат, и гасена вар), така че от медта няма какво да се притесняваш, освен ако не вариш кисели манджи в бакърени тенджери и после не ги съхраняваш пак там...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия